Reklama

Coraz więcej kolizji z udziałem zwierząt na terenie powiatu kolbuszowskiego. Policja apeluje o ostrożność

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Coraz więcej kolizji z udziałem zwierząt na terenie powiatu kolbuszowskiego. Policja apeluje o ostrożność - Zdjęcie główne

Statystyki kolbuszowskiej policji mówią wyraźnie, co piąta kolizja jest z udziałem zwierząt. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W ostatnim czasie na drogach powiatu kolbuszowskiego policjanci odnotowali zwiększoną liczbę zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej. Od początku roku do 18 sierpnia mundurowi interweniowali już 47 razy w tego typu zdarzeniach.

W ostatnim czasie kolbuszowscy policjanci kilkakrotnie interweniowali w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi zdarzeń drogowym z udziałem zwierzyny leśnej m.in. w Cmolasie, Bukowcu i Widełce. 

- Na szczęście tym razem wbiegające na jezdnię zwierzęta doprowadziły jedynie do uszkodzeń pojazdów - mówi Jolanta Skubisz-Tęcza z KPP w Kolbuszowej i dodaje: - Pamiętajmy jednak, że zagrożenie, jakie niosą za sobą tego typu zdarzenia, są bardzo duże.

Być zawsze przygotowanym

Kolizja z nagle wbiegającym przed pojazd dzikiem, jeleniem czy sarną może zakończyć się tragicznie. Podobne zagrożenie stwarzają również pojawiające się na drogach publicznych zwierzęta domowe.  

- Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg o wzmożoną czujność i rozwagę - podkreśla oficer prasowy. Zwiększona liczba dzikich zwierząt w rejonie dróg w obecnym okresie może wiązać się z okresami godowymi takich zwierząt jak sarny, jelenie i łosie.

Kierowca musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia, szczególnie nocą, kiedy są one wabione blaskiem świateł, wychodzą z przydrożnych lasów czy rowów na drogę. Kierujący powinien przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość.

O zagrożeniu może ostrzegać znak "dzikie zwierzęta", który informuje, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.

- Zachowajmy jednak czujność również w innych miejscach, zwłaszcza w rejonach dróg biegnących przez odcinki leśne

- nadmienia policjantka Jolanta Skubisz-Tęcza.

Uderzyła w przepust

O kolizjach z dziką zwierzyną informowaliśmy niejednokrotnie na łamach Korso Kolbuszowskie. Sporo tego typu zdarzeń miało miejsce w czerwcu. W niedzielę (19 czerwca) około godz. 21 w Kopciach kierujący skodą zderzył się ze zwierzyną leśną. Uszkodzona została przednia część samochodu. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Mężczyzna był trzeźwy.

Podobna sytuacja miała miejsce dwa dni wcześniej około godz. 22 w Cmolasie na drodze krajowej nr 9. Tam również leśne zwierzę wtargnęło pod jadące renault. W tym przypadku policjanci nie stosowali środków prawnych.

Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w czwartek (9 czerwca). Na ul. Obrońców Pokoju w Kolbuszowej kierująca osobowym renault wjechała w przepust drogowy.

Jak informowała wówczas policja, kobieta, chcąc uniknąć zderzenia ze zwierzyną leśną, zjechała na pobocze, straciła panowanie nad samochodem i wjechała do przydrożnego rowu. Tam uderzyła w betonowy przepust. Pisaliśmy o tym w artykule: Wypadek na ulicy Obrońców Pokoju w Kolbuszowej. Służby na miejscu [ZDJĘCIA - MAPA]

Co piąta kolizja z udziałem zwierząt

Na terenie powiatu kolbuszowskiego w 2021 roku policja odnotowała 443 kolizje. 88 z nich dotyczy udziału zwierząt leśnych i domowych. W tym roku od stycznia do 18 sierpnia funkcjonariusze odnotowali 47 zdarzeń z udziałem zwierząt. Wśród tych jest jeden wypadek.

Statystyki kolbuszowskiej policji mówią jasno - co piąta zeszłoroczna kolizja, w której interweniowali policjanci, to kolizja z udziałem zwierząt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy