Reklama

GMINA KOLBUSZOWA. Znamy nowe stawki za wodę i ścieki. Będzie drożej

Opublikowano: pon, 10 lut 2020 15:30
Autor:

GMINA KOLBUSZOWA. Znamy nowe stawki za wodę i ścieki. Będzie drożej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Znalazły się pieniądze na obniżenie cen odbioru ścieków dla mieszkańców gminy Kolbuszowa. Na taką ulgę nie mogą w tym roku liczyć przedsiębiorcy.

W projekcie budżetu na 2020 rok zabrakło dopłaty do cen wody i ścieków, którą uiszczają mieszkańcy oraz działające na terenie gminy firmy. W 2019 roku wynosiła ona ok. 1,4 mln zł. Kwota ta powodowała, że rachunki (szczególnie dla domów podpiętych do kanalizacji) nie były aż tak wysokie. 

 

Obietnica 

Zaciskając w tym roku pasa, kolbuszowscy urzędnicy przygotowali projekt budżetu bez wspomnianej dopłaty. O zagwarantowanie takich pieniędzy zaapelował podczas ostatniej sesji radny Piotr Panek z Kolbuszowej Dolnej. - Chciałbym, aby takie pieniądze się znalazły, ponieważ obiecaliśmy kiedyś, że mieszkańcy nie będą w tak dotkliwy sposób odczuwać amortyzacji tych ścieków - powiedział Panek. 

Samorządowiec miał na myśli sytuację sprzed kilku lat. Gmina otrzymała wtedy wysokie dofinansowanie na budowę kanalizacji. Warunek był jednak taki, że pieniądze trafią do samorządu, jeśli w kolejnych latach w cenę ścieków wliczona zostanie amortyzacja. Aby mieszkańcy tak bardzo tego nie odczuli, podjęto decyzję o rosnących dopłatach z budżetu gminy. 

 

Chociaż tyle

Radny Panek zaproponował, aby gmina w tym roku dopłaciła 500 tys. zł do samych ścieków, które odbierane są od gospodarstw domowych. Pieniądze na ten cel znalazł w projekcie budżetu w dwóch pozycjach. Samorządowiec zawnioskował o zwiększenie dochodów budżetu gminy z dzierżawy mienia gminnego o 300 tys. zł i obcięcia wydatków bieżących jednostek organizacyjnych gminy o 200 tys. zł.

Z tej propozycji zadowolenia nie krył Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Jak powiedział, wspólnie z radnym Pankiem, ale i nie tylko, walczyli o jakąkolwiek dopłatę. - Dopłata powinna być większa, ale cieszę się, że mamy chociaż tyle. Cena kanalizacji jest drastycznie wysoka przez ten realizowany program. Chcemy chociaż w ten sposób ulżyć mieszkańcom - dodał Wójcicki. 

 

Poduszka ekonomiczna 

 

Ustalenia sprzed lat przypomniał także radny Józef Fryc z Kolbuszowej. Samorządowiec mówił o tworzeniu "poduszki ekonomicznej", która miała sprawić, że mieszkańcy gminy Kolbuszowa w żaden sposób nie mieli płacić zbyt dużo za ścieki. 

- Dzisiaj radny Panek składa słuszny wniosek, aby tych mieszkańców aż tak strasznie może nie upokorzyć, aby oni nie płacili za te ścieki aż tak dużo - powiedział samorządowiec.

Radny Fryc zaznaczył, że 500 tys. zł to tylko część potrzebnej kwoty. - Gdybyśmy zastosowali to, co obiecywaliśmy, że będziemy rozwijać kanalizację, ale będziemy się trzymać tej poduszki, to w budżecie powinna się znaleźć kwota równoważąca nie 500 tys. zł a 1,8 mln zł - powiedział Józef Fryc i dodał: - Byłaby to ta poduszka, która pozwoliłaby nam nie być najdroższym w województwie miastem, które będzie płacić za wodę i ścieki. 

Samorządowiec mówił również o przedsiębiorcach z gminy, szczególnie tych, dla których podstawą produkcji jest woda. Jak zaznaczył, nowa stawka za wodę i ścieki (bez dopłaty) będzie miała ogromny wpływ na ich działalność i końcowy wynik ekonomiczny. 

 

Wszyscy na tak

 

Przedstawiony przez radnego Panka wniosek spotkał się z aprobatą wszystkich radnych. Samorządowcy ostatecznie zgodzili się na to, aby z budżetu gminy dopłacić w tym roku wspomniane 500 tys. zł. Kwota ta obniży cenę za każdy metr sześcienny ścieków o 1,62 zł (już z VAT). Z takiej ulgi skorzystają jednak tylko właściciele gospodarstw domowych. Dopłata będzie obowiązywać przez cały bieżący rok (od stycznia włączenie). W roku minionym wynosiła ona 3,76 zł.

Co ważne. W tym roku nie będzie ulgi do wody. Dla mieszkańców oraz przedsiębiorców oznacza to wzrost cen za wodę, z której już korzystają od początku roku. 

Stawki od 1 stycznia do 31 maja 2020 przy dopłacie

 

Woda

◾ 4,49 zł/m sześc. - gospodarstwa domowe (w 2019 roku: 4,25 zł m/sześc.)  

◾ 4,68 zł/m sześc. - pozostali odbiorcy (w 2019 roku: 4,51 zł m/sześc.)

 

Ścieki

◾ 10,11 zł/m sześc. - gospodarstwa domowe (w 2019 roku: 7,97 zł m/sześc.)

◾ 12,03 zł/m sześc. - pozostali odbiorcy (w 2019 roku: 11,03 zł m/sześc.)

 

 

 

 Dopłaty z budżetu gminu w 2019 roku

 

Woda

◾ 0,24 zł do m sześc. (gospodarstwa domowe)

◾ 0,17 zł do m sześc. (pozostali odbiorcy)

 

Ścieki

◾ 3,76 zł do m sześc. (gospodarstwa domowe)

◾ 1,00 zł do m sześc. (pozostali odbiorcy)

 

 

 

 Dopłaty z budżetu gminu w 2020 roku

 

Woda

◾ brak (gospodarstwa domowe)

◾ brak (pozostali odbiorcy)

 

Ścieki

◾ 1,62 zł do m sześć. (gospodarstwa domowe)

◾ brak (pozostali odbiorcy)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE