Reklama

Reklama

Dwie szkoły w gminie do zamknięcia

Opublikowano: 19 kwietnia 2020 12:30
Autor:

Dwie szkoły w gminie do zamknięcia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraca temat zamknięcia dwóch szkół na terenie gminy Raniżów. Losem placówki w Staniszewskiem i Zielonce radni zajęli się na ostatniej sesji.

Końcem lutego samorządowcy podjęli uchwały o zamiarze likwidacji obu placówek. O takich planach poinformowano wcześniej rodziców, a następnie Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Powód takich działań? Mała liczba dzieci, które w kolejnych latach miałyby uczęszczać do obu szkół, w których obecnie funkcjonują klasy od I do III oraz oddziały przedszkolne. 

Zgodnie z prognozą, w roku szkolnym 2020/2021, do obu placówek nie będzie zapisanego ani jednego dziecka w klasach od I do III. Z kolei w dwóch oddziałach przedszkolnych miałoby być łącznie 10 dzieci (dwoje w Zielonce i ośmioro w Staniszewskiem). 

Planowanej likwidacji szkół sprzeciwiali się mieszkańcy sołectw. Część z nich przyszła na lutową sesję, aby spróbować przekonać samorządowców do niepodnoszenia ręki "za". Ostatecznie za zamknięciem placówki w Staniszewskiem było 12 radnych. Jedna osoba mniej zagłosowała za likwidacją szkoły w Zielonce.

Do Raniżowa

Temat wraca na kwietniowe posiedzenie Rady Gminy w Raniżowie. Z wnioskiem o zwołanie sesji (czwartek, 16 kwietnia) zwrócił się wójt gminy. W programie obrad znalazły się dwie uchwały dotyczące likwidacji szkół z dniem 31 sierpnia 2020 roku. 

- Po likwidacji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zielonce gmina Raniżów zapewni uczniom z likwidowanej placówki możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Raniżowie wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Raniżowie. Nie spowoduje to pogorszenia warunków nauki w Szkole Podstawowej w Raniżowie - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, które jest niemal identyczny dla uchwały dotyczącej placówki w Staniszewskiem.

Będzie dowóz

Przedstawiciele urzędu wyjaśniają, że uczniowie z obu zlikwidowanych szkół będą dowożeni transportem organizowanym przez gminę do placówki w Raniżowie, podobnie jak uczniowie klas IV - VII. 

- W trakcie dowozu zapewniona będzie opieka nad uczniami. Ponadto uczniowie objęci zostaną opieką w świetlicy szkolnej na czas oczekiwania na autobus. Rezygnacja z nauki w klasach łączonych wpłynie pozytywnie na poziom kształcenia dzieci - czytamy dalej. 

Czy radni zagłosowali za zamknięciem dwóch małych szkół i jakie były ich argumenty? O tym przeczytasz w najbliższym numerze Korso Kolbuszowskie, w środę, 22 kwietnia.

- OPINIA KURATORA -

26 marca Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie wydał pozytywną opinię w sprawie planowanej likwidacji obu szkół.
- LICZBA UCZNIÓW -
(stan na 30 września 2019)

SP Zielonka
Kl. I - 0
Kl. II - 0
Kl. III - 5
Oddział przedszkolny - 8

SP Staniszewskie
Kl. I - 0
Kl. II - 0
Kl. III - 5
Oddział przedszkolny - 11

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  kinga

  a co ze szkola w Kosowach gdzie od lat liczba dzieci jest niewiele wieksza niz liczba zatrudnionych tam nauczycieli ?? fajnie jest miec szkole ale tylko idiota mysli ze bedziemy doplacac calymi latami tylko po to zeby utrzymac etaty nauczycielskie ?

 • rok temu | ocena +0 / -0

  uczen

  Czy bedzie transport zapewniony do Sokolowa Mlp przez gmine Ranizow pytam sie ...

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Rozsądny

  Tamci radni mają jaja. Całkiem odwrotnie jest w gminie Kolbuszowa.