Reklama

Reklama

Jerzyki zamiast oprysku na komary [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 10 lip 2021 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa kilka lat temu zakupiła budki lęgowe przystosowane do zasiedlenia przez jerzyki. W 2019 r. zamontowanych zostało łącznie dwadzieścia siedem budek zlokalizowanych na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz budynkach Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Kolbuszowej.

Reklama

Dziś można zaobserwować, że część budek została zasiedlona przez te ptaki.

ZOBACZ TAKŻE: Kolbuszowa. Kolejny etap pracy na ulicy Handlowej

Jerzyki żywią się przede wszystkim drobnymi owadami i uznawane są za sprzymierzeńców w ekologicznym zwalczaniu komarów. Montaż budek lęgowych ma również na celu przeciwdziałanie spadkowi populacji jerzyka zwyczajnego. Liczba ptaków maleje przede wszystkim z powodu prac termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych i zamykania kratkami wlotów wentylacyjnych, które kiedyś jerzyki wykorzystywały do lęgów.

- W najbliższym czasie gmina planuje zakup kolejnych budek lęgowych

 - obiecują przedstawiciele kolbuszowskiego urzędu. 

Przypomnijmy, że już w 2019 roku gmina Kolbuszowa postawiła na ekologiczne rozwiązanie. Nie będzie oprysków, a komarami miały zająć się jerzyki, które są ptasimi liderami w zjadaniu uciążliwych owadów. 

Fruwający zabójcy

Jerzyki nie od razu osiedlają się w miejscach, gdzie zostały zamontowane budki lęgowe.

- Często może trwać to nawet kilka lat. Teren ten na początku jest przez nie bacznie sprawdzany

- wyjaśnia Krzysztof Matejek, sekretarz urzędu miejskiego.

Dodatkowa trudność w ich obserwowaniu polega na tym, że większą część życia jerzyk spędza w locie. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. 

- Kilka z zamontowanych budek posiadały ślady gniazdowania ptaków. W okresie lęgowym budki nie są sprawdzane, aby nie płoszyć ptaków wysiadujących jajka

- dodaje przedstawiciel magistratu. W tym roku zamontowanych zostało siedem nowych budek lęgowych na budynku wielofunkcyjnym przy OSP w Kolbuszowej Dolnej. W 2019 roku dowiedzieliśmy się od przedstawiciela gminy, że zakupiono 27 sztuk budek lęgowych, w tym 20 sztuk z trocinobetonu i 7 sztuk z drewna. Budki zostały zamontowane na budynkach użyteczności publicznej, stanowiących własność samorządu.

Bez oprysku

Temat związany z odkomarzaniem powraca zawsze wiosną, gdy temperatura powietrza wzrasta, a jednocześnie występują częste opady deszczu, czyli gdy warunki siedliskowe sprzyjają wykluwaniu się komarów. 

- Wydaje się, że zwalczanie tych owadów poprzez wykonanie oprysku jest najlepszym rozwiązaniem pozbycia się problemu, jednak wbrew pozorom nie jest to sprawą łatwą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że oprysk nigdy nie zamknie się w granicach działek gminnych, nawet niewielki wiatr spowoduje rozprzestrzenianie się insektycydu na prywatne działki sąsiadujące

- wyjaśnia Grzegorz Łagowski, pełniący obowiązki kierownika Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM w Kolbuszowej. 

Gmina nie może opryskiwać prywatnych działek, ogródków czy łąk. Dodatkowo, środki stosowane do chemicznego odkomarzania stanowią ogromne zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt czy pożytecznych owadów, m.in. pszczół. Insektycydy te nie są również zupełnie obojętne na organizmy ludzi, szczególnie dzieci i kobiet w ciąży. 

- Gmina Kolbuszowa nie planuje stosowania oprysków przeciw komarom. Naszych mieszkańców zachęcamy do naturalnej walki z komarami poprzez regularne wykaszanie nieruchomości, ograniczanie utrzymywania się zastoisk wodnych na nieruchomościach prywatnych czy częstą wymianę wody w przydomowych oczkach wodnych, które są  doskonałym miejscem rozrodu komarów

- dodał szef referatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  MONIKA

  Cześć mam na imię Monika , jestem bardzo nieśmiała i trochę mi głupio ,że piszę takie ogłoszenie ale postanowiłam ,że może w taki sposób znajdę Pana który mnie zaspokoi .Jestem totalną amatorką ale chciałabym sie z kimś zabawiać ,chciałabym wziąć facetowi do ust.. zobaczyć jak to jest.. chciałabym żeby facet mnie ostro pieścił. . Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj- panieonline.pl/monika69

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

  TBG

  Rozmnóżcie sobie je zamiast stosować oprysk jak w cywilizowanych miastach ościennych, to za kilka lat jak populacja będzie zbyt duża zobaczycie na własne oczy tą "ekologię" haha

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   FENRIZ

   i ci się takiego strasznego stało w tych miastach? poproszę o garść faktów.