Reklama

Czy nowa droga odciąży krajową "dziewiątkę"?

Opublikowano:
Autor:

Czy nowa droga odciąży krajową "dziewiątkę"? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O planach budowy nowej drogi, która miałaby przejść przez powiat kolbuszowski oraz odciążeniu krajowej "dziewiątki" mówiła Ewa Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Jak podkreśliła wicemarszałek Draus, ważnym i najbliższym co do realizacji celem będzie odciążenie z nadmiernego ruchu krajowej drogi nr 9. Ten fakt szczególnie ucieszyć ma mieszkańców miejscowości, które leżą bezpośrednio przy krajowej "dziewiątce". Mowa tu, chociażby o Kolbuszowej Dolnej, Cmolasie, Hadykówce, Komorowie czy Majdanie Królewskim. Temat ten został poruszony na ostatnim zebraniu wiejskim w Hadykówce przez Eugeniusza Galka, wójta gminy Cmolas. - To jest ważny problem, chcemy, żeby była tutaj droga szybkiego ruchu, żeby ten ruch wyprowadzić z Hadykówki - podkreślił włodarz cmolaskiej gminy.


Ewa Draus, wicemarszałek, obecna na spotkaniu potwierdziła, że został ogłoszony przetarg na koncepcję obwodnicy Kolbuszowej. - Ale wiemy, że jest duży problem z tą drogą krajową nr 9, gdzie jest bardzo duże obciążenie ruchu. W związku z tym spada też bezpieczeństwo na tej drodze - zauważyła przedstawicielka województwa. - Naszym zadaniem są inwestycje, które mają zabezpieczyć i stwarzać dobre warunki do mieszkania w Hadykówce i innych miejscowościach naszego województwa - dodała Draus.

Z krajowej na wojewódzką

Ewa Draus poinformowała, że urząd marszałkowski przystąpił do działań na rzecz wyprowadzenia ruchu z krajowej "dziewiątki", na inną drogę. - Na drogę w nowym przebiegu, drogi krajowej, o parametrach drogi ekspresowej - mówiła wicemarszałek o planach budowy nowego traktu, który ma przechodzić niemal przez cały powiat kolbuszowski. Wicemarszałek wyjaśniła również, że nowa droga szybkiego ruchu miałaby złączyć się w okolicach Tarnobrzega z inną drogą ekspresową, do której w tym momencie opracowywana jest dokumentacja. - To jest droga S74, która będzie wbiegała aż do Niska - powiedziała Draus.

Przedstawicielka urzędu marszałkowskiego zaznaczyła, że w ten sposób ruch z krajowej drogi zostanie wyprowadzony. Podkreśliła jednocześnie, że drogi ekspresowe są potrzebne, zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i dla naszej gospodarki. - Ta część województwa ma szansę na nowoczesny przemysł, a przemysł potrzebuje dobrej infrastruktury. Taką dobrą infrastrukturę będziemy budować - zapewniła Draus, wspominając o prawdziwej obwodnicy Kolbuszowej, która ma być gotowa do 2026 roku. - Niestety planowanie w naszym kraju zgodnie ze wszystkimi przepisami krajowymi jest dosyć długie. Zawsze to planowanie jest dłuższe niż sama budowa - mówiła Ewa Draus.


Wicemarszałek Draus poinformowała również, że krajowa droga nr 9 zostanie wprowadzona do planu i strategii województwa podkarpackiego. - Ona również będzie wprowadzona w plany krajowe. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie, ale my jako samorządy chcemy, żeby ten proces przyspieszyć i dlatego my o to zabiegamy, konsultujemy, podajemy różne propozycje do rozważenia, żeby jak najszybciej wyprowadzić ruch z drogi krajowej. Ta droga miałaby wtedy rangę drogi wojewódzkiej - dodała Draus.

Nisko odciąży powiat

Ewa Draus mówiła także o faktycznym odciążeniu drogi krajowej biegnącej przez powiat kolbuszowski. - Planujemy, że droga S19, która będzie szła przez Nisko, aż do Rzeszowa przejmie część ruchu, dlatego że często ten ruch jest z Warszawy - tłumaczyła wicemarszałek. - Więc ten ruch z dalszych stron przejmie tamta droga. Już w niedługim czasie powinniśmy odczuć ulgę. Ale w najbliższym dziesięcioleciu chcemy mieć zarówno obwodnicę Kolbuszowej, jak i też drogę ekspresową S9 - dodała Draus.

Problemy Hadykówki

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, przy okazji wspomniał także o innych problemach, jakie dotykają wieś i mieszkańców Hadykówki. - Chcieliśmy rozbudować szkołę. Nie tylko sala do ćwiczeń, ale również boisko wielofunkcyjne. Przybywa powoli młodzieży. Dobra szkoła, dobre boisko, to nam bardzo potrzebne jest - podkreślił włodarz.

Jak się dowiedzieliśmy, plany w kierunku opracowania projektu rozbudowy Szkoły Podstawowej w Cmolasie są na etapie przygotowawczym.

 

Jak informuje GDDKiA w Rzeszowie, podpisana została umowa o dofinansowanie dla projektu i budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska w ciągu drogi krajowej nr 77. Aktualne zaawansowanie prac wynosi prawie 80 proc., a zakończenie budowy planowane jest na maj 2021 roku.
Zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o dofinansowanie całkowity koszt projektu to 297 229 777,01 zł, kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 228 394 159,62 zł, w tym wysokość dofinansowania UE stanowi 194 135 035,58 zł.

Zakres prac

Budowa drogi obwodowej Stalowej Woli i Niska w ciągu drogi krajowej nr 77 (15,3 km) obejmuje odcinek od Stalowej Woli do połączenia z realizowaną drogą ekspresową S19 na terenie gminy Nisko.
W ramach inwestycji zostanie zbudowana droga jednojezdniowa dwupasowa o nawierzchni odpornej na koleinowanie, ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi i dwupoziomowymi, dwoma łącznikami drogowymi, mostami, wiaduktami, przepustami, drogami obsługującymi przyległy teren. W ramach zadania wykonawca wybuduje również urządzenia ochrony środowiska oraz przebuduje infrastrukturę techniczną kolidującą z inwestycją.
To właśnie ta droga, zdaniem Ewy Draus, ma odciążyć krajową drogę nr 9 w powiecie kolbuszowskim, ponieważ w dużej mierze tamtędy przechodzić ma ruch z odległych miast, chociażby z Warszawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE