Reklama

Jakich fachowców brakuje na rynku pracy w powiecie kolbuszowskim?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Jakich fachowców brakuje na rynku pracy w powiecie kolbuszowskim?  - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O barometrze zawodów rozmawiamy z Martą Rainer, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej.

W jakim celu sporządza się co roku barometr zawodów?

- Barometr zawodów to krótkoterminowa, bo jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach w powiecie i w województwie. Dlatego, aby dane te były aktualne, badanie to jest przeprowadzane przez powiatowe urzędy pracy corocznie. Z barometru zawodów możemy dowiedzieć się, w jakich branżach pracodawcy nadal będą zatrudniać pracowników, a w których osiągnięto już limit zatrudnienia. Według aktualnego raportu możemy wskazać, że pomimo pandemii, problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieli kierowcy samochodów ciężarowych czy pracownicy "budowlanki". Brakuje też lekarzy oraz samodzielnych księgowych. Trudniejszą sytuację na rynku pracy mają na przykład ekonomiści oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Czy barometr zawodów jest przydatny dla osób poszukujących pracy?

- Tak, barometr zawodów to bardzo uniwersalne narzędzie, dlatego mogą z niego korzystać także bezrobotni i poszukujący pracy. Jest dostępny w internecie na stronie barometrzawodow.pl, dlatego bez większego wysiłku każdy może sprawdzić, jakie będzie zapotrzebowanie w danym zawodzie w najbliższej przyszłości oraz jak kształtowało się zapotrzebowanie w danym zawodzie na przestrzeni lat. Można także sprawdzić, jak sytuacja przedstawia się w innych powiatach czy województwach. Dzięki szczegółowym wynikom dla wszystkich powiatów każdy ma podgląd, gdzie łatwiej znaleźć pracę w danym zawodzie. Zdarza się, że w naszym powiecie nie ma zapotrzebowania na pracowników w danym zawodzie, natomiast w sąsiednim zawód ten jest deficytowy. Barometr zawodów świetnie nadaje się też dla tych, którzy chcą się przebranżowić.

Barometr zawodów pokazuje, w jakich zawodach jest nadwyżka oraz deficyt. Czy pani zdaniem jest to pomocne dla młodych ludzi zastanawiających się, w jakim kierunku zawodowym pójść?

- Wybór zawodu powinien uwzględniać nie tylko własne indywidualne zainteresowania, ale również realia współczesnego rynku pracy. Wybierając drogę kształcenia, należy zorientować się w możliwościach podjęcia zatrudnienia po ukończeniu preferowanego przez nas kierunku, sprawdzić, czy na zawód, którego wykonywaniem jesteśmy zainteresowani, jest dzisiaj zapotrzebowanie i jakie są prognozy na przyszłość. Wiele zawodów przemija lub stopniowo traci na atrakcyjności, a na ich miejsce pojawiają się nowe profesje i stanowiska pracy. Dlatego konieczne jest dokonywanie wyborów w zakresie dalszej edukacji w oparciu o bieżącą i prognozowaną sytuację na rynku pracy. Barometr zawodów dostarcza informacji o zapotrzebowaniu na zawody i kwalifikacje, dlatego może i powinien być wykorzystywany do podjęcia decyzji o kierunku kształcenia. Aby podjąć decyzję, w jakim kierunku się kształcić, należałoby przeanalizować barometry zawodów z lat ubiegłych i sprawdzić, czy zawód, w którym młoda osoba zamierza się kształcić, utrzymuje się w zawodach deficytowych czy też nie. Osoba decydująca się na konkretny kierunek, korzystając z tego narzędzia, może się zorientować, jakie są szanse na zatrudnienie w danym zawodzie na lokalnym rynku pracy czy w innych regionach. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że wyniki badań barometru są uwzględniane przy opiniowaniu nowych kierunków kształcenia w szkołach średnich w powiecie.

Jakie zawody w naszym powiecie mają największy deficyt? Kogo obecnie brakuje na rynku pracy w powiecie kolbuszowskim (jakich specjalistów, fachowców)?

- Tegoroczne badanie wskazuje, że w roku 2021 w deficycie mamy 28 zawodów. Wśród zawodów deficytowych najliczniej reprezentowane są zawody budowlane: betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, a także geodeci i kartografowie. Na niedobór pracowników budowlanych, poza dużym popytem wynikającym z prowadzonych inwestycji, wpływają trudne warunki pracy i relatywnie niskie wynagrodzenia, a także praca poza miejscem zamieszkania, co powoduje małe zainteresowanie młodzieży kształceniem się w tych zawodach, oraz emigracja zarobkowa fachowców.

Podobnie jak w całym kraju, również w naszym powiecie utrzymuje się duże zapotrzebowanie na kierowców i pracowników związanych z transportem, przede wszystkim na kierowców autobusów oraz kierowców samochodów ciężarowych, a także instruktorów nauki jazdy, blacharzy i lakierników samochodowych. Trudności ze znalezieniem kierowców wynikają z charakteru pracy – długiej nieobecności w domu, wymagań takich jak doświadczenie, odpowiednie uprawnienia, dyspozycyjność, często znajomość języków obcych oraz odpowiedzialność materialna. Jeżeli mówimy o niedoborze blacharzy i lakierników, to zapewne jest to spowodowane brakiem kształcenia w tych kierunkach na terenie naszego powiatu. Wykształcenie w tych zawodach można zdobyć w Rzeszowie i Tarnobrzegu.

Wśród tzw. zawodów deficytowych na poziomie powiatu występują także zawody z branży produkcyjnej: robotnicy obróbki drewna i stolarze oraz masarze z branży gastronomicznej i spożywczej: kucharze, piekarze i cukiernicy, z branży usługowej: fryzjerzy, kosmetyczki, a z branży medyczno-opiekuńczej: lekarze, fizjoterapeuci i masażyści. Brakuje także kandydatów na samodzielnych księgowych, pracowników socjalnych, nauczycieli nauczania początkowego i nauczycieli przedszkoli.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy