Miejsce, gdzie doszło do ugryzienia przez kleszcza, powinno być obserwowane nawet przez miesiąc pod kątem pojawienia się rumienia. Rumień, czyli czerwona obwódka wokół ukłucia, jest objawem wczesnej postaci boreliozy.
Rumień - nie zawsze
W przebiegu kolejnych dni po wystąpieniu rumień może stopniowo zwiększać swój zasięg. Jeśli zmiana skórna jest duża, min. 4 cm, należy udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszym leczeniem. Jak to w naturze bywa, tylko u 8-9 na 10 pacjentów borelioza objawia się rumieniem. Reasumując, brak rumienia w miejscu ugryzienia nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie zostaliśmy zakażeni bakterią wywołującą boreliozę.Objawy boreliozy są zróżnicowane, często podobne do innych chorób. Oprócz zmiany skórnej mogą pojawić się objawy bardziej ogólne, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy, bóle mięśni i stawów.
Niebezpieczna dla człowieka
Borelioza jest niebezpieczna dla człowieka, ale nie należy popadać w paranoję. Należy pamiętać, że objawy manifestowane przez boreliozę mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakażeniu, wówczas gdy chory zapomni już o kleszczu.Odległe objawy boreliozy to niewyjaśnione objawy neurologiczne: niedowład nerwu twarzowego lub innego nerwu czaszkowego, w skrajnych przypadkach objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą wystąpić stany zapalne innych narządów, np. mięśnia sercowego, stawów czy skóry. Zdarzają się również objawy mniej specyficzne, jak niewyjaśnione, przemijające stany gorączkowe, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, upośledzenie słuchu czy zmiany w sferze emocjonalnej.
Niczym tłustym
Dobrym sposobem na usunięcie kleszcza jest potraktowanie go jak ciało obce wbite w skórę. Rozwiązaniem może być używanie czystej, grubej igły. Igłę umieszcza się jak najbliżej skóry i wyjmuje kleszcza delikatnym ruchem od dołu, podważając pająka. Używając pincety, może dojść do zmiażdżenia odwłoku i niepotrzebnego wprowadzenia bakterii do rany. Po usunięciu kleszcza skórę należy starannie umyć i w miarę możliwości zdezynfekować.Jak się okazuje, w żadnym wypadku nie należy stosować dawnej metody, którą preferowały nasze babcie. Nie należy stosować wazeliny czy innych substancji tłustych lub oleistych. Nie należy też przypalać kleszcza. Metody te mogą odciąć dopływ powietrza, zwiększać przy tym wydzielanie śliny, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.