Reklama

Interwencja strażaków w Kupnie. Paliła się sadza w kominie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dzisiaj (czwartek, 17 listopada) po godz. 18 strażacy zostali wezwani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w Kupnie (gm. Kolbuszowa). Na miejsce skierowano po jednym zastępie z OSP Kupno i JRG Kolbuszowa.

Kolbuszowa straż pożarna zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie otrzymała tuż po godz. 18. Na miejscu pojawili się miejscowi strażacy ochotnicy oraz zawodowcy z PSP Kolbuszowa.

W akcji, która trwała około 1,5 godziny, brało udział 10 strażaków (6 z OSP i 4 z PSP). Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych, a pożar udało się opanować. Akcję na swoim profilu na Facebooku opisali druhowie z Kupna.

- Wyjechaliśmy alarmowo do zdarzenia w pełnej obsadzie 6 ratowników. Na miejscu potwierdziliśmy treść zgłoszenia. Nasze zadania polegały na wygaszeniu paleniska, wybraniu żaru z pieca oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy lancy kominowej. W pierwszej fazie do stłumienia ognia użyto gaśnicy proszkowej. Przewód kominowy dodatkowo udrożniono przy pomocy wyciora, a na końcu sprawdzono pomieszczenia na obecność tlenku węgla. Nie stwierdzono zagrożenia

- czytamy na stronie OSP.

Pamiętajmy o regularnych przeglądach kominów

Strażacy apelują, by mieszkańcy regularnie sprawdzali i czyścili swoje kominy. To może uratować zdrowie, a nawet życie. Najczęściej winni pożarów sadzy są bowiem właściciele domów, którzy nie dbają o regularne przeglądy.

- Najczęstszą przyczyną jest nie dokonywanie okresowych przeglądów przewodów kominowych i ich konserwacji, polegających na ich czyszczeniu. Drugą przyczyną jest spalanie różnego rodzaju materiałów, których nie powinniśmy spalać w piecach domowych, czyli mokre drewno, płyty wiórowe, tworzywa sztuczne, gumy. Powodują one odkładanie się sadzy na ściankach przewodu kominowego w wyniku nie wystąpienia pełnego procesu spalania

- mówił mł. bryg. Marcin Opioła z tarnowskiej straży pożarnej dla portalu rdn.pl.

Przypomnijmy, że regularne sprawdzanie oraz czyszczenie komina jest obowiązkowe. Za to zaniedbanie można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy