Reklama

Powstał film o ks. Stanisławie Sudole. Kiedy i gdzie oglądać? Co z jego beatyfikacją? [ZAPOWIEDŹ WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ze zbiorów A. Antosz

Powstał film o ks. Stanisławie Sudole. Kiedy i gdzie oglądać? Co z jego beatyfikacją? [ZAPOWIEDŹ WIDEO] - Zdjęcie główne

Ksiądz Stanisław Sudoł pełnił swoją służbę przez 62 lata. | foto Ze zbiorów A. Antosz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mija dokładnie 42 lat od śmierci znanego na całą okolicę Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. Wierni dokładnie pamiętają tę datę, bo jak sami mówią, "takiego księdza ze świecą szukać". Już niebawem ukaże się film o życiu duchownego.

W 2014 roku ruszył proces beatyfikacji ks. Stanisława Sudoła, długoletniego proboszcza z Dzikowca. Warunkiem wyniesienia na ołtarze musi być świadectwo cudu, jakie dokonała osoba beatyfikowana za życia. - W przypadku ks. Sudoła jest on spełniony. Chodzi o uzdrowienie za jego wstawiennictwem. Jest to poparte przez lekarzy i specjalistów. Takie rzeczy muszą potwierdzić osoby kompetentne - mówił w rozmowie z nami ks. Jan Biedroń, postulator, który zajmował się całą sprawą w Polsce.

Ks. Stanisław Sudoł objął parafię w Dzikowcu 10 stycznia 1945 r. Szybko zyskał uznanie i akceptację miejscowych parafian. Od samego początku zajął się reorganizacją parafii, rozpoczynając od spraw duchowych. Zachęcał do modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej mszy św., w nabożeństwach, zakładał i prowadził grupy duszpasterskie działające przy parafii. Wprowadził czterdziestogodzinne nabożeństwo, głosił nauki rekolekcyjne, zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Służba Bogu

Ks. Sudoł zmarł 19 marca 1981 r. Pogrzeb odbył się 22 marca. W mszy pogrzebowej wzięły udział tysiące wiernych. Został pochowany w Dzikowcu. Parafianie na jego nagrobku zamieścili napis: "Módl się za nami i ciesz się w Niebie, za wierną służbę Bogu i ludziom".

Przez blisko 62 lata pracy duszpasterskiej ks. Sudoł jawił się jako głosiciel nauki Kościoła, patriota miłujący ojczyznę. Jego imieniem zostały uhonorowane szkoły w Dzikowcu i Wiązownicy. Był pobożny, gorliwy, a przede wszystkim bardzo sumienny. Osoby, które miały okazję go poznać, uważają go za autentycznego świadka wiary.

Sprawa ks. Sudoła w Rzymie

Biskup Nitkiewicz przekazał Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych akta procesu beatyfikacyjnego duchownego z Dzikowca. Końcem czerwca w 2019 roku dokumenty zostały złożone na ręce ks. Bogusława Turka CSMA, podsekretarza kongregacji.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył tego dnia mszy św. sprawowanej na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

- Eucharystię koncelebrowało ponad 60 kapłanów, a we wspólnej modlitwie uczestniczyła grupa pielgrzymów

- informował ks. Tomasz Lis, poprzedni rzecznik Diecezji Sandomierskiej.

Po mszy św. bp Nitkiewicz wraz z kapłanami sandomierskimi spotkali się z kardynałem Luisem Ladarią, prefektem Kongregacji Nauki Wiary oraz z abp. Cyrilem Vasilem, sekretarzem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Biskupowi ordynariuszowi i kapłanom towarzyszył ks. Krzysztof Cisek, pracownik Kongregacji Nauki Wiary.

Proces beatyfikacji trwa

Adam Kopeć, wicepostulator w sprawie beatyfikacji ks. Sudoła, poinformował we wtorek, 21 marca, że aktualnie nadal przygotowywany jest bardzo obszerny dokument nazywany Positio. - Ten proces jest długotrwały, ale myślę, że w przyszłym roku będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć - dodał nasz rozmówca. 

Ten dokument ma udowodnić, że ks. Stanisław Sudoł zasługuje na chwałę ołtarzy. Na chwilę obecną ciężko powiedzieć, ile czasu będzie trwać cały proces w Watykanie.

FILM O KS. SUDOLE

Ks. Adam Kopeć zajmujący się sprawą beatyfikacji ks. Stanisława Sudoła poinformował, że po Wielkanocy ukaże się film przedstawiający życie Sługi Bożego. Wspominać go będą przede wszystkim mieszkańcy Dzikowca. Dostępny on będzie m.in. na stronie internetowej Diecezji Sandomierskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy