Reklama

Jeden chętny na modernizację wodociągów w gminie Majdan Królewski. Problem w tym, że zaoferował o 6 milionów za dużo

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Jeden chętny na modernizację wodociągów w gminie Majdan Królewski. Problem w tym, że zaoferował o 6 milionów za dużo - Zdjęcie główne

W ramach zadania ma zostać zmodernizowana m.in. istniejąca już sieć wodno-kanalizacyjna, która wiąże się z przebudową hydrantów na terenie gminy. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Majdan Królewski szuka firmy, która zajmie się budową i modernizacją wodociągów oraz kanalizacji na swoim terenie. W pierwszym przetargu wpłynęła zaledwie jedna oferta, która o prawie sześć milionów przewyższa kwotę, którą planowała przeznaczyć na ten cel gmina. Co teraz?

Postępowanie przetargowe na budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Majdan Królewski samorząd ogłosił w czwartek, 7 kwietnia. Pod koniec miesiąca, 29 kwietnia, nastąpiło otwarcie ofert. Tylko jeden wykonawca zainteresowany jest realizacją tego zadania.

Na trzy zadania

Zamówienie składa się w sumie z trzech oddzielnych zadań. Pierwsze z nich obejmuje rozbudowę gminnego ujęcia wody w Hucie Komorowskiej. W tamtym miejscu ma powstać studnia głębinowa oraz zostanie rozbudowany budynek Stacji Uzdatniania Wody ze zbiornikiem wody pitnej oraz instalacją odnawialnych źródeł energii.

Kolejne prace mają dotyczyć budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w miejscowościach: Majdan Królewski, Krzątka, Komorów, Huta Komorowska, Brzostowa Góra i Rusinów. 

Ostatnim zadaniem będzie modernizacja istniejącej już sieci poprzez montaż przepustnic i przebudowę hydrantów na sieci wodociągowej. Ma również powstać system zdalnego odczytu wodomierzy. Ma też zostać zakupiony specjalistyczny pojazd, a także zostanie odnowiona przepompownia ścieków.

Gmina na ten cel planuje przeznaczyć w sumie 8 mln 300 tys. złotych.

Zmienić zakres robót

W wyznaczonym terminie do Urzędu Gminy w Majdanie Królewskim wpłynęła zaledwie jedna oferta. W dodatku o sześć milionów złotych przewyższą kwotę, którą samorząd planował przeznaczyć na realizację zadania. Firma IBG Instalbud z Rzeszowa zaproponowała wykonanie inwestycji za bagatela 14 mln 83 tys. złotych.

W takim wypadku gmina była zmuszona unieważnić przetarg. Dzieje się tak, gdy cena lub koszt najkorzystniejszej oferty, lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, która zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty.

- Po dokonaniu analizy finansowej zamawiający ustalił, że nie może zwiększyć funduszy na sfinansowanie zamówienia do ceny złożonej oferty - czytamy w uzasadnieniu.

Jak się dowiedzieliśmy, samorząd w najbliższym czasie ogłosi kolejne postępowanie przetargowe. W tym momencie jest ono przygotowywane. Janina Wójtowicz, zastępca wójta, w rozmowie z nami przyznała, że w kolejnym przetargu najprawdopodobniej zostanie w pewnym stopniu zmieniony zakres robót. Ma to zmniejszyć potencjalne koszty inwestycji. 

Jeśli kolejne przetargi nie przyniosą oczekiwanego efektu, gmina będzie starała się pozyskać brakujące fundusze.

- Zobaczymy, jak pójdzie drugi przetarg. Na pewno będziemy szukać pieniędzy

- zapewniła zastępca wójta.

Pieniądze zarezerwowane

Inwestycja w głównej mierze zostanie sfinansowana z pieniędzy pochodzących z rządowego funduszu. 95 proc. kwoty pokryje dofinansowanie z Polskiego Ładu, natomiast pięć procent będzie musiał wyłożyć samorząd z własnego budżetu.

Pieniądze na ten cel gmina zabezpieczyła już w grudniu ubiegłego roku, przy tworzeniu budżetu na 2022 rok. Znalazły się w nim pieniądze m.in. na inwestycje związane z budową i modernizacją infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie majdańskiej gminy.

Firma, która wygra przetarg, będzie miała ponad rok na zrealizowanie zadania, bowiem wszelkie prace mają zostać wykonane w terminie 490 dni od dnia podpisania umowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy