Reklama

Dyskusja na temat wozów strażackich. Michał Karkut: - Marnujemy kupę kasy!

Opublikowano: pon, 8 kwi 2019 20:30
Autor:

Dyskusja na temat wozów strażackich. Michał Karkut: - Marnujemy kupę kasy! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radny Michał Karkut dopytywał o to, ile ochotnicze straże pożarne potrzebują nowych samochodów. Temat pojawił się przy okazji zabezpieczenia w budżecie gminy 300 tys. zł na nowy wóz dla OSP w Widełce.

- Chciałbym, aby jakiś strażak wyjaśnił nam i uzasadnił, czy wszystkie jednostki potrzebują takich maszyn? Dlaczego samochód, który został zabrany z Kolbuszowej Górnej, został przekazany do Nowej Dęby, a nie do Widełki - dopytywał radny Karkut. 

Jak wyjaśniał kolbuszowski radny, wóz, który został przekazany do Nowej Dęby, był w takim stanie, że strażacy chcieli go zostawić u siebie. Samorządowiec podał również przykład z ostatnich dni, kiedy to paliła się łąka w Kolbuszowej Górnej. -  Cztery wozy strażackie jechały gasić łączkę. Ludzie marnujemy naprawdę kupę pieniędzy, tutaj naprawdę trzeba patrzeć na to trochę sensowniej i z głową - apelował radny Karkut - Kiedyś obudzimy się z ręką w nocniku - podsumował. 

Bardziej potrzebny

Stanisław Rumak z Widełki odniósł się do swojego przedmówcy: - Nie było takich pytań, jeżeli szły samochody do Kolbuszowej Górnej - zaznaczył i dodał: - Dlaczego miałoby być tak, że to, czego Górna nie chce, mają brać inne miejscowości?

Jak przypomniał radny i zarazem sołtys Rumak, jednostka w Górnej niedawno otrzymała nowy wóz strażacki. - Wtedy nie było żadnych sprzeciwów - przypomniał radny. 

Samorządowiec z Widełki zaznaczył również, że bardziej potrzebny jest samochód dla jednostki z jego miejscowości. Uzasadnił to tym, że Widełka jako sołectwo leży na obrzeżach, a Kolbuszowa Górna styka się z miastem, gdzie funkcjonuje państwowa straż. - Pod względem bezpieczeństwa auto pierwsza powinna dostać Widełka, niż wszystkie te miejscowości, które przylegają bezpośrednio do miasta - wyjaśnił sołtys Widełki.

 

Na miejscu pierwsi

Mirosław Kaczmarczyk włączył się do rozmowy. - Na komisji finansów zadawałem podobne pytania, które zadaje radny Karkut. Rozmawiałem ze strażakami z PSP i tłumaczyli mi zasadność tego zakupu tym, że jednostka w Widełce weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - zauważył radny z Kolbuszowej. 

Samorządowiec z Kolbuszowej Górnej kontynuował temat: - Były zdarzenia losowe w miejscowości Widełka i to prawdopodobnie z tego powodu, że nie mieliście tego samochodu, to nasi strażacy z Kolbuszowej Górnej zawsze na miejscu byli pierwsi - wyraził swoją opinię radny i dodał: - Także jak będziecie mieli samochód, to w końcu dojedziecie.

- W imieniu swoim i mieszkańców sołectwa bardzo dziękuję strażakom, że dojechali do Widełki - odparł Stanisław Rumak. 

 

Dane słowo

Skąd w zmianach w budżecie znalazło się 300 tys. zł na wóz dla OSP w Widełce? Jak wyjaśnił burmistrz Jan Zuba, z prośbą o zabezpieczenie takich pieniędzy zwrócił się poseł Zbigniew Chmielowiec. Parlamentarzysta zabiega o dofinansowanie na zakup auta dla druhów z różnych źródeł. Włodarz miasta przypomniał także, że w podobny sposób udało się w ubiegłym roku pozyskać pieniądze na samochody dla OSP Kolbuszowa Górna i OSP Kupno. 

Jak dodał Jan Zuba, gmina, korzystając z takich dotacji dla jednostek, musi dostosować się "do reguł gry".  - Propozycja, żeby przekazać wóz z Kolbuszowej Górnej do Nowej Dęby, nie jest naszą propozycją - przyznał burmistrz i dodał, że w gestii gminy jest utrzymywanie jednostek OSP. - Widełka bardzo długo czekała na wymianę samochodu. Chcemy dotrzymać słowa danego strażakom - powiedział Jan Zuba. 


Strażacy w akcji - rok 2018

OSP Kolbuszowa Górna - 22 wyjazdy
OSP Widełka - 19 wyjazdów
Ubiegłoroczne zakupy

OSP Kupno
średni samochód ratowniczo-gaśniczy - 806 500 zł

OSP Kolbuszowa Górna
średni samochód ratowniczo-gaśniczy - 779 820 zł

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  Ktoś

  Pan Karkut to powinien z Tomaszem Buczkiem się dogadać i zrobić duet na miarę powiatu a może województwa przecież obydwaj szukają sensacji nie wiadomo w czym a obaj są z jednej miejscowości więc to chyba nic trudnego

 • 3 lata temu | ocena +4 / -0

  Widelak

  Panie Karkut , przed wyborami jeździłeś na roweryku i nawiałes mieszkańców Widełki żeby głosowali na Ciebie a teraz tak mam się odwiedzasz za te głosy teraz wielu z nas żałuje. Nawiązując dalej to marnowanie kasy to wypłacanie diety takiemu radnemu jak pan , który robi wszystko żeby było o nim głośno , mówiąc o tematach o których nie masz pojęcia P... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Szeryf

  Ciekawe skąd radny Karkut ma takie informacje że do sytuacji losowych na terenie Widełki jednostka z górnej przyjeżdżała przed jednostka z Widełki.

 • 3 lata temu | ocena +3 / -1

  Adam

  Sprawa jest prosta: Zlikwidować OSP, a za pieniądze doposażyć PSP. OSP to wyjeżdżają kilka razy w roku i służą jedynie jako ozdoba na mszach i uroczystościach.

  • 3 lata temu | ocena +1 / -0

   Andrzej

   Zgadza się że wyjeżdżają kilka razy ale te nie nie będące w ksrg. Jednostki w systemie wyjeżdżają około 50 razy w roku biorąc pod uwagę nasza gminę. PSP bez osp nie ma szans przy większości zdarzeń przy obecnym stanie strażaków a zmianie

 • 3 lata temu | ocena +1 / -0

  bolek

  To sa wyborcy pisu tylko w gminach straz a reszte rozgonic

 • 3 lata temu | ocena +3 / -0

  Andrzej

  Zamiast czepiać sye widełki czego nie spyta o samochód dla kupna tam dopiero zmarnowano pieniądze kilka wyjazdów na rok

 • 3 lata temu | ocena +4 / -0

  Zly

  Czytajac taki tekst mozna sie zagotowac, gdzie byl Pan oszczedny jak z Kolbuszowej Górnej zabierali dobry, sprawny samochod po to aby odebrac nowy, gdzie byl jak Osp Kupno odbieralo nowy samochod ? Nikomu nie ujmujac, skoro na te dwa samochody fundusze sie znalazly to niech znajda sie i na woz dla Widełki. Szkoda, ze tracimy kupe pieniedzy stosujac... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +7 / -4

  Belzebub

  Patologia. Nie ma pieniedzy dla nauczycieli, a kupują wozy dla pijakow z OSP za milion.

  • 3 lata temu | ocena +3 / -1

   Pijak

   Uwazaj bo kiedys moze bedziesz potrzebowal pomocy pijaka

   • 3 lata temu | ocena +2 / -0

    Antypijak

    Chyba jedynie przy obaleniu flaszki przyda się ta pomoc

 • 3 lata temu | ocena +3 / -2

  prawdziwy polak

  znawcy wszyskiego i niczego strażacy to ostatnia ostoja wsi