reklama
reklama

Grudzień 2024 w Polsce. Czy nadchodzą białe święta? Wszystko o pogodzie na najbliższe tygodnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Serafin, archiwum Korso

Grudzień 2024 w Polsce. Czy nadchodzą białe święta? Wszystko o pogodzie na najbliższe tygodnie - Zdjęcie główne

Takie warunki były w grudniu 2023 roku w Kolbuszowej. Jak będzie teraz? | foto J. Serafin, archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIZima rozgościła się na dobre, a prognozy na kolejne dni grudnia zapowiadają stopniowy spadek temperatur i zmienne warunki atmosferyczne. Czekają nas białe święta? Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące dni, by nie dać się zaskoczyć aurze.
reklama

Grudzień to miesiąc, który często zaskakuje nas dynamicznymi zmianami pogody. Tegoroczne prognozy wskazują na chłodne dni i sporadyczne opady, które będą towarzyszyć Polakom do końca miesiąca. Choć siarczysty mróz na razie nam nie grozi, warto wiedzieć, co przyniosą kolejne tygodnie, aby odpowiednio się przygotować.

reklama

Łagodnie, ale z deszczem

Między 11 a 13 grudnia temperatura utrzyma się na poziomie 3°C w dzień, z nocnymi spadkami do około 0°C. Opady deszczu będą symboliczne – od 0,5 do 0,6 mm, a wiatr umiarkowany, dochodzący do 18 km/h. Aura będzie więc mało wymagająca, choć warto mieć przy sobie parasol. Za to w środę (11 grudnia) spadnie do 5,4 cm śniegu.

Weekend z przymrozkiem

Od 14 grudnia można spodziewać się lekkiego ochłodzenia. Temperatury w dzień wyniosą około 2°C, a nocami spadną poniżej zera. Niedziela, 15 grudnia, zapowiada się wyjątkowo słonecznie- warto wykorzystać ten dzień na spacer, zanim pogoda ponownie się zaostrzy.

reklama

Środek miesiąca: Chłodniej i deszczowo

Od 16 grudnia nad Polskę dotrze fala chłodniejszego powietrza. W ciągu dnia temperatura spadnie do około 0°C, a nocami wyniesie -1°C lub niżej. W poniedziałek, 16 grudnia, mogą wystąpić intensywniejsze opady deszczu (7,4 mm), którym towarzyszyć będzie umiarkowany wiatr o prędkości do 24 km/h.

Święta w zimowej scenerii?

Niekoniecznie. Od 18 grudnia warunki atmosferyczne ustabilizują się – prognozowane są lekkie przymrozki do -2°C w nocy, a temperatura w ciągu dnia będzie oscylować wokół 0°C. Opady, zarówno deszczu, jak i śniegu, będą znikome, co może oznaczać, że Boże Narodzenie spędzimy raczej w chłodnej, ale suchej atmosferze.

reklama

Grudzień bez zaskoczeń

Grudzień w tym roku przyniesie pogodę w typowo zimowym stylu - z umiarkowanymi mrozami i niewielkimi opadami. To doskonały moment, by przygotować się na większe chłody, które mogą nadejść w styczniu. Śledź prognozy i ciesz się urokami zimowej aury.


Na przymrozki szczególnie muszą uważać rolnicy i osoby mające własne ogródki. Fot. Joanna Serafin (Korso Kolbuszowskie).

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

  • Ściółkowanie - Warstwa ściółki (np. kory, słomy, liści czy trocin) wokół korzeni roślin zapewni dodatkową izolację termiczną i ochroni przed przemarznięciem. Należy położyć ją warstwą o grubości około 5-10 cm, aby skutecznie zabezpieczyć korzenie.
  • Okrywanie agrowłókniną - Rośliny wrażliwe na mróz warto owinąć agrowłókniną zimową lub jutą. Takie osłony chronią przed zimnymi podmuchami wiatru, a jednocześnie pozwalają roślinie „oddychać”. Ważne, aby nie używać folii, ponieważ może ona zatrzymywać wilgoć i sprzyjać gniciu.
  • Kopczykowanie - Przy młodych krzewach i różach stosuje się kopczykowanie, czyli usypywanie ziemi wokół podstawy rośliny, na wysokość około 20 cm. Kopczyki dobrze izolują podstawę rośliny i chronią jej najważniejsze części przed mrozem.
  • Zabezpieczanie pni drzew - Młode drzewa owocowe można owinąć specjalnym rękawem ochronnym lub matami słomianymi, aby zapobiec pękaniu kory. Takie okrycie zabezpiecza je również przed zwierzętami.
  • Przenoszenie roślin doniczkowych - Rośliny w donicach są bardziej narażone na mróz niż te rosnące w gruncie. Warto przenieść je do wnętrza lub zabezpieczyć donice agrowłókniną i ustawić na kawałkach styropianu, aby nie stały bezpośrednio na zimnym podłożu.
  • Uważne przycinanie - Podczas jesiennych prac warto ograniczyć cięcie roślin. Przycinać należy tylko chore, uszkodzone gałęzie, a głębsze cięcie lepiej odłożyć na wiosnę, by nie pobudzać roślin do wzrostu, co zwiększa ich wrażliwość na mróz.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama