reklama

Planujesz wypad nad wodę? Z tych kąpielisk na razie nie korzystaj [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Planujesz wypad nad wodę? Z tych kąpielisk na razie nie korzystaj [LISTA] - Zdjęcie główne

Przebywając nad wodą, trzeba bezwzględnie zachować zdrowy rozsądek i słuchać poleceń ratowników | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nie ma nic prostszego niż wykąpanie się w jeziorze albo w rzece? Sprawdź, czy na pewno znasz zasady korzystania z kąpielisk, co oznaczają poszczególne boje oraz flagi i - przede wszystkim - których plaż w Polsce zdecydowanie unikać.
reklama

W Polsce pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego pozostaje 671 kąpielisk. Przy każdym z nich powinna znajdować się informacja na temat czystości wody, która oznakowana może być jako: niedostateczna, dostateczna, dobra i doskonała.  

Kąpieliska a miejsca przeznaczone do kąpania 

Kąpielisko to - trzymając się przez chwilę języka urzędników - wyznaczony przez radę gminy oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Taki obiekt musi spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa również w rozumieniu norm europejskich, m.in. musi być stale monitorowany w sezonie oraz odpowiednio zarządzany. Aby otworzyć kąpielisko, jego organizatorzy długo przez sezonem (do końca poprzedniego roku) muszą złożyć wniosek do włodarza danej miejscowości o umieszczenie akwenu w wykazie kąpielisk.

A teraz rzeczy najistotniejsze dla nas, czyli dla amatorów kąpieli: Zgodnie z polskim prawem woda w kąpieliskach musi być kontrolowana 4 razy w ciągu sezonu letniego, czyli raz na miesiąc. Pierwsza próbka zostaje zbadana około 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego i zajmują się nią pracownicy sanepidu. Pozostałe badania jakości wody spoczywają na organizatorze kąpieliska. Woda jest badana również za każdym razem, gdy wydarzy się coś, co może doprowadzić do pogorszenie jej jakości. 

Tyle o oficjalnie wyznaczonych kąpieliskach. Inaczej sprawa wygląda, kiedy mamy do czynienia z "miejscem wykorzystywanym do kąpieli". Wówczas woda zostaje zbadana przez organizatora przed otwarciem sezonu oraz przynajmniej raz w jego trakcie. Kontrola musi zostać powtórzona za każdym razem, kiedy zauważalne jest zanieczyszczenie wody.  

Na pewno wiesz, co oznaczają: boje żółte i czerwone? 

W każdym miejscu, gdzie znajduje się woda i ludzie, może dojść do tragedii. Jednak korzystając ze strzeżonych kąpielisk, możemy mieć poczucie, że nad naszym bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowana kadra ratowników. Musimy jednak wiedzieć, że w takich miejscach obowiązuje regulamin i zasady, który trzeba przestrzegać. W takim miejscu można pływać tylko w terenie wyznaczonym i oznakowanym. I tak, strefa dla osób, które nie mają takich umiejętności będzie oznakowana bojami w kolorze żółtym. W tym miejscu możemy się spodziewać głębokości do 120 cm. Strefa dla osób, które potrafią pływać, jest oznaczana bojami w kolorze czerwonym, tam głębokość wody może wynieść do 4 m.

Do wody można wchodzić tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska jest zawieszona biała flaga oznaczająca kąpiel bezpieczną, nadzorowaną przez ratownika. Flaga czerwona oznacza zakaz wchodzenia do wody. Brak flagi na maszcie informuje, że danego miejsca nie pilnują ratownicy.

Sprawdź jakość wody, zanim wyruszysz na plażę

W Polsce sanepid kontroluje przeszło 670 kąpielisk. Zanim wyruszymy na plaże, warto sprawdzić stan wody i spis wszystkich badanych oraz nadzorowanych kąpielisk. Można to zrobić na stronie prowadzonej Główny Inspektorat Sanitarny.

Kąpieliska, które otrzymały czerwone oznaczenie w ostatniej części lipca, to: 

  • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. Adres: Stepnica, pow. goleniowski, woj. zachodniopomorskie;
  • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. Adres: Stepnica, pow. goleniowski, woj. zachodniopomorskie;
  • Jezioro Wysoka – Wycztok. Adres: Kamień, pow. wejherowski, woj. pomorskie;
  • Kąpielisko Nr 2 Plaża Miejska. Adres: Olsztyn, pow. Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie;
  • Kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy. Adres: Nidzica, pow. nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie;
  • Plaża nad Zamkowym. Adres: Wałcz, pow. wałecki, woj. zachodniopomorskie;
  • Kąpielisko Nienawiszcz. Adres: Nienawiszcz, pow. obornicki, woj. wielkopolskie;
  • Kąpielisko miejskie Rogoźno. Adres: Rogoźno, pow. obornicki, woj. wielkopolskie;
  • Kąpielisko Budziszewko. Adres: Budziszewko, pow. obornicki, woj. wielkopolskie;
  • Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim. Adres: Poznań, pow. Poznań, woj. wielkopolskie;
  • LIDO. Adres: Przygodzice, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie;
  • SCKiW Sława II. Adres: Sława, pow. wschowski, woj. lubuskie;
  • Kąpielisko "Stawy Stefańskiego". Adres: Łódź, pow. Łódź, woj. łódzkie;
  • Moczydło. Adres: Nielisz, pow. zamojski, woj. lubelskie;
  • Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany. Adres: Tychy, pow. Tychy, woj. śląskie. 
     

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama