reklama
reklama

Czy kąpielisko nad zalewem Maziarnia w Wilczej Woli wystartuje zgodnie z planem? Sanepid pobrał próbki wody do badań

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Czy kąpielisko nad zalewem Maziarnia w Wilczej Woli wystartuje zgodnie z planem? Sanepid pobrał próbki wody do badań - Zdjęcie główne

Maziarnia to jedyny zalew w powiecie kolbuszowskim. Co roku utworzone tu kąpielisko cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy zostanie otwarte zgodnie z planem? | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCINiedługo ruszy sezon kąpielowy nad zalewem Maziarnia w Wilczej Woli. Sanepid pobrał próbki wody do badań. Od wyniku zależy, czy kąpielisko wystartuje zgodnie z planem.
reklama

Dzikowiecka gmina, podobnie jak w latach ubiegłych, planuje uruchomić tymczasowe kąpielisko nad zalewem Maziarnia w Wilczej Woli. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zalew będzie otwarty dla wypoczywających od soboty, 22 lipca. Sezon ma potrwać do 20 sierpnia. Na taki okres zostaną zatrudnieni ratownicy wodni.

- Planowany termin otwarcia sezonu kąpielowego w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli na zbiorniku wodnym „Maziarnia” w Wilczej Woli pozostaje bez zmian

- informuje we wtorek (11 lipca) wójt Józef Tęcza.

reklama

Sanepid pobrał próbki

Barbara Dudzińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, poinformowała w rozmowie z nami, że próbki wody ze zbiornika wodnego w Wilczej Woli zostały pobrane we wtorek, 11 lipca. 

reklama

Szefowa sanepidu tłumaczy, że właścicielem wyników jest gmina zlecająca badanie. Oznacza to, że samorząd musi wykupić wyniki z laboratorium, a następnie przedłożyć je do PSSE w Kolbuszowej. - Na podstawie tego wyniku będziemy mogli wydać orzeczenie - dodała.

Badanie wody trwa zazwyczaj co najmniej trzy dni. Wynik będzie do odbioru prawdopodobnie w piątek, 14 lipca. Orzeczenie zostanie zatem wystawione najpewniej w przyszłym tygodniu. 

Wówczas okaże się, czy woda zdatna jest do kąpieli. Powinna być ona bezpieczna dla zdrowia, nie powinna zawierać mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej zagrożenie zdrowia oraz bakterii i substancji chemicznych.

Ratownicy nad zalewem

Franciszek Zieliński, pracownik UG Dzikowiec, poinformował w rozmowie z nami, że nad bezpieczeństwem turystów, jak co roku, czuwać będą wykwalifikowani ratownicy. 

reklama

Dzięki ratownikom nie było sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu plażowiczów, wypoczywających nad zalewem Maziarnia. Będą oni zatrudnieni od poniedziałku do piątku w godz. 14-19 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9-19.

Każda osoba ubiegająca się o posadę ratownika na kąpielisku musiała posiadać uprawnienia ratownika wodnego zgodnie z ustawą oraz certyfikat potwierdzający pozytywne ukończenie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Było to niezbędne.

- 29 maja gmina Dzikowiec złożyła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, wniosek o zawarcie umowy na użytkowanie gruntów pokrytych wodami płynącymi, w celu utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na zbiorniku wodnym „Maziarnia” w Wilczej Woli. Wniosek jest w trakcie rozpatrywania

reklama

- informuje Józef Tęcza, wójt dzikowieckiej gminy.

Otwarte w regionie

W województwie podkarpackim znajduje się ponad 20 kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Letnia pora sprzyja spędzaniu czasu w wodzie, jednak warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem podczas takiej aktywności. Jedną z nich jest jakość wody, którą regularnie bada Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

Według danych z początku lipca na Podkarpaciu funkcjonuje osiem kąpielisk, w których woda nadaje się do kąpieli i nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia. W tym gronie znajduje się jedno miejsce w Rzeszowie. Jest nim Kąpielisko Miejskie "Żwirownia" przy ul. Kwiatkowskiego, które według aktualnych informacji ma działać do 3 września.

Miejsca z pozytywną opinią podkarpackiego sanepidu:

  • Kąpielisko Podwolina – Nisko, ul. Dąbrowskiego, pow. niżański (sezon: od 16 czerwca do 3 września)
  • Kąpielisko Łopuszka Mała, pow. przeworski (sezon: od 25 czerwca do 31 sierpnia)
  • Gminny Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji w Radawie, pow. jarosławski (sezon: od 24 czerwca do 31 sierpnia)
  • „ZEK” – Radymno, ul. Budowlanych, pow. jarosławski (sezon: od 24 czerwca do 31 sierpnia)
  • „Czyste” – Grodzisko Dolne, pow. leżajski (sezon: od 24 czerwca do 31 sierpnia)
  • Plaża Ostrów, pow. przemyski (sezon: od 15 czerwca do 31 sierpnia)
  • "Lazurwe Wybrzeże" w Czarnej Sędziszowskiej, pow. ropczycko-sędziszowski (sezon: od 23 czerwca do 3 września)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama