Reklama

Reklama

Czytelnik: Kolbuszowa to zacofana miejscowość

Opublikowano: ndz, 11 lip 2021 16:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Czytelnik: Kolbuszowa to zacofana miejscowość - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Napisał do nas Czytelnik, który chciał podzielić się swoimi przemyśleniami na temat kolbuszowskiej mentalności.

Tekst publikujemy w całości. Pan Michał ma rację? A może macie Państwo zupełnie odmienne zdanie? Chętnie przeczytamy Wasze odpowiedzi. Zachęcamy do przesłania ich na [email protected]

ZOBACZ TAKŻE: Jerzyki zamiast oprysku na komary [ZDJĘCIA]

Treść listu do redakcji: 

W ten słoneczny weekend postanowiłem przyjechać w rodzinne strony. Po obowiązkach, leżąc na hamaku, zacząłem przeglądać Korso Kolbuszowskie, które bardzo rzadko bywa w domu. Trafiłem w nim na zdjęcia budynków w Kolbuszowej z 2013 r., zrobione w ramach tzw. street view. A wcześniej przeczytałem pobieżnie artykuł o reakcji jednego radnego z Niwisk w sprawie dofinansowania zakupu sprzętów, czy też auta dla straży pożarnej. Radny ten nazywa Kolbuszową większą wsią, wymieniając choćby brak asfaltu na ulicach miasta.

W tym miejscu muszę się z tym panem zgodzić, ale dodam od siebie, że to nie jedyne mankamenty, przez które Kolbuszowa postrzegana jest jako większą wieś. Otóż z Kolbuszową pierwszy raz zetknąłem się po studiach, kiedy to rejestrowałem się w PUP. Już wtedy postrzegałem ją jako nieco zacofaną miejscowość, co potwierdziło się po przyjeździe do niej. Brzydkie budynki, fatalne chodniki, zaniedbany rynek i park jordanowski, że o dworcu PKS nie wspomnę. Sam budynek PUP przeraził mnie... Wrażenia jak z filmu Powrót do przeszłości. A było to wszystko jakieś 10 lat temu.

W jakiś czas potem odbywałem staż w jednej z publicznych jednostek. Jakie było moje zdziwienie, gdy pracownicy zaczęli brać urlopy z powodu prac polowych. Sądząc po sytuacji w moich stronach, myślałem, że gdzie jak gdzie, ale w mieście powiatowym rolnictwo już dawno upadło. W moich stronach, żeby pokazać dziecku krowę, trzeba było trochę się natrudzić. W Kolbuszowej natomiast hodowla i uprawa miały się tak dobrze jak we wczesnych latach 90. w mojej wsi.

Zdziwiło mnie też to, że atrakcją młodzieży było i jest jeżdżenie samochodami po mieście, a później rozmowy na parkingu przy samochodzie. Takiego zachowania nigdzie nie zaobserwowałem. Podobnie jak dziwne zachowanie niektórych młodych ludzi, którzy nie ustępują miejsca na chodniku. Słyszałem nawet nazwę kolbuszowizm i kolbusizm na zachowanie opisujące te dwa przypadki. W wielu miejscowościach bywałem, mniejszych i większych, ale nigdzie indziej tego nie zaobserwowałem. Ba, w Lublinie grupa skinów potrafiła ustąpić mi miejsca, gdy przechodziłem obok. A w Kolbuszowej widziałem sytuację. kiedy to nieco starsza pani z zakupami schodziła dwudziestoparolatkowi z drogi, bo ten nie chciał się do tego "zniżyć".

To nic, szokiem okazało się też, to gdy pracując w urzędzie miasta, w pewien poniedziałek przyjechała szambiarka. Okazało się, że nie tylko UM, ale i Kolbuszowa nie mają kanalizacji. Miasto powiatowe stało niżej pod względem infrastruktury wodno-ściekowej niż niektóre wioseczki w powiecie?

Przecież kilka wiosek, albo co najmniej jedna gmina w powiecie była niemal wypełni "skanalizowana" już w latach 90. Szok.

W tamtym okresie zauważyłem też, że sami mieszkańcy jakby trochę pozostawali z tyłu za innymi mieszkańcami kraju. Poglądy, przekonania, wyobrażenia wielu z nich były niedostosowane do tamtego okresu. Pamiętam, gdy koleżanka z kolegą opowiadali, że w piątek do pracy przynieśli sobie kanapki, jak zwykle z wędliną. Na taką reakcję współpracowników nie byli przygotowani. Że to piątek, że to grzech, że tak nie wolno. 

Moja dziewczyna jest właśnie kolbuszowianką i nie mogła tego wszystkiego dojrzeć. Uważała Kolbuszową za piękne i wyjątkowe miasteczko. Nawet gdy zwracałem jej uwagę na stan chodników, to nie widziała w tym tragedii. W mojej miejscowości od 1995 r. chodniki były dwa razy zmieniane, a w samym centrum to chyba nawet trzy, a tu miasto reprezentacyjne posiadało chodniki zagrażające bezpieczeństwu pieszych, pamiętające chyba jeszcze lata 70.

Po paru latach okazało się, że taki stosunek do swojego miasta ma wielu kolbuszowian, co niekoniecznie dobrze jest odbierane poza nim. 

Przykład: sześciu studentów z różnych części Polski, studiujących w Rzeszowie, nasłuchawszy się, jaka Kolbuszowa jest wspaniała, dumna, duża, prężna, postanowili skorzystać z zaproszenia i przyjechać do niej.  Rozbieżność między rzeczywistym obrazem Kolbuszowej a tym z opowieści okazała się dla nich na tyle duża, że spowodowała dużo radości, mówiąc delikatnie.

Moja dziewczyna także zmieniła zdanie już dawno temu, głównie po tym jak zaczęła stamtąd wyjeżdżać i poznawać inne światy. Doszło do tego, że drażni ją wiele zachowań kolbuszowian, których przedtem nie dostrzegała. Samo miasto także nie jest już dla niej tak idealne; w początkach naszej znajomości zaczęła dostrzegać to, że rzeczywiście Kolbuszowa jest zapóźniona w wielu dziedzinach. Trafnie opisała to kiedyś koleżanka, pracująca w jednym z banków. Powiedziała wtedy, że gdy przyjeżdża do Kolbuszowej, to cofa się o 15-20 lat. 

Dziś przeczytawszy podobne stanowisko tego radnego i widząc te zdjęcia, domyślam się, że nadal w tym mieście niewiele się zmieniło. 

Pozdrawiam Michał Fryzeł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (99)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Naczelny Troll.

  Czytam te komentarza osoby która podpisuje się "Janek" i szkoda mi chłopaka, ponieważ sam nie wie, że swoim dosyć agresywnym zachowaniem potwierdza niektóre tezy z tego listu. Chłopie - weź się ogarnij, przestań wymachiwać tutaj motyką ludziom sadząc przy tym ogromną ilość błędów ortograficznych. Trochę smutne jest to, że jeśli rzecz na którą nie miałeś w ogóle żadnego wpływu (urodzenie się w Kolbuszowej) staje się Twoim powodem do dumy to musisz nie mieć ich za wiele w życiu. Obrażasz tylko każdą osobę, stosujesz jakieś inwektywy nie odnosząc się do meritum wypowiedzi tylko wciskasz obelgi gdzie popadnie. Żenujące ale potwierdzające, że Cię nieco zapiekło i nie radzisz sobie z krytyką.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Ztroskany

  Kolbuszowa nie jest taka zła jednak wiele tutaj brakuje np kino by się przydało coś dla młodych żeby mieli jakąś rozrywkę a nie tylko ogródek piwny teraz budują tylko domy seniora oczywiście to potrzebne ale młodzież też musi się gdzieś rozerwać przecież nie będą spacerowac po ogrodach obok plebani muszą mieć jakieś miejsce żeby pojeździć na rolkach rowerze powspinac się pobiegac tak bardzo szkoda tych dzieciaków które snują się przed blokami imię mają się gdzie podziać a potem są pretensje że młodzież niedobra że pije i pali gdyby mieli zajęcie gdyby mieli się gdzie wyżyć pewnie byłoby inaczej!

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Grzeczny

  Widzę, że dużo osób bez zrozumienia przeczytało ten list. A reakcja na niego wielu - no właśnie, to jest to, o czym ten gość pisze. Przecież gość pisze, że właśnie nie ma do czynienia z polami, pracą na roli. To, że się jeździ do Paryża, to nie czyni człowieka światowym. Akurat to brzmi wiejsko dosyć w tych stronach. Pamiętam jeszcze w szkole jak się mówiło, że tu taka bieda, że ludzie z okolic jeżdżą do Francji. No i przede wszystkim z tego listu wprost wynika, że raczej nie bywa w Kolbuszowej, a te jego parę miesięcy było epizodem, więc wyganiać z miasta kogoś kogo w nim nie ma jest bezsensu... Czytajcie to tak jak jest napisane, a nie pultacie się bezsensu, dając się ponieść emocji.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Janek

   A Ty Niuniuś jesteś jego partnerem czy ta dziewczyną ? A morze z LGBT ? Co wy macie do tego że ktoś jeździ za granicę ? Weźcie się za pracę a jak nie morzecie nic znaleźć odnośnie waszych umiejętności to poproście Burmistrza i zapisze was na Pracę interwencyjne w zielonych kamizelkach . I morze wtedy zobaczycie Zalety Kolbuszowej.Do usłyszenia Niniusie !

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

   Janek

   Są takie Mendy i Łajzy w naszym kraju żeza parę groszy chcą zaistnieć a morze to wypali i będzie możliwość zarobienia paru groszy .Ja się tu urodziłem tu wychowałem i nie pozwolę żeby jakiś niby były Wieśniak powtarzam Były w jego mniemaniu bo nim będzie do końca życia jechał po moim mieście .Swoje opinie zachowaj dla siebie i swojej rodziny ale to dzisiaj Standart że taki chłopek skończy studia za inwentarz ,gdzieś pojedzie coś zobaczy i potem pierd.libez sensu.Fryzeł węże się za uczciwa pracę chłopaku z roli bo takim budzeniem nic nie wskórasz.

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -2

    Janek

    Takim Judzeniem nic nie wskórasz Chłopku

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Janek

  Odwal się miernoto od Kolbuszowej i zajmij się swoimi hektarami w swojej wsi . Kto ci dał głos leszczu.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -4

  Jacek

  Fryzeł nie zmienisz tego że jesteś z wiochy a to sądząc po twoich miernych wypocinach bardzo ci doskwiera ty pseudo internetowy kozaku.To że skończyłeś jakieś studia za udziec od świni czy jajka to jest Zero ,takie jakie prezentujesz chlopku

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -6

  Jacek

  Przez kogo taki błazen został podstawiony ?.Przyjdź pseudo kozaku i powiedz to na plantach ludzia którzy ty się urodzili i wychowali a zobaczysz ich reakcję.Trzeba być mega popieprzonym żeby takie bzdury pisać.Totalny był...n

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Ujek

  Szczególnie osoby przychodzące do „pracy” w starostwie powiatowym . Po znajomościach zatrudnieni. Zero kompetencji. Zero empatii …. Zachowują sie jakby byli powołani na całe życie. Ustawiane konkursy na dane stanowiska. Kiedyś mi kolega opowiadał jak dostał prace dzięki ciotce….. jak zmieniali kryteria konkursowe pod jego psedo wykształcenie. Straciłem do niego szacunek …. A powiat zyskał kompetentnego urzędnika…..

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Adek

   Tak jest prawie wszędzie nawet na studiach dużo o tym można pisać

   • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Denis

    Patologia….. Kto bardziej ambitny się wyprowadza z miasta. Ci bez ambicji zostali i tworzą/psują to miasto. Co dzień poklepują się po ramieniu mówić do siebie cześć jest super. Mam co jeść, pic w co się ubrać - po co coś zmieniać . Do tego dochodzi pseudo katolicyzm. Wszyscy oczywiście spotykają się w niedziele w kościele. Po czym idą do mc Donalda. Bardziej zaradni i inteligentni wyjechali i odcięli się od środowiska. Maminsynki zostali i pielęgnują bylejakość. W imię wiary, tradycji, honoru ….. a tacy właśnie urzędnicy to już w ogóle dno..

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Mariusz Kobylarz

  Temat gorący widzę. Moim skromnym zdaniem wszystko od nas samych zależy bo my wszyscy tworzymy naszą lokalną społeczność. Wiem też, że nie można innych ludzi obrażać chowając się pod nickiem internetowym. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców naszej ładnej i spokojnej kolbuszowszczyzny.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Justyna

  ludzie ze wsi dzisiaj lepiej żyją niż w mieście i chyba są trochę mądrzejsi jak ten wielki miastowy Jacek co tak obraża wiejskich mieszkańców pewnie sam się tylko perfumuje zamiast myć bo ciągle pisze o tym smrodzie wstydziłaby się troche

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -6

   Janek

   Prawda w oczka kole lepiej żyjecie Kaczmarki to zostańcie na swoich wiochach i nie ponizajcie miejscowych bo Nigdy im nie dorównacie ! No morze w polu przy wykopach.😭

   • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Kaczmarek

    Jakby nie to pole to czym byś się żywił chłopie w tych waszych marketach przecież żarcie też pochodzi ze wsi chociaż może nie z polskiej tylko niemieckiej ale na jedno wychodzi

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Psycholog

  Ten Jacek to jakiś cwiercinteligent i prawdziwy cham widać że nie szanuje drugiego człowieka najzwyklejszy narcyz i samolub na starość będzie samotny

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Jacek

   Prawdziwy Fan to ty jesteś bara ul. Łb.e weźcie się za robotę bo od czasu jak wam się nic nie opłaci robić w tych tępych i zawistnych muzeach się wam podu.czyło.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -2

   Jacek

   Posluchaj chłopku każdy ma prawo bronić swoje miasto i Kraj jeżeli jakiś Dyzio Niespełniony i zakompleksiony po nim jedzie.Lapiesz jak nie to do gimnazjum a po szkole w domu pracę polowe bo zdrowej żywności Brak.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -2

  Cud i natura

  Kolbuszowa i powiat kolbuszowski są piękne a ludzie fajni ,macie tylko fatalną prasę,pisze o was tylko że źle , stąd źle wyobrażenie i zła tendencja , poddajecie się emocjom mediów i to są skutki

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Z Kolbuszowej widziane

  Kolbuszowa jest bardzo spokojnym miastem bezpiecznym a cały region piękny cudowne lasy łąki pola wschody i zachody słońca bliskość rodziny znajomych przyjaciół

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  fan

  Myślałem że to ćwiczenia na poligonie a to trzask pękających kolbuszowskich zadów

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Mecenas

  Rzeszów to też wieś się zrobiła i wieś się do Krakowa pcha i do Warszawy ,wszędzie się robi disco polo ,jedna wiocha żeby tylko byle czym błysnąć a żeby do czegoś dojść to trzeba pracować z głową przez całe życie i przez pokolenia

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -2

   Jacek

   Szacun Mecenas morze te kołki teraz połapia że się ośmieszają.Baranie główki

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -5

  Jacek

  Posluchaj chłopku wróć na wieś i zajmij się tym do czego jesteś stworzony ,czyli do dymania w polu! Bo przez ten bełkot w korso nie zaistniejesz za moich czasów takich jak ty którzy podjeżdżali na wałach po piwo do blaszaka to się wysadzali na kołach . Prawda jest taka że w Kolbuszowej jest już przesyt Wiejskich Przybłędów. I oto są tego skutki wypisywania przez jakiś Cebrzyków wymiocin.Rodowity Kolbuszowiak !!!!!!

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   fan

   rodowity kolbuszowiak do żyd

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Ze wsi do Paryża

  W Kolbuszowej i okolicy to tylko domów weselnych się narobiło wszystko się żeni na grandę a potem trzeba do Paryża jechać na budowę bo baby gonią żeby dom budować

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Jacek

   Kto cię Barani flaku słucha .Krowy doić.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Jacek

   Powiedziała Wieś co wiedziała te domy weselne to przecież wasi ziomale stawiają żeby was z kasy pucować Tak Kaczmarki

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

  Jacek

  Fryzeł ty jesteś jednym z kilkuset chłopków ze wsi którzy próbują opanować Kolbuszową ? Z wioch przybłąkała się tu już za dużo czeresniaków i następnych nam tu nie potrzeba.Jak się nie podoba to Wypad !!!Kolbuszowiak.!

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -2

  Program dla miasta

  Jesteście młodzi to zmieniajcie Kolbuszowe i powiat a nie tylko narzekanie i siedzenie na laptopach ,burmistrz może tyle zrobić ile ma pieniędzy a zaległości z PRL są olbrzymie i oczekiwania duże

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Szczęśliwy mieszkaniec

  Zapraszam do Majdanu Królewskiego - tu jest pięknie. Piękne drogi, chodniki, ścieżki pieszo rowerowe, cała gmina skanalizowana,zadbane szkoły.Przyjeżdżajcie kupujcie działki, budujcie domy zakładajcie rodziny.Cisza spokój, blisko do Stalowej Woli, Nowej Dęby, Tarnobrzega.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

  Mieszkaniec

  Zgadzam się w tym w 100% mieszkam w Kolbuszowej wiele lat. A coraz bardziej twierdzę że jesteśmy daleko za ********** A obecna sytuacja z pandemia tylko mnie w tym utwierdza. Do tego ludzie tu dyktują takie ceny jakbyśmy byli w monaco. Taniej można zakupy zrobić w Mielcu czy Rzeszowie. Nawet mieszkanie taniej idzie kupić w większym mieście. Gdzie cokolwiek jest do roboty. Tu prócz basenu który stał się sławny ponieważ się palił nie ma kompletnie nic do roboty w wolnym czasie. By gdzieś wyjść i tak trzeba jechać do Rzeszowa. No i na koniec jedna z większych ulic prosta przez 2km albo więcej. A nawet chodnika nie ma. Stwarza to niebezpieczeństwo zwłaszcza że jest to prosta droga do sklepu i szkoły średniej. Niestety ale Kolbuszowa jest zacofana. Mimo że się dużo zmienia, remontuje się ulice dworzec czy deptak. To jednak to kropla która niczego nie rozwiązuje.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

   Jacek

   Jak ci nie pasuje Józek to wypad z powrotem na swoją wiochę.Powaliło się czeresniaką we łbach nie mytych.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Mlociu

  RKL to nie tylko tablica to styl życia i bycia tak to prawda połowa w Paryżu siedzi i co z tego nie wiedzą do czego kierunkowskazy służą i jeździć nie umieją to się sprawdza wieśniak ze wsi wyjdzie ale wieś z wieśniaka NIGDY !!!!!!!!!!!!!

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Janek

   Jaki ty jesteś bystry i spostrzegawczy jelopku musieli cię miejscowi na kopach wynieść z jakiegoś panu i teraz szczekasz kundli bo na nic innego cię nie stać Palo

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Jacek

   Kasztany jakby nie RKL to na furmankach musielibyście jeździć jak wasi poprzednicy.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

  PraciwnikKolbuszowa

  Tak Kolbuszowa to wieś RKL wszędzie znają nawet za granicą haha bractwo brak wychowania

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -3

   Jacek

   Posluchaj Kasztanie Wieś to ty prezentujesz Wracaj na Swoją Wiochę bo pole jeszcze nie sprzedałeś licząc na dotację z UE.Niedomyte Wsioki

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -5

  janek

  tak potwierdzam to wieś która do dnia dzisiejszego Kolbuszowa nie doczekała się obwodnicy, mniejsze miejscowości w regionie już dawno mają .

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -2

   Moher

   Janek to se zrób wokół swojej chaty będziesz se jeździł

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -2

  Dwukropek

  Jak może być miasto zacofane co za bzdurny tytuł , co was uczą w tych szkołach i na tych pseudo studiach

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Miejscowy

  Kolbuszowa i okoliczne gminy to Ameryka ludzie mają prywatne duże domy z ogrodami coraz więcej stawów lasów 5 samochodów na podwórku własne firmy kolbuszowskie to Ameryka t

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -7

  Kris

  Chlopie szacun. Trafiles w samo sedno!

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -2

   Janek

   A ty Kris z siedlanki lub z przyklęka co się wypowiadasz jak tylko na wsi patrzysz na krowie dupy

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -4

  Osiedle kolbuszowa

  Co ty gościu piszesz ludzie z Kolbuszowej ludzie stąd widzieli Paryż nowy York i wiele innych miejsc gdybyś zobaczył zacofanie i mentalność ludzi ze wsi.lubelskiej to dopiero katastrofa wszystko umieją wszystko wiedzą ,uczeni z internetu , wóda ,grill i co drugie słowo na k.. co do architektury się zgodzę ale mentalność to Kolbuszowa jest 30 lat do przodu przed ciemnota z innych województw

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Figo

  Ci co narzekają Niech z Kolbuszowej śpi**** ą A My kolbuszowo kochana Łoimy do rana !

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -2

  Gradziell

  Jadac od nowej wsi do miasta malo kto jest podlaczony do kanalizacji ,wola wypuscic w nocy do rowu albo za stodole mochery kolbuszowskie.

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

   Jadzia

   A te nowobogackie kolbuszowskie co był miesiąc w Paryżu albo innej metropolii i wielki państwo wywożą śmieci do lasu taka paniusia jak dzieciakowi zmieni pieluchę to bach pod drzewo w lesie bo to przecież tylko głupia Kolbuszka niech wszyscy widzą jaki syf a w sierpniu to czyje śmieci walają się po rowach jak nie wasze. Wielcy Francuzi kolbuszowscy co po miesiącu za granicą zapomina języka polskiego bo teraz to tylko włada zabojadzkim

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Jacek

    Jadzka posłuchaj albo nie wychodzisz ze swojej wiochy albo jesteś nierozgarnięta że oskarżasz tutaj ludzi o wysypywanie śmieci do lasu .Przecież to wieśniaku robią .Tak sam takich Pacanów namierzyłem.A to dziewucha że wyjeżdżamy za granicę to nasza sprawa.A twoje miejsce jest na roli a nie w Kolbuszowskich zakładach pracy ,gdzie dla miejscowych jest mało.Wystarczy ?

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

    Jacek

    Wypad z Kolbuszowej Kasztany bo macie teraz lewe łapy do roboty i krów wam się już nie chce doić tylko we Biedronkach się Lansuje się Baranie Łby

   • 3 miesiące temu | ocena +3 / -3

    Jacek

    Wiesniaro przez buraków robi się tu syf bo Chamstwo się tu wprowadza a w polu się nie chce robić .Spadać buraki do siebie na wioche

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Maciek

  To typowa dziura. Poza tym włodarz już kilkanaście lat na stołku jak w filmie Ranczo. Czas na przewietrzenie urzędów.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -8

  Yankee

  Nawet niema porzadnej knajpy w rynlu tylko kebaby.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jacek

   Tak ci brakuje knajp ? żebyś tam przychodził z własną wódą i kanapkami a potem łał po ścianach sąsiednich budynków leszczu

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -3

   Nie ma knajpy bo kopki na stołkach do tego doprowadzili

   Co ty piszesz knajpa była tylko buraki ja sprzedali

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -2

  delta800

  A ja mieszkałem w kilku krajach i na PODKARPACIE wracam! Jak masz z czym, to nie ma lepiej niż na zaścianku mieszkać. Spokój, cisza, niezatrute środowisko. Znam wielu takich, co to do MIASTA wyjechali i w kilku w malutkim pokoiku spali. Co kto woli. Już na wasze miejsca chętni się znajdą. Palestyńczycy tracą powoli cierpliwość...

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -4

  moja muzyka

  to nie wina gospodarzy, tu jest myślenie disco polo , tu sie myśli pędzlem i szczotką , a nie głową

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -3

  pedagog

  nie tylko z kolbuszowej ale z rzeszowa i z mielca i z całego podkarpacia młodzież wyjeżdża, to kwestia zarobków, może ciekawość świata za młodu, ucieczka od problemów i monotonii życia

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -1

  inicjatywa

  gdzie problem przecież to sami ludzie wybrali se tych gospodarzy , tyle niby wykształconych ludzi ,a czego sie boją, młodzież wyjeżdża gdzieś, i robi jako obsługa , to jest problem marnego wykształcenia, braku zawodu, i niestety mentalność bez inicjatywy, tylko pachołka z dużym brzuchem , to symbol powodzenia

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -9

  lbtege

  problem jest w tym że tutaj nie ma anonimowości, wszyscy wszystko widzą i wiedzą i obmawiają, a w świecie to można sie nawalić , żyć na kocią łapę, nie chodzić do kościoła, i to jest ten cały postęp

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -7

  Kolbuszowianin

  NIe pamiętam dokładnie powiedzenia.. "jak jest dobry gospodarz to i pies tłusty chodzi".... a u nas w naszym mieście, ile masz "cudowny" burmistrz siedzi przy korycie a ile zrobił dla miasta.. co że rynek wyremontowali na który zaciągnęli kredyt?, że pale ulic wyremontowali tak że mieszkańcom domy zalewa, że dworzec PKS remontują na którym i tak już chyba żadne autobusy sie nie zatrzymuja?? Odpowiedzcie sobie sami na proste pytanie ile w naszym mieście się zmieniło przez ostatnie 20 lat? Porównajcie to do Mielca czy Rzeszowa gdzie podobnie jak u nas są strefy przemysłowe? 3x biedronki, galeria i McDonald, mieszkańcy jeżdżą do Mielca, Rzeszowa, Sędziszowa do pracy, a nie można by było pracować na miejscu?? czy oprócz pokrzyw i chaszczy na naszych strefach przemysłowych nie można by było ściągnąć jakieś firmy, gdzie ludzie mieli by stanowiska pracy? Skąd spływały by podatki do gminnej kasy? Cisza i spokojem rachunków się nie zapłaci, drzewami i świeżym powietrzem obiadu nie zrobi, owszem jestem za tym aby było czysto ale nie takim kosztem że ludzie muszą jechać w świat "za chlebem" bo nasza jaśnie wielmożna władza ma w du...ie mieszkańców i liczy się tylko ich koryto a nie ogół społeczeństwa. Gmina Raniżów lub Dzikowiec jest jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce a ona podlega pod nasze "kochane" starostwo. 3/4 naszych urzędników pokończyło szkoły dojenia krów a mniemanie mają o sobie jakby byli Bogami, Obsadzają pociotkami stanowiska na które nawet nie mają podstawowej wiedzy i kompetencji, kto się interesuje to wie jak skończyła córka starosty jak ją tatuś wsadził na stołek w Mielcu... sekretarką naszego burmistrza jest KOSMETYCZKA... ludzie KOSMETYCZKA SEKRETARKA!!!!!! Kiedyś się z sąsiadami zastanawiałem czy i ile jest zakładów zatrudniających więcej jak 100 osób, meble (niemiecki właściciel), kolbet, orzech i to pewnie tylko w sezonie, a w mieście chyba jest coś kolo 8-9 tys mieszkańców. Ludzie otwórzcie oczy że w tym mieście nic się nie dzieje, uderzcie się w pierś i powiedzcie ile się zmieniło na lepsze przez ostatnie 20-30 lat.... co... bo 500+ dają??? Gdzie można iść się zabawić jak dorosła osoba?? Gdzie można wyjść ze znajomymi na przysłowiowe piwo?? Pamiętacie jakie były festyny, imprezy 20 lat do tylu, co weekend coś się działo, wtedy się dało a dziś?? To jest moje miasto, tu się urodziłem, tu wychowałem, tu mieszkam i pewnie tu umrę ale przez 38 lat mojego życia w mieście NIC się nie zmieniło po za odremontowaniem rynku ale nieraz mi wstyd że mieszkam w takiej dziurze bez perspektyw na przyszłość dla młodego pokolenia

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jacek

   Jak coś UM esz robić a nie tylko stękać to jazda za chlebem i dupy nie trój jaki jesteś nieszczęśliwy .

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

   Lena

   Niestety zgadzam się. Ale urzędnikom jest tak cudownie, że mają gdzieś innych ludzi.

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -4

   Adek

   Chłopie to wyjeżdżaj jak najszybciej po co się tu męczysz

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  wygnaniec

  skąd się biorą w Kolbuszowej i okolicy problemy, no bo tutaj sie zaczyna dopiero myśleć po weselu co dalej robić a to trochę za późno i potem szukanie sposobu na szybkie dorobienie ,ale to sie już skończyło

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -4

  szansa

  jak to nie ma możliwości w kolbuszowej , a popatrzcie na waszego staroste , bez wykształcenia, bez języków, bez znajomości, a doszedł tak wysoko, w warszawie to raczej nie możliwe, coś trzeba potrafić i umieć

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   amarantowy slon

   ...no i kazdy boi sie wychylic temu prostakowi staroście podporządkował sobie mafię i jedzie jak królewicz na białym koniu, dziwie sie mlodym ludziom ze sie nie buntują aby tego spleśniałego grzyba wykurzyc...

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -4

  biedak ale honorowy

  kogo nie zapytać z Kolbuszowej albo ze wsi co wyjechał do Paryża, to każda kupiła dom , i każdy ma swoją firmę, zrobią sobie zdjęcie z wieżą i zaraz francuzy, to kompleks prowincji

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jacek

   Ty Józek piszesz jakbyś był niedorozwinięty albo miał kompleks typu niewiem co ze sobą zribić

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -3

  swój chłop

  mielec to dopiero cham..ka wioska, z prlu ,to strefa robocza a Rzeszów to biurokracja dopiero rozbudowana i układy i korki i zgrywanie na elity, Kolbuszowa jest rodzinna, przyjazna , wszyscy psioczą a ciągle wracają , bo w świecie sie nie przebijecie, jesteście tylko siłą roboczą

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -3

  ???

  Kolbuszowa to miasto żydów.

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -5

  pozdrawiam z rynku

  udajecie światowców, gdzie, w Paryżu wegetując na czynszu, w Warszawie na budowach i czynszu, i tak nigdy was w świat elit nie wpuszczą, a wszędzie jest margines , bieda i dziwactwa, Kolbuszowa to spokojna i przyjemna wioska i jest wielu fajnych i miłych ludzi

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jacek

   Następna idiota ?

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -4

  z sentymentem

  region kolbuszowski ma wiele pozytywnych stron , dużo przestrzeni, dużo zieleni, dużo lasów, spokój, bezpieczeństwo, małe zanieczyszczenie powietrza, jest miło, rodzinnie, żal wyjeżdżać

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

  giekso

  Beton i nierówny chodnik to jest w starostwie szczególnie w wydziale budownictwa - tam kolesie nie wiedzą jak złożyć wniosek który wymagają. Pierwszy raz w życiu się spotkałem z czymś takim!

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

  Roman

  dobry jest szpital zwłaszcza chirurgia no i Krzaklewski z Kolbuszowej pochodzi :-0

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -12

  Marecki

  Masz dużo racji w tym co piszesz przyjacielu

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -2

  Jola

  Serducho 88 jest Pani wielką pozdrawiam z całego serca ma Pani w 100% racje

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -8

  Serducho88

  Pani z komentarza tradycyjnie jak nie handel niedzielny przywrócić to się jej Kolbuszowa nie podoba a wstydziłaby się!!! Tyle lat mieszkać i narzekać ze zacofanie🤦‍♀️nikt na siłę nie trzyma. Co do samego listu jakiegoś wielkiego Arystokraty to chłopie wstydziłbyś się nawet wypisywać takie bzdety. Twoja paniusia odwiedziła parę razy większe miasta i co już jej Kolbuszowa nie pasuje. A bo kura takim przeszkadza, to krowa na łące, to kurniki z drobiem bo co bo śmierdzi? Bo za mało betonu w mieście? Bo piesek sąsiadki szczęka? A że chodnik krzywy to Panicz i jego Królewna boi się główkę schylić i popatrzeć pod nóżki bo tacy muszą głowę mieć wyżej niż widzą tak???!!! My Kolbuszowianie jakoś innych miast nie krytykujemy że jest tak czy siak. Ale jak przyjedzie jakiś pseudo miastowy typowy Wsiok to musi biedak wylać swoje żale bo myśli że jest wielkim gościem, któremu wszyscy będą schodzić z drogi🤣 sory człowieku to ty u nas gościsz nie my u ciebie. Proponuję szanownemu Panu więcej nie przyjeżdżać w nasze strony skoro nie czuje tu miasta tylko Wieś. A to że ludzie biorą urlopy na pracę na działkach na uprawy to jest nasza duma bo mamy swoje urodzaje małe bo małe bo tylko sezonowe. Ale własnymi rękoma wychodowane. A wy mieszczuchy bez sklepów byście zginęli bo nawet większość z was nie miałaby pojęcia jak rozróżnić nasiona,jak pielęgnować to co z nich wyrośnie. I się wylansował z imienia i nazwiska brawo celebryto🤦‍♀️

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jacek

   Banino nie potrafisz się określisz.A co do tego że mieszczuchy by bez sklepów zginęli to jesteś w błędzie i to dużym .Prawda jest taka ludzie ze wsi mają się za najlepszych najbardziej pracowitych i najbystrzejszych ale to żałosne ,jak oni Sami.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -12

   Hanka

   Dokładnie, w punkt.

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -14

  Kolbuszowianin

  Ja urodziłem się i wychowałem w tym mieście, dużo jeżdżę po Polsce i wiedzę jak miasta się rozwijają, a to miasto się uwstecznia, jeśli pojedzie się do Paryża i rzuci kamieniem to trafi się kogoś z Kolbuszowej. Władzę naszego miasto zaczynając od gminy kończąc na starostwie powinno się na kopach wywalić, NIC nie robią dla rozwoju miasta, gdzie jest nasz słynny poseł?? pojawia się tylko na dożynkach i otwarciach żeby się najeść i zrobić zdjęcie z wyborcami. Siedzi świta przyspawana do stołków i tylko się etatami zmieniają a dla miasta nic nie robią. To jest moje rodzinne miasto ale jeżdżąc po Polsce i porównując to mogę powiedzieć że tu już wrony zawracają.... tak jak napisał ktoś wcześniej 3x biedronki i mc`donalds, żadnej inicjatywy ze strony włodarzy miasta na jego rozwój,

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -1

   Serducho88

   Bo siedzą pociotki na stołkach jeden na emeryturę odchodzi a drugi z rodziny przychodzi. Ręka rękę myje. Jakby tak poszukać dobrze to czy radny czy starosta to na bank mają jakieś więzy rodzinne bo za bardzo trzymają się razem.

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -6

  kolba

  Na takich jak autor listu, jego panna i ci co im się to podoba jest piękne określenie oddające ich poziom - nie widziała d.u.p.a słońca zagorzała od miesiąca.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -12

  xxx

  Kolbuszowa to czarna dziura na mapie nawet nie polski a wręcz europy, żadnego zakładu pracy dającego pewne zatrudnienie i uczciwe zarobki, wystarczy porównać ościenne jak wyglądają po utworzeniu stref przemysłowych.... porównajcie Mielec, Sędziszów, o Rzeszowie nie wspomnę, a u nas.... meble, kolbet i Orzech, na tym nasza gospodarka się kończy. A nasza "szanowna" władza tylko się chwali... czym?? 3x Biedronkami i Mc`Donaldem, no i Lidl....

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

   Greg

   I wypłata pod stołem..

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -3

  Re lka

  Pan Fryzel może jechać da stolicy tam wszystko jest super po co się się męczyć na zadupiu tam ładnie pachnie i jest cudnie a pan taki szkolony to sobie na pewno poradzi

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -5

  Jola

  Człowieku to po co tu siedzisz na tyłku bież dziewuchę i spadaj do luksusu może jesteśmy zacofani ale.swoj honor mamy jesteśmy uczciwi a i gnojem nie śmierdzimy jak tu ktoś sugeruje przecież nie ma przymusu mieszkania tutaj w tym dziadodstwie

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -13

  TBG

  Cały powiat kolbuszowski jest zapóźniony 20 lat względem nawet ościennych powiatów... Mentalnie i infrastrukturalnie to wiocha na prawach powiatu, nawet kierowcy RKL są znani w całej Polsce. Jak się przejeżdża 9tką to czuć obornik, nie wspomnę o doznaniach "urbanistycznych": domek drewniany, domek murowany, hipermarket, mcdonald, lidl, domek drewniany, domek murowany, rondo... I wiele innych ciekawych budowli, kominów itp.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Jacek

   Fon się struclu

  • 3 miesiące temu | ocena +13 / -5

   Serducho88

   Jak nie pasuje proszę się wyprowadzić albo jeździć inna drogą!!!! Mało takich miasteczek jest gdzie budynki są różne??? Przeszkadza to aż tak bardzo??? Dla mnie Kolbuszowa jest moim domem i nie życzę sobie ubliżania i za żadne skarby bym się nie przeniosła do większego miasta.

  • 3 miesiące temu | ocena +13 / -2

   Burak

   Ha ha pierdoli sz pan a w tgb to dopiero masakra