Reklama

Od 1 stycznia duże zmiany w odbiorze śmieci w gminie Kolbuszowa. To musisz wiedzieć

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Joanna Serafin

Od 1 stycznia duże zmiany w odbiorze śmieci w gminie Kolbuszowa. To musisz wiedzieć - Zdjęcie główne

Zatwierdzone zmiany dotyczą m.in. sortowania odpadów. | foto Joanna Serafin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Podwyżka opłat za śmieci to nie jedyne co zagwarantowali mieszkańcom gminy Kolbuszowa radni miejscy. Samorządowcy zdecydowali także o wprowadzeniu limitów na niektóre odpady. Pojawi się także nowy worek do sortowania.

Jedną z ważniejszych zmian jest zmniejszenie liczby odbiorów odpadów zmieszanych na terenach wiejskich. 

- Pamiętacie, że musieliśmy zmienić regulamin, gdzie była narzucana częstotliwość odbioru od kwietnia do października, co 14 dni. W tej chwili wracamy do starego zapisu, co 28 dni. Z 20 wywozów proponujemy z powrotem 13

- skierował swoje słowa do radnych Mateusz Czachor, kierownik referatu gospodarki odpadami komunalnymi w kolbuszowskim magistracie. 

Dodatkowy worek

Urząd miejski zobowiązał właścicieli nieruchomości do segregowania dodatkowej frakcji odpadów, czyli butelek PET. Będzie to nowy żółty worek z opisem. O to, dlaczego ważne jest teraz sortowanie plastikowych butelek, dopytywał radny Krzysztof Wójcicki.

W odpowiedzi samorządowiec usłyszał, że za tonę plastikowych butelek, firma je odbierająca, w tym momencie jest w stanie zapłacić 1500 zł. Jeżeli zostaną on posortowane u źródła, czyli przez mieszkańców, kwota ta wzrosłaby nawet do 2200 zł za tonę. 

- Dodatkowym plusem jest to, że przedsiębiorca po ten odpad sam przyjedzie. Odpady te zostaną poddane recyclingowi. Patrzymy tutaj na kwestie finansowe jak i na kwestie recyclingu, które każda gmina musi na koniec roku spełnić, aby nie płacić kar

- tłumaczył Mateusz Czachor. 


Do takiego worka będziemy wrzucać butelki plastikowe. Fot. UM Kolbuszowa

Za dodatkowe zapłacisz

Kolejna zmiana dotyczy odpady ulegających biodegradacji. Od mieszkańców, którzy zadeklarowali, że mają kompostownik (a dzięki temu płacą troszkę mniej), nie będą odbierane brązowe worki.

Natomiast osoby, które kompostowników nie mają, pakiet brązowych worków otrzymają. Gdy go wykorzystają, za kolejne brązowe worki będą musieli dodatkowo zapłacić - 5 zł za sztukę. 

Wracają kody kreskowe

Od nowego roku, decyzją radnych, mają wrócić też kody kreskowe. Każde gospodarstwo będzie miało przypisany taki kod i będzie musiało go naklejać na każdy oddawany worek z posortowanymi odpadami. Taki kod będzie również odczytywany z kubła na śmieci. 

Co to da? Po pierwsze zakład odbierający odpady nie zabierze worka/pojemnika bez kodu. Po drugie - będzie można w późniejszym czasie wyrywkowo sprawdzać, czy do kubła mieszkaniec X nie wrzucił odpadów, które powinien zapakować do kolorowego worka. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, urząd będzie miał podstawę do naliczenia mu, w drodze decyzji administracyjnej, wyższej opłaty - 60 zł od osoby. 

Limit na gabaryty

Kolejna zmiana to wprowadzenie limitu przy oddawaniu odpadów wielkogabarytowych. Ile będzie ich można oddać bez dodatkowej opłaty? 

  • meble i inne odpady wielkogabarytowe - 200 kg na rok na nieruchomość/lokal
  • zużyte opony - 8 szt, na rok na nieruchomość/lokal
  • beton i gruz pochodzący z rozbiórek i remontów - 500 kg na rok na nieruchomość/lokal
Dodatkowa opłata:

  • opona do 17 cali - 8 zł za szt. 
  • opona powyżej 17 cali - 15 zł za szt. 
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe - powyżej limitu 1400 zł za tonę
  • odpady budowlane i rozbiórkowe - powyżej limitu 850 zł za tonę
 

Styropian odbiorą

Jak informował podczas sesji Mateusz Czachor, do katalogu odpadów odbieranych w PSZOK-u dopisany został styropian budowlany, który następnie będzie odbierać firma z Głogowa Młp. 

 - Czysty styropian przyjmowany jest bez problemu w celu recyclingu, natomiast zabrudzony zostanie przetworzony na paliwo alternatywne - zostanie spalony w instalacji w Stalowej Woli

- dodał kierownik referatu. Będzie to usługa odpłatna. 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy