Reklama

Historia powiatu kolbuszowskiego. Zobacz niesamowity film i zdjęcia z 1930 roku!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na stronie internetowej powiatu kolbuszowskiego odnaleźć możemy zarys historyczny naszego powiatu kolbuszowskiego. Kiedy powstał, jak wyglądały jego granice oraz co działo się z naszym terenem w czasie rozbiorów i wojny. Powiat udostępnił także film z 1930 roku, pokazujący życie mieszkańców powiatu oraz architekturę tamtych czasów.

Czytając zarys historyczny na stronie internetowej kolbuszowskiego starostwa, możemy dowiedzieć się, że tereny dzisiejszego powiatu kolbuszowskiego w okresie średniowiecza były położone na terenie Puszczy Sandomierskiej, a administracyjnie należały do województwa sandomierskiego i pilzneńskiego. Na tym terenie rozciągały się dobra królewszczyzny ze stolicą w Raniżowie i dobra prywatne Tarnowskich i Mieleckich. Dobra ziemskie posiadali tutaj m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, Tyszkiewiczowie, rodzina Hupków, Błotnickich. Taki podział utrzymał się do 1722 r. Po pierwszym rozbiorze Polski region przeszedł pod panowanie austriackie. Zaborca na całym uzyskanym terenie utworzył nową prowincję pod nazwą Królestwo Galicji i Lodomerii.

ZOBACZ TAKŻE: Niesamowite dzieła Kazimiery Zagroby z Cmolasu

W nowym układzie politycznym w Kolbuszowej utworzono jeden z 59. dystryktów, który wchodził w skład cyrkułu pilzneńskiego. Oprócz dominium kolbuszowskiego należała do niego część dóbr kameralnych byłego powiatu sandomierskiego (Dzikowiec, Majdan, Raniżów).

- W latach 1775 i 1782 zlikwidowano dotychczasowe dystrykty i utworzono 18 cyrkułów. Część dominium kolbuszowskiego podporządkowano pod cyrkuł tarnowski (Kolbuszowa), część pod rzeszowski (np. Werynia). W 1855 r. cyrkuł tarnowski stał się okręgiem bezpośrednio podporządkowanym namiestnictwu we Lwowie. W jego obrębie powstało 10 powiatów. Jednym z nich był powiat kolbuszowski, który był jednostką administracyjną pierwszego stopnia, zarówno pod względem zarządzania jak i sądownictwa. Powiat kolbuszowski obejmował dotychczasowe tereny z cyrkułu tarnowskiego wraz z nowo dołączonym miasteczkiem Majdan i 10 wsi z byłego cyrkułu rzeszowskiego. Na jego terenie znajdowało się 2 miasteczka i 42 gminy wiejskie

- czytamy na stronie kolbuszowski.pl.

ZOBACZ FILM:

Po przyznaniu Galicji autonomii dokonano ostatniej reformy administracyjnej i sądowniczej. W jej wyniku powstało w Kolbuszowej Starostwo Powiatowe z połączenia urzędów powiatowych działających w dwóch miasteczkach: Kolbuszowej i Sokołowie. Taki stan administracyjny utrzymywał się do 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej powiat kolbuszowski został zlikwidowany i przyłączony do powiatu rzeszowskiego. Po II wojnie światowej reaktywowano powiat kolbuszowski w takim ujęciu administracyjnym jak sprzed 1939 r. W latach 1955-1968 dokonano kilku reorganizacji w ramach istniejących powiatów. Z mapy naszego kraju powiat kolbuszowski zniknął w 1975 r., w wyniku przeprowadzonej reformy administracyjnej. 1 stycznia 1999 r., już w nowych granicach administracyjnych, powiat kolbuszowski rozpoczął swoje istnienie.

Źródło: kolbuszowski.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy