Reklama

Co to jest protetyka dentystyczna?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest protetyka dentystyczna? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W cennikach zabiegów stomatologicznych bardzo często spotykamy się z czymś takim, jak protetyka stomatologiczna. Zapewne wielu z Was nieraz zastanawiało się, co to tak właściwie jest i co na celu ma taki zabieg. Tym artykułem chcieliśmy nieco rozjaśnić sprawę i wyłożyć kilka kluczowych kwestii związanych z protetyką dentystyczną.

Na czym polega protetyka dentystyczna?

Jest to dział stomatologii, zajmujący się najprościej mówiąc wykonywaniem wszelkich sztucznych elementów szczęki. Protetyka polega na odtwarzaniu warunków zgryzu sprzed utraty zębów, dzięki czemu osoby starsze, które naturalnie nie posiadałyby już kompletnego zgryzu mogą cieszyć się pięknymi zębami. Protetyka stomatologiczna okaże się także pomocą w obliczu nieszczęśliwych wypadków, przez które zęby zostały utracone w młodym wieku. W zakres protetyki wchodzi także rehabilitacja szczęki po wszelkich zabiegach onkologicznych oraz operacjach plastycznych. Wszystkie wymienione powyżej zabiegi polegają na odtwarzaniu zgryzu z pomocą protez, epitez (ektoprotez) lub protez ruchomych, które są połączeniem elementów ruchomych ze stałymi np. z pomocą rygli, zasuw, zastrzyków lub koron teleskopowych. Uzupełnienia protetyczne ruchome wykorzystywane w protetyce stomatologicznej to także protezy szkieletowe (ruchome śluzówkowo-ozębowe).

Jak to przebiega?

Tego typu zbiegi wykonuje się w gabinetach stomatologicznych, a lekarz stomatolog powinien działać w pełnym porozumieniu z tzw. technikiem dentystycznym, który żeby pracować musi otrzymać tzw. stan jamy ustnej tzn. dokładny obraz szczęki pacjenta dokonany za pomocą wycisku analogowego, czyli specjalnej masy wyciskowej. Obecnie tego typu obrazy wykonuje się również cyfrowo za pomocą wirtualnego skanowania wewnątrzustnego. 

Ile kosztuje taki zabieg?

Protetyka dentystyczna jak większość skomplikowanych zabiegów dentystycznych niestety nie należy do tanich. Przykładowo cena korony pełnoceramicznej to ok. 1800 zł za sztukę, aczkolwiek stawka uzależniona jest w dużej mierze od zakresu pracy, jaką wykonać musi specjalista. Najlepiej udać się do pobliskiego gabinetu, który w zakresie prowadzonych działań będzie posiadał takie zabiegi, a tam lekarz dokona indywidualnej wyceny konkretnego przypadku. Ciężko w jednoznaczny sposób określić nawet widełki cenowe, ponieważ jest to bardzo skomplikowany i różnorodny zakres działań.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym z Rzeszowa.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE