Reklama

Damian Marut: Na skutki upałów najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze [ROZMOWA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Damian Marut: Na skutki upałów najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze [ROZMOWA] - Zdjęcie główne

O tym jak radzić sobie z upałami mówi ratownik medyczny Damian Marut. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wysokie temperatury często doprowadzają do ogólnego osłabienia organizmu, sprzyjają również zasłabnięciom i omdleniom. Jak się okazuje, mogą być też przyczyną ciężkich zaburzeń funkcjonowania organizmu ze strony układu sercowo-naczyniowego, doprowadzających nawet do nagłych zgonów sercowych. Ratownik medyczny, Damian Marut z Kolbuszowej podpowiada między innymi, jak chronić organizm przed lejącym się żarem z nieba.

Prognozy pogody zapowiadają powrót upałów. Kto najbardziej narażony jest na tak wysoką temperaturę? 

- Najbardziej narażone na negatywne skutki wysokich temperatur są osoby w podeszłym wieku oraz dzieci. W ostatnich dniach zespoły ratownictwa medycznego najczęściej były wzywane do zasłabnięć, jak się później okazywało większość tych przypadków, była spowodowana działaniem gorąca.

 

Jak się uchronić przed negatywnymi skutkami upałów? Jakie by Pan zalecił?

- Podczas realizacji wyjazdu karetki do pacjenta przypominamy o tym, aby unikać wychodzenia na zewnątrz, pozostać w domu w godzinach od 10 do 17, jeżeli musimy zrobić zakupy czy iść np. do lekarza starajmy się to robić jak najwcześniej rano.  Jednym z niewielu rzeczy, które pozostawił nam covid, jest możliwość załatwiania wielu rzeczy on-line bądź telefonicznie. 

 Osoby, które mieszkają w blokach w mieście, gdzie często na najwyższych piętrach panuje niezmierne gorąco, powinny, jeśli mają takie możliwości, udać się do rodziny czy znajomych np. na wieś.

Przypominamy też o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Odwodnienie ma kolosalny wpływ na całość funkcjonowania organizmu, zatem osoba dorosła, poza płynami przyjmowanymi w posiłkach, powinna dodatkowo pić minimum dwie litry wody dziennie. Ważne też, żeby woda była nie była uboga w minerały.

 

Coś jeszcze może wpłynąć na osłabnięcie?

- Objawy zasłabnięć mogą nasilić się również w konsekwencji spożycia alkoholu. Objawów związanych ze spożyciem alkoholu i konsekwencji jest dużo więcej, w takich przypadkach towarzyszy znaczna urazowość pacjentów.

 

A jak jest z przyjmowaniem leków? Czy upały mogą wpływać negatywnie na ich działanie?

- Wysoka temperatura ma wpływ na działanie organizmu, nadmierna potliwość, podwyższona temperatura ciała mogą wpłynąć na działanie leków. Dany lek może być wówczas szybciej metabolizowany przez organizm, co oznacza, że będzie działał krócej. Inny, np. lek moczopędny może nasilić objawy odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych. Radzimy pacjentom, aby nie bagatelizowali żadnych objawów niepokojących i konsultowali się z lekarzem rodzinnym. Dużo osób nie ma także świadomości, że większość leków powinna być przechowywana w temperaturze do 25 st. C. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie leków w lodówce np. w specjalnie przygotowanym do tego celu plastikowym, zamykanym, podpisanym pudełku.

 

Pewnie niejeden z nas był świadkiem omdlenia innej osoby. Często do takich sytuacji dochodzi w kościele. Jak powinniśmy się wtedy zachować?

W przypadku zasłabnięcia musimy sprawdzić przytomność; najłatwiej zadać 2-3 proste pytania tej osobie, jeżeli odpowiada wówczas świadomość jest zachowana. W przypadku braku reakcji, jeżeli osoba nie odzyskuje świadomości, mamy do czynienia z utratą przytomności. Po potwierdzeniu obecności oddechu musimy ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej, a więc na boku. W takim przypadku należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i pozostać przy osobie, do której wezwana jest pomoc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy