Reklama

Gmina sprzedała duża działkę. Mieszkańcy obawiają się, że w Kolbuszowej powstanie składowisko odpadów. Jak sprawę komentuje prezes spółki, która wykupiła teren?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: @autorzy OpenStreetMAp

Gmina sprzedała duża działkę. Mieszkańcy obawiają się, że w Kolbuszowej powstanie składowisko odpadów. Jak sprawę komentuje prezes spółki, która wykupiła teren? - Zdjęcie główne

Kolorem czerwonym oznaczona została na mapie działka, na której będzie inwestować firma Oceanize Poland. | foto @autorzy OpenStreetMAp

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina sprzedała dużą działkę w sąsiedztwie osiedla św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Wśród mieszkańców pojawiły się obawy, że powstanie tam składowisko odpadów. Co o planowanej inwestycji mówi prezes spółki, która zainwestuje w Kolbuszowej?

Działka o powierzchni 2,1 hektara pod młotek trafiła jeszcze w ubiegłym roku. Nieruchomość leży w rejonie ulicy Brzozowej i Błonie. Wykupieniem prawa do użytkowania wieczystego (na okres 99 lat) gruntu była zainteresowana tylko jedna firma: Oceanize Poland Sp. z o.o., która wygrała przetarg, proponując 1 mln 560 tys. zł (netto). 

Umowa z gminą została sfinalizowana w grudniu 2021 roku. Na konto samorządu trafiło blisko pół miliona złotych. Pozostała kwota ma być spłacana w ratach przez wspomniane 99 lat. 

Ludzie pytają

Inwestycja ma znajdować się w sąsiedztwie osiedla św. Brata Alberta. - Ludzie mówią, że będą tam składowane śmieci. Takie informacje można przeczytać w komentarzach w sieci. Czy to prawda? Dlaczego nikt nas nie zapytał, czy chcemy takiego sąsiada? - pyta mieszkanka tej części miasta. 

- Informacje, które do tej pory pojawiły się w mediach, na temat naszej planowanej działalności, mocno odbiegają od rzeczywistości - mówi prezes Oceanize Poland. 

Nasz rozmówca wyjaśnia, że nie zamierza na działce w Kolbuszowej zbierać czy składować zanieczyszczeń, w tym odpadów komunalnych.

- Nie planowaliśmy tego. Nie będziemy się też zajmować przetwarzaniem odpadów

- zaznacza. 

Prezes: mamy dobre intencje

Firma będzie przerabiać gotowy granulat. - Jego produkcją zajmuje się Oceanize AS w Norwegii (firma matka), która czyści oceany z plastiku. W Kolbuszowej będziemy kontynuować proces, który tam został rozpoczęty - dodaje prezes.

Z granulatu zmieszanego z dodatkami powstaną nowe produkty. - Nasza działalność nie będzie powodować żadnych immisji do środowiska - czy to mówimy o powietrzu, czy o wodach gruntowych. 

- Chciałbym, aby nasza współpraca z mieszkańcami się układała. Mamy dobre intencje. Czujemy się związani z Kolbuszową. Chcemy też, aby nasza firma dla wielu osób była nowym miejscem pracy

- dodaje nasz rozmówca. 

Plan określa, co można

Budowa przedsiębiorstwa wraz z laboratoriami ruszy najprawdopodobniej w przyszłym roku. 

Jak mówi w rozmowie z Korso Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej, inwestor został wcześniej poinformowany o tym, że zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego nie mogą w tym miejscy być realizowane przedsięwzięcia, które będą negatywnie oddziaływały na środowisko. 

Szef gminy Kolbuszowa dodał, że działka, na której Oceanize Poland ma zamiar prowadzić swoją działalność, nie znajduje się w środku osiedla, pomiędzy domami, a w wyznaczonej strefie inwestycyjnej. Tam też realizowane są inne przedsięwzięcia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy