reklama

Ministerstwo szykuje przełomową zmianę w przepisach ruchu drogowego. Chodzi o dzieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva (poglądowe)

Ministerstwo szykuje przełomową zmianę w przepisach ruchu drogowego. Chodzi o dzieci - Zdjęcie główne

Ministerstwo Infrastruktury szykuje przełomową zmianę w przepisach ruchu drogowego. | foto Canva (poglądowe)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

POLSKA I ŚWIATMinisterstwo Infrastruktury szykuje przełomową zmianę w przepisach ruchu drogowego. Już niebawem dzieci poruszające się na hulajnogach i rowerach będą musiały obowiązkowo nosić kaski ochronne. Powód? Drastyczny wzrost liczby wypadków i obrażeń wśród najmłodszych uczestników ruchu.
reklama

Nadchodzą zmiany. Kask stanie się obowiązkowy

Konieczność zmian w przepisach długo wisiała w powietrzu, ale teraz staje się faktem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak po posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, rząd jednomyślnie przyjął rekomendację wprowadzenia ustawowego obowiązku stosowania kasków ochronnych dla dzieci do 16. roku życia. Nowe przepisy mają się znaleźć w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która jest już w toku prac legislacyjnych.

- Zapadła jednogłośna decyzja dotycząca wprowadzenia ustawowego obowiązku stosowania kasków ochronnych dla osób poruszających się na hulajnodze elektrycznej, rowerze i urządzeniu transportu osobistego do ukończenia szesnastego roku życia

reklama

- poinformował Klimczak.

 

Alarmujące statystyki. Dzieci ofiarami bezmyślności

Decyzja nie wzięła się znikąd. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku w Polsce doszło do 130 zdarzeń drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych. Aż 60% poszkodowanych to osoby niepełnoletnie. Co gorsza, co trzeci taki wypadek kończył się poważnymi obrażeniami.

Świętokrzyskie Centrum Pediatrii w Kielcach ujawniło, że do połowy tego roku przyjęło ponad 50 dzieci z obrażeniami po upadkach z hulajnogi. W całym 2024 roku takich przypadków było około 70.

- Dziecko spada z hulajnogi, leci twarzą w asfalt. Mamy złamania żuchwy, urazy klatki piersiowej, jamy brzusznej. Dzieci często jeżdżą na hulajnogach i używają telefonów komórkowych, patrząc się w telefon, nie zwracając uwagi na kogokolwiek więcej. Mieliśmy pacjenta, który wjechał wprost pod tira

reklama

- relacjonował dr hab. Przemysław Wolak, konsultant wojewódzki ds. chirurgii dziecięcej.

Polska nie jest wyjątkiem. A jak to wygląda w Europie?

Nowe przepisy zbliżają Polskę do standardów obowiązujących już w wielu krajach Unii Europejskiej. W wielu miejscach obowiązek kasku dla dzieci to norma:

  • Francja: obowiązek dla dzieci do 12 lat, brak kasku to mandat do 750 euro.
  • Szwecja: nakaz noszenia kasku do 15. roku życia, kara – 500 koron.
  • Hiszpania: obowiązek kasku dla wszystkich rowerzystów na drogach publicznych.
  • Czechy: dzieci do 18. roku życia muszą mieć kask, również w fotelikach i przyczepkach.
  • Norwegia: obowiązek dla dzieci do 15 lat – w ciągu pięciu lat zginęło tam 12 osób na hulajnogach, żadna z nich nie miała kasku.
 

reklama

Co więcej, szwedzkie badania wykazały, że noszenie kasku zmniejsza ryzyko wstrząśnienia mózgu aż o 54%, a analiza przypadków w Oslo pokazała, że aż 75% ciężkich urazów można było uniknąć, gdyby ofiary miały na głowie kask ochronny.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Choć nowe przepisy będą dotyczyć wyłącznie osób poniżej 16. roku życia, rząd i lekarze nie mają wątpliwości, że kask warto nosić niezależnie od wieku. Policja od lat apeluje o jego stosowanie, ale dopiero teraz powstała realna szansa na wprowadzenie obowiązku.

Minister Klimczak zapowiedział, że proponowane zmiany zostaną ujęte w procedowanej właśnie nowelizacji prawa drogowego:

- Mam dzisiaj w ręku uchwałę, która wskazuje ustawowy obowiązek stosowania kasku ochronnego dla dzieci do lat szesnastu, które jeżdżą hulajnogą elektryczną, rowerem lub urządzeniem transportu osobistego. (...) Ta zmiana jest konieczna

reklama

- powiedział.

Co dalej?

Jeśli zmiana zostanie przyjęta przez Sejm, nowe przepisy mogą wejść w życie już w najbliższych miesiącach. To ważny krok nie tylko dla dzieci i rodziców, ale dla całego systemu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo