Reklama

Reklama

Gmina Kolbuszowa. Śmieci po nowemu - to musisz wiedzieć

Opublikowano: 14 stycznia 2020 13:11
Autor:

Gmina Kolbuszowa. Śmieci po nowemu - to musisz wiedzieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sporo wątpliwości odnośnie nowych zasad odbioru odpadów mają mieszkańcy gminy Kolbuszowa. Te rozwiewa Kazimierz Kret, szef referatu ochrony środowiska w kolbuszowskim magistracie.

Od kiedy muszę płacić nowe stawki za śmieci? Czy już w styczniu?

- Każdy właściciel nieruchomości zostanie pisemnie poinformowany o zmianie wysokości stawki opłaty za śmieci i terminie, od kiedy nowe stawki będą obowiązywać. Tzw. podatek "śmieciowy" uiszczamy z dołu za dany miesiąc. Na pewno w styczniu 2020 r będą obowiązywać stare stawki, które należy wpłacić na indywidualne konto lub w kasie Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej (ul. Piekarska 15 lub ul. Obrońców Pokoju 21)

Podsumowując: nowe stawki będziemy płacić, kiedy wejdzie w życie nowa uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik.

Czy kody kreskowe, które dostałem z pakietem kolorowych worków, mam tylko naklejać na te worki?

- Wszystkie worki i pojemniki, w których oddawane są odpady segregowanie i zmieszane, muszą mieć kod kreskowy. Etykiety z kodami należy nakleić w widocznym miejscu. W przypadku pojemnika - na środku ściany bocznej (nie wewnątrz pojemnika!). W przypadku worka w wyznaczonym w górnej części miejscu oznaczonym napisem − kod kreskowy. Wystawiając worek, każdorazowo należy nakleić nowy kod. Kod na pojemnik należy nakleić tylko raz. W przypadku zniszczenia kodu, należy go wymienić.

Jeżeli zgubię kody, albo mi się one skończą, czy mogę wziąć je np. od sąsiada?

- Nie. Kody kreskowe są indywidualne dla każdej nieruchomości. Nie wolno ich pożyczać ani wymieniać z innymi właścicielami, gdyż odebrane odpady po sczytaniu kodu zostaną przypisane właścicielowi etykiety umieszczonej na worku. W przypadku wyczerpania kodów kreskowych, po odbiór następnych należy zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej przy ul. Piekarskiej 15.

Nie mam kiedy odebrać pakietu worków i kodów, bo pracuję do godziny 17. Czy urząd planuje wydłużyć godziny pracy, aby osoby w podobnej sytuacji mogły to zrobić, nie biorąc wolnego dnia?

- Tak. Podjęliśmy taką decyzję. Od 9 stycznia do 20 stycznia 2020 r. roku będziemy wydawać pakiety worków, kodów w godz. od 8:do godz. 17:30. Trzeba dodać, że po pakiet kodów i worków nie musi przyjść wyłącznie właściciel danej nieruchomości, ale może je też odebrać dorosły przedstawiciel gospodarstwa domowego.

Jak od nowego roku wygląda odbiór śmieci? Kiedy te kody są sczytywane?

- Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którzy przyjeżdżają po odpady, przed zabraniem worka czy opróżnieniem pojemnika, od razu specjalnym urządzeniem sczytują kody kreskowe. W efekcie do systemu trafia informacja, kto i ile odpadów (objętościowo) oddał. Dzięki ewidencjonowaniu odpadów będzie wiadomo, kto odpadów nie oddaje, jak również, czy jest prawidłowo prowadzona u "źródła" segregacja odpadów.

Co wtedy, jeżeli wystawię worek z odpadami bez kodu kreskowego lub gdy ktoś podrzuci pod mój dom taki worek? 

- W takiej sytuacji nie zostanie on zabrany przez pracowników ZGKiM. Niemniej jednak będziemy się starać, aby w początkowym okresie wdrażania nowych zasad segregacji odpadów firma odbierająca odpady wzięła pod uwagę okoliczności i umożliwiła mieszkańcom przyzwyczajenie się do nowych zasad gospodarki odpadami wytworzonymi w gospodarstwie domowym

Odpowiadając na drugą część pytania, jeżeli ktoś podrzuci pod czyjś dom nieoznakowany worek z odpadami, wówczas należy poinformować o tym odpowiednie organy ścigania, bowiem jest to czyn zabroniony prawem, chociażby naruszenie cudzej własności.

Złożyłem deklarację, że będę sortować śmieci. Co jednak, gdy będą to robił nieprawidłowo?

- W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot je odbierający (ZGKiM) przyjmie je jako zmieszane odpady komunalne i powiadomi o tym zdarzeniu gminę. 

Następnie pracownicy urzędu, decyzją administracyjną, zmienią dla danego gospodarstwa stawkę ze śmieci sortowanych na niesegregowane - z opłaty niższej na wyższą.

Radni ustalili, że trochę taniej będzie się płacić za śmieci, jeżeli ktoś będzie posiadał kompostownik na terenie swojej działki. Ja mieszkam na wsi. Jestem rolnikiem. Czy też muszę taki kompostownik mieć, skoro mam przy gospodarstwie gnojownik?

- W takim przypadku gnojownik będzie mógł pełnić rolę kompostownika. Zgodnie z przyjętą uchwałą kompostownik to specjalny pojemnik, w którym następuje mineralizacja odpadów ulegających biodegradacji, uniemożliwiający przedostawanie się odsączy do ziemi i wód. Jego lokalizacja winna spełniać warunki zapisane w § 36 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.).

W pakiecie worków znajduje się worek na odpady BIO. Czy będę mogła do niego wrzucać skoszoną trawę, tak jak było to do tej pory? Dodam, że mieszkam w mieście.

- Do worków bio mają trafiać tylko odpadki warzywne i owocowe (np. obierki). Odpady BIO zgodnie z treścią przyjętego regulaminu to odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych tj. resztki jedzenia, owoce i warzywa, obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj

Trawa czy liście odbierana jest w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Kolbuszowej i nie mogą być umieszczane w worku na BIO odpady.

W ubiegłym roku odpady gabarytowe były odbierane dwa razy w roku. Jak to będzie wyglądało w tym roku?

- Zgodnie ze zmienionym i zatwierdzonym przez radnych regulaminem nie będzie już prowadzona zbiórka odpadów wielkogabarytowych po sołectwach. Mieszkańcy będą mogli je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów znajdującego się przy ul. Piłsudskiego 111A w Kolbuszowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  ?

  A co z ludzmi którzy mieszkaja na wsi i nie maja gdzie postawić kompostownika za mała działka i nie wiedzą czy będą odbierane śmieci BIO.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Anonimus

   Kompostowniki są też domowe. Więc nawet ludzie w blokach mogą posiadać kompostownik. Więc brak miejsca na dzialce to nie powinien być problem.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -2

  Olowek

  No i teoretycznie wszystko pięknie. Ale mam nadzieję że każdy mieszkaniec dostanie indywidualna opłatę za śmieci. Bo trochę to chore jak 3 osobowa rodzina produkująca jeden 30litrowy worek odpadów pozostałych po segregacji, raz na 2 tygodnie. Będzie płacić tyle samo co inna 3 osobowa rodzina produkująca takich samych odpadów 4x więcej. I o ile na worki należy naklejać kody. Więc jak się nam skończą musimy iść i czasem za nowe zapłacić. O tyle z pojemnikami już jest problem. Bo jak ocenić kto ile oddał. Chyba że śmieciarka odrazu widzi że z kosza wyleciało tyle i tyle. No i w takim wypadku jedni powinni płacić więcej inni mniej. Bo naprawdę już nic wyrzucić nie można ani trawy ani popiołu. Więc czasami nawet tego 30litrowego worka nie da się uzbierać. Więc za co płacić 50 zł czy więcej miesięcznie. Za to że zabiorą raz w miesiącu worek plastiku?

 • 2 lata temu | ocena +2 / -1

  Załamany

  zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 10 trawa liście i gałęzie są biodegradawalnymi tylko niece Kolbuszowej?

 • 2 lata temu | ocena +0 / -1

  Załamka

  Polska dziwny kraj. Nigdzie zagranicą nie ma takiego biurokracji jak u nas. Wszędzie w Uni segregują się śmiecie tylko u nas jakieś poronienie pomysły, kody kreskowe no chyba , że ktoś ma na tym zarobić. Przecież to kosztuje. Co to da że będą jakieś etykiety kody? No chyba że ci co dużo śmieci oddadzą będą mnieje płacić ?bo oznacza to że nie palą w domach odpadkami i są eko ?

 • 2 lata temu | ocena +1 / -2

  Ja

  Podnoszą stawki za śmieci a przy okazji swoje pensje !! za tą cenę niech biorą kubły i worki spod domu a nie każą wynosić do głównej drogi!!!

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   ON

   A może jeszcze segregować w domu.

 • 2 lata temu | ocena +2 / -1

  biedna staruszka

  a co z popiołem mam zrobić ? - jestem osobą ubogą i nie mam samochodu

 • 2 lata temu | ocena +0 / -1

  Aa

  Dziadostwo!

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  MaxSegregatus

  Trzeba to uświadamiać nieustannie bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach…Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje - postanowiły więc przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … O tym transferze za granicę zysków z comiesięcznych opłat polskich rodzin w jakoś cicho - a mamy przecież u siebie budować dobrobyt… Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… U nas nieliczne jeszcze gminy zrozumiały, że w celu ochrony interesów swoich mieszkańców należy przyjąć unijny standard wykonywania zadań komunalnych we wszystkich etapach gospodarki odpadami komunalnymi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jaworzno-wraca-do-samodzielnego-wywozu-odpadow-miasto-kupuje-smieciarki,135446.html … W Europie jest więcej dowodów do czego prowadzi system przetargowego wyłaniania śmieciowych operatorów kręcenia lodów… rp.pl/Biznes/200109731-Wilno-tonie-w-smieciach-Nie-bylo-sprzatane-od-miesiaca.html … W Łotwie przestają biernie przyglądać się łupieniu mieszkańców na comiesięcznych opłatach za śmieci… wpolityce.pl/swiat/476541-na-lotwie-sie-nie-patyczkuja-rozwiazano-zarzad-miejski-rygi … Czy kolejna czteroletnia kadencja „dobrej zmiany” będzie nadal ignorowała fakt, że comiesięczne opłaty polskich rodzin za odpady budują często dobrobyt – ale za granicą Polski?

 • 2 lata temu | ocena +6 / -1

  ja

  Sto procent podwyzki pogratulować władzy

 • 2 lata temu | ocena +6 / -1

  Ja

  Rok temu tez kazdy mial otrzymac pismo o zmianie stawki za wywoz odpadów jakos do tego nie doszlo. Ja osobiscie dowiedzialam sie podczas uiszczenia opłat! Chore