Reklama

Kleszcze w natarciu. Ile przypadków boreliozy odnotowano w Kolbuszowej i okolicach?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Kleszcze w natarciu. Ile przypadków boreliozy odnotowano w Kolbuszowej i okolicach? - Zdjęcie główne

Kleszcze aktywne są od wczesnej wiosny do późnej jesieni. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tą groźną chorobą można zarazić się najczęściej od kleszczy. Jak informuje Barbara Dudzińska, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej w sierpniu odnotowano 11 przypadków zakażeń boreliozą. Jak dodaje szefowa kolbuszowskiego sanepidu, lekarze mają obowiązek zgłaszać do nich każdy przypadek zarażenia przez kleszcze.

Miejsce, gdzie doszło do ugryzienia przez kleszcza, powinno być obserwowane nawet przez miesiąc pod kątem pojawienia się rumienia. Rumień, czyli czerwona obwódka wokół ukłucia, jest objawem wczesnej postaci boreliozy.

Rumień - nie zawsze

W przebiegu kolejnych dni po wystąpieniu rumień może stopniowo zwiększać swój zasięg. Jeśli zmiana skórna jest duża, min. 4 cm, należy udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszym leczeniem. Jak to w naturze bywa, tylko u 8-9 na 10 pacjentów borelioza objawia się rumieniem. Reasumując, brak rumienia w miejscu ugryzienia nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie zostaliśmy zakażeni bakterią wywołującą boreliozę.

Objawy boreliozy są zróżnicowane, często podobne do innych chorób. Oprócz zmiany skórnej mogą pojawić się objawy bardziej ogólne, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy, bóle mięśni i stawów.

Niebezpieczna dla człowieka 

Borelioza jest niebezpieczna dla człowieka, ale nie należy popadać w paranoję. Należy pamiętać, że objawy manifestowane przez boreliozę mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakażeniu, wówczas gdy chory zapomni już o kleszczu.

Odległe objawy boreliozy to niewyjaśnione objawy neurologiczne: niedowład nerwu twarzowego lub innego nerwu czaszkowego, w skrajnych przypadkach objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą wystąpić stany zapalne innych narządów, np. mięśnia sercowego, stawów czy skóry. Zdarzają się również objawy mniej specyficzne, jak niewyjaśnione, przemijające stany gorączkowe, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, upośledzenie słuchu czy zmiany w sferze emocjonalnej.

Niczym tłustym 

Dobrym sposobem na usunięcie kleszcza jest potraktowanie go jak ciało obce wbite w skórę. Rozwiązaniem może być używanie czystej, grubej igły. Igłę umieszcza się jak najbliżej skóry i wyjmuje kleszcza delikatnym ruchem od dołu, podważając pająka. Używając pincety, może dojść do zmiażdżenia odwłoku i niepotrzebnego wprowadzenia bakterii do rany. Po usunięciu kleszcza skórę należy starannie umyć i w miarę możliwości zdezynfekować.

Jak się okazuje, w żadnym wypadku nie należy stosować dawnej metody, którą preferowały nasze babcie. Nie należy stosować wazeliny czy innych substancji tłustych lub oleistych. Nie należy też przypalać kleszcza. Metody te mogą odciąć dopływ powietrza, zwiększać przy tym wydzielanie śliny, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy