Reklama

Przytulisko w Kolbuszowej przyjmie mniej kotów. Będzie też mniej zabiegów sterylizacji

Opublikowano: pon, 9 maj 2022 12:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przybywa bezdomnych kotów w gminie Kolbuszowa. Jest ich tak dużo, że przytulisko będzie przyjmować tylko chore lub ranne. To nie wszystko. Ograniczone zostaną też pieniądze na sterylizację bezdomnych zwierząt.

W ostatnich latach kolbuszowska straż miejska podjęła szersze działania w zakresie opieki nad kotami wolno żyjącymi (bezdomnymi). - Niestety rozmiar tego zjawiska nas przerósł. Pod opiekę gminy trafiły tylko w ubiegłym roku 174 koty - zaznaczył Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej.

Kosztowne zabiegi

Były to koty z reguły wymagające interwencji lekarza weterynarii. Najczęściej to były koty malutkie, które wymagały wielodniowej opieki polegającej na regularnym karmieniu przy pomocy strzykawki bądź też koty powypadkowe z urazami i ewentualnie koty chore, które również wymagały leczenia. 

- Jeżeli chodzi o koty, problem jest w tym, że nie praktycznie nie ma w naszej okolicy schronisk ani stowarzyszeń, fundacji, które by je przyjmowały pod swoją opiekę. Najbliższe takie schronisko jest w Przemyślu

- podkreślił szef strażników.

 Transport zwierzaków jest bardzo kosztowny jak i umieszczenie ich w taki miejscu. W tym roku pobyt jednego kota w schronisku kosztuje około 800 zł. 

- Jest stowarzyszenie Felineus w Rzeszowie, które zajmuje się kotami i w kilku przypadkach udzieliło nam znacznej pomocy - mówił komendant.

Chodziło o koty po wypadkach z bardzo poważnymi urazami wielonarządowymi, a w szczególności ze skomplikowanymi złamaniami, z którymi nie bardzo radzą sobie lekarze weterynarii z przychodni, z którą podpisana jest umowa. Poza tym były to zabiegi bardzo kosztowne.

- Dzięki tej fundacji mogliśmy te właśnie koty oddać do leczenia do specjalistycznego ośrodka w Rzeszowie i kociaczki przeżyły - zaznaczył Grzegorz Dzimiera.

Mniej sterylizacji zwierząt

Komendant zapewnił, że przytulisko w dalszym ciągu będzie kontynuować opieką zarówno nad psami jak i kotami. - Tym niemniej wyraźnie trzeba zaznaczyć, że liczba kotów, którym udzielimy opiekę, będzie znacznie mniejsza - podkreślił Grzegorz Dzimiera.

Szef Straży Miejskiej w Kolbuszowej zaznaczył, że trzeba przyjąć zasadę, że pomoc otrzymują tylko te koty, które są kotami w stanie zagrożenia życia bądź bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a więc koty chore i powypadkowe. 

 

- Nie będziemy niestety mieli możliwości pieniężnych na finansowanie powszechnych sterylizacji czy wspomagać finansowo osób, które weszły w posiadanie kota, bo gdzieś się tam przyplątał. Do tej pory przynajmniej częściowo próbowaliśmy wspomagać te osoby

- podkreślił szef straży miejskiej.  

Komendant zaznaczył także, że w dalszym ciągu będą dostarczać karmę w każdej ilości, bo jest jej pod dostatkiem. - Natomiast te ograniczenia związane z wyłapywaniem, z opieką weterynaryjną, ze sterylizacją niestety będziemy musieli wprowadzić - zaznaczył. 

Jest jeszcze jeden problem. W pomieszczeniu, którym dysponuje przytulisko, nie ma warunków do tego, żeby przybywało tam więcej kotów. Nie ma tam możliwości prowadzenia skutecznego leczenia, więc te zwierzęta muszą przebywać w szpitalu, a to generuje dodatkowe koszty. 

 

- PODZIELONA KASA -

Na realizację programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy Kolbuszowa na 2022 rok radni przeznaczyli z budżetu gminy 84 tys. zł

  • zakup karmy dla zwierząt w punkcie czasowego przetrzymywania oraz dla kotów wolno żyjących 3 tys. zł
  • pokrycie kosztów przekazania zwierząt do Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Arka w Przemyślu - 3 tys. zł
  • opieka weterynaryjna 8 tys. zł
  • inne uzasadnione potrzeby w tym zakresie (opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej schroniska gminnego dla bezdomnych zwierząt) 70 tys. zł.
W głosowaniu wszyscy radni byli za.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy