Franciszek Batory urodził się w 1929 roku w Weryni. Mieszkaniec Kolbuszowej jest bratem zamordowanego Józefa Batorego, członka IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. Ich ojciec Jan był aktywnym członkiem Stronnictwa Ludowego. W czasie niemieckiej okupacji pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Pełnił też rolę kuriera druków konspiracyjnych.
W 1945 roku został aresztowany na trzy miesiące. Po zdaniu matury rozpoczął studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z powodu "złego pochodzenia" został zmuszony do rezygnacji.
Osiem lat później został wcielony do wojska i skierowany do tzw. Wojskowych Batalionów Pracy, gdzie pracował w KWK "Generał Zawadzki" w Dąbrowie Górniczej. Następnie ukończył studia pedagogiczne i przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Kolbuszowej.
Franciszek Batory, mając 21 lat, był świadkiem procesu IV Zarządu Głównego WiN, który zakończył się skazaniem na śmierć, m.in. jego starszego brata Józefa. O wydarzeniach na sali sądowej opowiada od wielu lat młodzieży, jeżdżąc po szkołach na terenie kraju. Za to, co robi, był wielokrotnie oznaczany m.in. nagrodami państwowymi.
- Nie mogę siedzieć w domu, kiedy mam do wypełnienia misję
- powiedział w rozmowie z Korso.
Jubilat przyznał, że wtorkowa uroczystość przyniosła mu wiele radości i wzruszenia. Zorganizowano ją w szkole, do której chodził nie tylko on, aloe i jego brat Józef.
Pana Franciszka zapytaliśmy o to, czego możemy mu życzyć z okazji 94. urodzin.
- Tego, abym mógł wypełniać dalej rolę, do której jestem zobowiązany. Jestem jednym z ostatnich świadków rozprawy, na której sądzono bohaterów narodowych. Kto opowie o tym, jak to wszystko wyglądało? Jak ich sądzono? Jako świadem historii mam wewnętrzny nakaz, aby to robić i opowiadać o tym procesie młodzieży i studentom
- powiedział jubilat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.