Na terenie powiatu kolbuszowskiego od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat montażu nowych fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości. Obecnie w powiecie funkcjonują dwa fotoradary w Widełce i Majdanie Królewskim, a odcinkowy pomiar prędkości działa w Kolbuszowej Górnej.
Mieszkańcy Przyłęka (gmina Niwiska) od dłuższego czasu walczą o instalację fotoradaru na ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 875. W związku z rosnącym niebezpieczeństwem na tej trasie, zarówno wójt gminy, jak i mieszkańcy wielokrotnie podejmowali inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa.
Oprócz dużego natężenia ruchu problemem w tej lokalizacji jest słaby zasięg telefoniczny, co utrudnia wezwanie pomocy w przypadku wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia.
- Jako samorządowcy wiemy, w którym miejscu na terenie gminy są miejsca niebezpieczne i na pewno to miejsce należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych, dlatego że ta prędkość powoduje, że tutaj jest niebezpiecznie
- mówiła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska dla TVP Rzeszów.
- Należy sprawdzić, czy zasadnym jest objęcie fotoradarem tej lokalizacji. (...) Istnieje możliwość, aby to samorząd zakupił taki fotoradar, który my włączmy do systemu i będziemy go obsługiwać
- mówił rzecznik GITD Wojciech Król.
Jednak wójt Wróbel podkreśla, że gmina Niwiska, ze względu na ograniczony budżet, nie jest w stanie sfinansować takiego urządzenia, którego koszt wynosi około 250 tys. zł, a roczne utrzymanie to kolejne 50 tys. zł.
Odpowiedź GITD dotycząca fotoradaru w Przyłęku
Główny Inspektorat Transportu Drogowego zakończył merytoryczną ocenę zasadności instalacji urządzenia we wnioskowanej lokalizacji, czyli w Przyłęku.Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla wskazanej lokalizacji, przeprowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Kolbuszowej, wynika, że w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 18 września 2024 r. doszło tam do 11 zdarzeń drogowych, w tym do jednego wypadku drogowego i 10 kolizji. Spośród wszystkich zdarzeń drogowych, wskazano cztery kolizje, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do przepisów.
- Głównym wyznacznikiem wyboru miejsca instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących jest aktualny stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym, liczba zdarzeń spowodowanych przekroczeniem obowiązujących limitów prędkości. Przeprowadzona analiza zasadności instalacji urządzenia rejestrującego wykazała, że przedmiotowa lokalizacja nie charakteryzuje się znacznym stopniem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego spowodowanym nadmierną prędkością, stąd nie należy w pierwszej kolejności zainstalować stacjonarne urządzenie rejestrujące
- napisał do posła Chmielowca Artur Czapiewski, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Dodatkowo zaznaczyć należy, że GITD nie posiada obecnie środków finansowych na zakup i instalację nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących.
- Niemniej, uwzględniając wskazane w piśmie poczucie zagrożenia bezpieczeństwa miejscowej społeczności GITD podjął decyzję o przeprowadzeniu analizy dotyczącej możliwości relokacji istniejącego urządzenia rejestrującego, które z różnych uwarunkowań technicznych należy przenieść w inne miejsce. W przypadku pojawienia się takiej możliwości GITD potraktuje przedmiotową lokalizację priorytetowo i przekaże niezwłocznie wyniki opracowanej analizy
- zapewnił w piśmie do parlamentarzysty przedstawiciel GITD.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.