reklama

Jeżeli nic się nie zmieni może grozić nam potężna klęska żywiołowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Jeżeli nic się nie zmieni może grozić nam potężna klęska żywiołowa - Zdjęcie główne

Jeżeli nic się nie zmieni może grozić nam potężna klęska żywiołowa | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIWyschnięte studnie i brak wody w kranach. Brzmi niewiarygodnie, lecz niektóre samorządy obawiają się, że ten najgorszy scenariusz może się ziścić i to już niebawem. Bezśnieżna zima, brak opadów i susza sprawiły, że w studniach głębinowych lustra wody znacznie opadły.
reklama

W związku z ostrzeżeniem geologicznym o stanie zagrożenia hydrogeologicznego ogłoszonym przez Państwowy Instytut Geologiczny (PIG), urzędy zaczynają apelować do mieszkańców o szczególną ostrożność i racjonalne korzystanie z wody w nadchodzących miesiącach.

reklama

Zgodnie z komunikatem, istnieje ryzyko wystąpienia niżówki hydrogeologicznej w obszarze zasilania ujęć głębinowych, w tym również w powiecie kolbuszowskim. To oznacza, że dostępność wody może zostać znacznie ograniczona, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, który zwykle wiąże się z większym zapotrzebowaniem na wodę.

Woda na wagę złota

Woda jest zasobem, który z roku na rok staje się coraz cenniejszy. W obliczu ryzyka deficytu wody w ujęciach komunalnych, szczególnie w Cmolasie i Widełce, Urząd Miejski w Kolbuszowej apeluje o racjonalne wykorzystanie wody przez wszystkich odbiorców.

- Ilość dostępnej wody z ujęć komunalnych w Cmolasie i Widełce jest ograniczona, a uzupełnienie jej zasobów jest zależne od opadów atmosferycznych, których deficyt w czasie zimy 2024/2025 był znaczny. Korzystanie z wody wodociągowej w sposób nadmierny do celów innych niż socjalno-bytowe, szczególnie w okresach suszy, nie tylko może obniżyć ciśnienie wody u innych użytkowników, ale i spowodować, że dla części mieszkańców jej zabraknie

reklama

- informuje kolbuszowski magistrat.

W nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim należy pamiętać, że oszczędzanie wody to nie tylko kwestia odpowiedzialności, ale i solidarności. Korzystanie z wody w sposób nadmierny, zwłaszcza do celów innych niż socjalno-bytowe, może prowadzić do obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej, a w najgorszym przypadku do całkowitego braku wody w niektórych częściach powiatu.

Brak wody w studniach 

Także mieszkańcy różnych części powiatu kolbuszowskiego wskazują na to, że w ich przydomowych studniach zaczyna brakować wody. Susza i brak opadów zatem zaczyna dawać o sobie znać znacznie wcześniej, niż było to w ubiegłych latach. Powodem może być to, że mieliśmy w tym roku bezśnieżną zimę i długotrwały brak opadów, co zauważalne jest już teraz. 

reklama

Tadeusz Sondej, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Raniżowie przyznaje w rozmowie z nami, że problem jest zauważalny.

- Lustro wody w zbiornikach spadło około 1,5 metra, co jest dowodem na suszę

- mówi kierownik. Zaznacza on także, że ryzyko tego, że w najbliższych miesiącach może zacząć brakować wody, z każdym dniem bez opadów się zwiększa. - Nie widzę tego w różowych kolorach - mówi.  

Podkreśla on, że jeżeli nic się nie zmieni, zapowiada się kryzysowa sytuacja. Potwierdza on także, że wielu mieszkańców twierdzi, że studnie kopane w przydomowych ogródkach także powysychały. 

Wszyscy czekamy na deszcz 

Problem zauważają także inni kierownicy. Paweł Sudoł, kierownik Gminnego Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczania w gminie Majdan Królewski także wyraził obawy, że w kolejnych miesiącach wody może zabraknąć. Dodał on także, że w maju dwie studnie głębinowe w gminie mają zostać wyczyszczone i zmodernizowane, co może uratować choć trochę ciężką sytuację.

reklama

- Ale obawy są. Lustra wody opadły od 80 cm do 1,5 m, to jest dużo

-  zauważa kierownik, dodając, że zwykle po zimie i roztopach poziom wód powinien się podnieść. W tym roku jest inaczej - opada, tak jak ma to miejsce w najgorętszych miesiącach roku.  

Także Krzysztof Urban, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Cmolasie widzi ten problem i zagrożenie.

- Będziemy niebawem informować mieszkańców o niskim stanie wody i apelować o oszczędność

- mówi. 

Czekać na deszcz 

Rozwiązaniem na problem mógłby być deszcz. Problem w tym, że musiałoby być go bardzo dużo. - I to nie ulewnego - zauważa kierownik Krzysztof Urban. - Będziemy apelować o oszczędność, bez podlewania kwiatów, napełniania basenów możemy żyć, a jeżeli braknie wody, to będzie duży problem. Trzeba dmuchać na zimno - dodaje nasz rozmówca. 

Co możemy zrobić, aby oszczędzać wodę?

W odpowiedzi na ryzyko niżówki hydrogeologicznej mieszkańcy powinni podjać kilka kluczowych działań, które pomogą w oszczędzaniu wody:

  • Racjonalne korzystanie z wody – Starajmy się wykorzystywać wodę w sposób rozsądny. Nie przelewajmy jej, gdy nie jest to konieczne, i unikajmy nadmiernego napełniania basenów czy podlewania ogrodów.
  • Naprawa nieszczelności w instalacjach – Wszelkie nieszczelności w instalacjach wodociągowych powinny być jak najszybciej naprawiane. Każda utrata wody to marnotrawstwo cennego zasobu, który w nadchodzących miesiącach może być szczególnie trudno dostępny.
  • Zgłaszanie awarii – Jeśli zauważysz awarię sieci wodociągowej, niezwłocznie zgłoś ją do urzędu.
  • Podlewanie trawnika i ogrodów – Zamiast polegać wyłącznie na wodzie wodociągowej, warto korzystać z wody deszczowej gromadzonej w zbiornikach. Można również wykorzystać wodę z własnych ujęć, takich jak studnie kopane czy wiercone, do podlewania ogrodów.
  • Zgłaszanie nieprawidłowości – W sytuacjach, gdy dochodzi do kradzieży wody z hydrantów lub innych nieopomiarowanych punktów dystrybucji, urzędy proszą o natychmiastowe zgłoszenie takich przypadków. Każdy nielegalny pobór wody negatywnie wpływa na dostępność tego zasobu dla innych użytkowników.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo