Reklama

Dwie szkoły w gminie do zamknięcia

Opublikowano: ndz, 19 kwi 2020 14:30
Autor:

Dwie szkoły w gminie do zamknięcia  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraca temat zamknięcia dwóch szkół na terenie gminy Raniżów. Losem placówki w Staniszewskiem i Zielonce radni zajęli się na ostatniej sesji.

Końcem lutego samorządowcy podjęli uchwały o zamiarze likwidacji obu placówek. O takich planach poinformowano wcześniej rodziców, a następnie Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Powód takich działań? Mała liczba dzieci, które w kolejnych latach miałyby uczęszczać do obu szkół, w których obecnie funkcjonują klasy od I do III oraz oddziały przedszkolne. 

Zgodnie z prognozą, w roku szkolnym 2020/2021, do obu placówek nie będzie zapisanego ani jednego dziecka w klasach od I do III. Z kolei w dwóch oddziałach przedszkolnych miałoby być łącznie 10 dzieci (dwoje w Zielonce i ośmioro w Staniszewskiem). 

Planowanej likwidacji szkół sprzeciwiali się mieszkańcy sołectw. Część z nich przyszła na lutową sesję, aby spróbować przekonać samorządowców do niepodnoszenia ręki "za". Ostatecznie za zamknięciem placówki w Staniszewskiem było 12 radnych. Jedna osoba mniej zagłosowała za likwidacją szkoły w Zielonce.

Do Raniżowa

Temat wraca na kwietniowe posiedzenie Rady Gminy w Raniżowie. Z wnioskiem o zwołanie sesji (czwartek, 16 kwietnia) zwrócił się wójt gminy. W programie obrad znalazły się dwie uchwały dotyczące likwidacji szkół z dniem 31 sierpnia 2020 roku. 

- Po likwidacji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zielonce gmina Raniżów zapewni uczniom z likwidowanej placówki możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej w Raniżowie wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Raniżowie. Nie spowoduje to pogorszenia warunków nauki w Szkole Podstawowej w Raniżowie - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, które jest niemal identyczny dla uchwały dotyczącej placówki w Staniszewskiem.

Będzie dowóz

Przedstawiciele urzędu wyjaśniają, że uczniowie z obu zlikwidowanych szkół będą dowożeni transportem organizowanym przez gminę do placówki w Raniżowie, podobnie jak uczniowie klas IV - VII. 

- W trakcie dowozu zapewniona będzie opieka nad uczniami. Ponadto uczniowie objęci zostaną opieką w świetlicy szkolnej na czas oczekiwania na autobus. Rezygnacja z nauki w klasach łączonych wpłynie pozytywnie na poziom kształcenia dzieci - czytamy dalej. 

Czy radni zagłosowali za zamknięciem dwóch małych szkół i jakie były ich argumenty? O tym przeczytasz w najbliższym numerze Korso Kolbuszowskie, w środę, 22 kwietnia.

- OPINIA KURATORA -

26 marca Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie wydał pozytywną opinię w sprawie planowanej likwidacji obu szkół.
- LICZBA UCZNIÓW -
(stan na 30 września 2019)

SP Zielonka
Kl. I - 0
Kl. II - 0
Kl. III - 5
Oddział przedszkolny - 8

SP Staniszewskie
Kl. I - 0
Kl. II - 0
Kl. III - 5
Oddział przedszkolny - 11

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE