Reklama

Czy gmina Dzikowiec odnowi zabytki na swoim terenie? Chęci są

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Czy gmina Dzikowiec odnowi zabytki na swoim terenie? Chęci są - Zdjęcie główne

Co z wnioskiem na odnowę zabytków w gminie Dzikowiec. Sprawdzamy. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Z zamiarem pozyskania wsparcia finansowego na odbudowę zabytków na swoim terenie od dłuższego czasu nosi się gmina Dzikowiec. Na jakim jest etapie? Czy samorząd zgłosił już wniosek o dofinansowanie?

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Promes inwestycyjnych udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Dofinansowaniu podlegają prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Nabór w tej edycji został przedłużony i trwa do końca marca.

Na jakie zabytki planuje złożyć lub złożyła wniosek o dofinansowanie gmina Dzikowiec? Ile to będzie kosztować? Sprawdzamy. Dzikowiecki samorząd skorzystał z faktu, że termin na składanie dokumentów został przedłużony do końca marca i nie złożył jeszcze wniosku.

W oczekiwaniu na wnioski

Jak usłyszeliśmy od Genowefy Dębiak, sekretarz gminy, wnioski, które spłynęły do urzędu od podmiotów, miały zostać rozpatrzone w ostatnich dniach. Po ich analizie gmina miała podjąć decyzję, na które zabytki zostanie złożone pismo. Od kogo wpłynęły wnioski? Tego nie udało nam się dowiedzieć.

Zabytki, które mogą otrzymać finanse na odnowę, to kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Dzikowcu, świątynia pw. św. Michała Archanioła Spiach, obiekty wpisane do rejestru zabytków oraz znajdujące się w ewidencji gminnej.

- Być może będzie ich więcej, jeśli zgłoszą się do nas podmioty zewnętrzne, gdyż dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku

- usłyszeliśmy od włodarza.

W dalszym ciągu nie wiemy, na jaką kwotę gmina chciała złożyć wniosek oraz ile na ten cel jest w stanie zabezpieczyć pieniędzy z własnego budżetu. W tej sprawie wysłaliśmy maila do urzędu. Na odpowiedź czekamy.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w gminie Majdan Królewski. Ta złożyła już wniosek na odbudowę zabytków do Polskiego Ładu. Plany są ambitne, bowiem samorząd ubiega się o niespełna milion złotych dofinansowania. Wiemy, na co Jerzy Wilk planuje przeznaczyć pieniądze. O tym przeczytasz w kolejnym artykule, który ukaże się w sobotę, 1 kwietnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy