reklama
reklama

Dzikowiec. Podczas prac w ogrodzie wykopał pocisk artyleryjski z czasów wojny [ZDJĘCIE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Kolbuszowa/Archiwum Korso

Dzikowiec. Podczas prac w ogrodzie wykopał pocisk artyleryjski z czasów wojny [ZDJĘCIE] - Zdjęcie główne

Do Dzikowca zostali wezwani policjanci, którzy zabezpieczyli niewybuch. | foto KPP Kolbuszowa/Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIMieszkaniec Dzikowca podczas prac w ogrodzie wykopał pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II wojny światowej. Interweniowali kolbuszowscy policjanci. Niewybuch został zabrany przez wojskowy patrol saperski.
reklama

We wtorek (26 marca) przed godz. 15 informacja o znalezieniu niewybuchu w Dzikowcu dotarła do dyżurnego komendy policji w Kolbuszowej. Odkrycia dokonał mężczyzna, który natknął się na pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej podczas prac ogrodowych, wykopując go z ziemi.

Na wskazane miejsce skierowano patrol kolbuszowskiej policji oraz funkcjonariusza zajmującego się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym, który potwierdził wojenne pochodzenie pocisku. Zabezpieczenie niebezpiecznego znaleziska nastąpiło następnego dnia przez patrol saperski wojska.

reklama

- W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie policję. W żadnym wypadku nie dotykajmy, nie przenośmy tych przedmiotów. W miarę możliwości oznaczmy miejsce, w którym znajdują się niewybuchy

- przypomina sierż. szt. Adrian Kocój, oficer prasowy kolbuszowskiej policji.


Miejsce znalezienia niewybuchu w Dzikowcu. Fot. KPP Kolbuszowa.

Przypomnijmy, że w sobotę (16 marca) jeden z mieszkańców, przejeżdżając przez lasy w Hucie Komorowskiej (gm. Majdan Królewski), dostrzegł przedmiot przypominający pocisk. Na miejsce również zostali wezwani policjanci. Pisaliśmy o tym w artykule: Nietypowe i niebezpieczne znalezisko w Hucie Komorowskiej. Miejsce zabezpieczają policjanci

reklama

Jeżeli znajdziemy pocisk lub inny niewybuch, ważne jest, aby postępować zgodnie z kilkoma kluczowymi zasadami bezpieczeństwa:

  • Nie dotykaj znaleziska - Przenoszenie, obracanie lub w jakikolwiek inny sposób manipulowanie znaleziskiem może być niezwykle niebezpieczne. Nawet bardzo stary pocisk może być nadal aktywny i wybuchnąć.
  • Odsuń się na bezpieczną odległość - Zalecane jest oddalenie się na bezpieczną odległość od niewybuchu. Nie ma jednoznacznie określonej, bezpiecznej odległości, ale im dalej, tym lepiej.
  • Zawiadom odpowiednie służby - W Polsce, w przypadku znalezienia niewybuchu, należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji lub straży miejskiej/gminnej. Można również bezpośrednio zgłosić znalezisko saperom wojskowym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
  • Zachowaj spokój i czekaj na służby - Po zawiadomieniu odpowiednich służb, ważne jest, aby zachować spokój i czekać na ich przybycie. Służby są odpowiednio szkolone do radzenia sobie z takimi sytuacjami i podejmą niezbędne kroki, aby zneutralizować zagrożenie.
 
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Niewybuchy z okresu II wojny światowej nadal mogą być niebezpieczne, nawet po wielu dekadach od zakończenia konfliktu. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama