Reklama

Reklama

Cmolas poszkodowany przez budowę dużej obwodnicy Kolbuszowej?

Opublikowano: 16 lipca 2021 10:00
Autor:

Cmolas poszkodowany przez budowę dużej obwodnicy Kolbuszowej? - Zdjęcie główne

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 9 z drogą powiatową w Cmolasie to newralgiczne miejsce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraz z budową dużej obwodnicy Kolbuszowej rosną obawy mieszkańców, szczególnie Cmolasu. Kosztem nowej drogi, która odciążyć ma Kolbuszową, Cmolas, a właściwie jego centrum może stać się jeszcze bardziej zakorkowaną wsią. Podobnie może być z Nową Dębą.

Przypomnijmy, że powstało dziewięć wariantów dużej obwodnicy Kolbuszowej. Niezależnie od wyboru konkretnego z dostępnych wariantów, wszystkie z nich zaczynałyby się przed Cmolasem. Oznacza to, że z Cmolasu nie zostałby wyprowadzony ruch, a wręcz mógłby on się zwiększyć. Problem w tym, że w centrum wsi, gdzie znajduje się gęsta zabudowa, są także dwa newralgiczne skrzyżowania z drogami powiatowymi. Mieszkańcy niejednokrotnie podnosili sprawę bezpieczeństwa na krajowej drodze nr 9 w Cmolasie i nie tylko. Co o sprawie mówi wójt?

ZOBACZ TAKŻE: Dni Kolbuszowej 2021! Znamy datę, gwiazdy i plan imprezy [WIDEO]

Większe korki w Cmolasie

 

- Niewątpliwie obwodnica dla Kolbuszowej jest potrzebna. Ważne jest to, żeby była ona usytuowana w optymalnym układzie terenowym. Ważne jest również to, żeby wszyscy byli zadowoleni, chociaż o to jest bardzo trudno

- mówi Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

ZOBACZ WARIANTY DUŻEJ OBWODNICY KOLBUSZOWEJ>>

 

Włodarz Cmolasu zauważa, że każdy wariant kolbuszowskiej obwodnicy spowoduje, że korki w Cmolasie będą się zwiększać.

- Kierowcy jadący przez Kolbuszową ustawią się w korku nie w Kolbuszowej, tylko w Cmolasie. Nasza postawa jest następująca: obwodnica tak, ale również dobrze, równolegle, by było zająć się obwodnicą dla Cmolasu lub też przebudową skrzyżowań w centrum Cmolasu

- wyjaśnia Eugeniusz Galek.

Zająć się Cmolasem

 

Temat przebudowy cmolaskiego centrum, a dokładniej dwóch głównych skrzyżowań, ciągnie się od kilku lat i poruszany był wielokrotnie.

- Trzeba równolegle z budową obwodnicy Kolbuszowej zająć się Cmolasem oraz Majdanem Królewskim

- zaznacza raz jeszcze wójt.

To te dwie gminy mogą zostać poszkodowane przez budowę dużej obwodnicy Kolbuszowej. Ruch tranzytowy ominie miasto, ale jednocześnie wjedzie w krajową "dziewiątkę" i w gęste zabudowania Cmolasu, Hadykówki, Komorowa i Majdanu Królewskiego.

- Ruch narasta na krajowej drodze nr 9, gdyż jest to droga w kierunku Warszawy oraz w kierunku autostrady. Pośrednio też budowa obwodnicy Nowej Dęby dotyczy zarówno Cmolasu, jak i Majdanu Królewskiego

- dodaje włodarz cmolaskiej gminy.

Wójt Galek potrzebę przebudowania centrum Cmolasu sygnalizuje od wielu lat. Na tę chwilę nie ma jednak konkretnych działań ze strony zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym numerze Korso Kolbuszowskie

Tygodnik Korso Kolbuszowskie - e-wydanie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 dni temu | ocena +0 / -0

  lud

  na co może w przyszłości liczyć cmolas to cud

 • 16 dni temu | ocena +0 / -0

  Janek

  Po co się pytacie o zdanie jakiś zawistnych chłopków oni tylko Sącza jad .kolki

 • 17 dni temu | ocena +0 / -0

  CS

  Może i droższym ale bezpośrednim i z mniejszym kłopotem byłoby wybudować ta S9 o której się dawniej mówiło, która byłaby tranzytem z Rzeszowa i Warszawy. Każdy by na tym skorzystał .

 • 17 dni temu | ocena +1 / -0

  Avi

  Jedyne na co może liczyć w przyszłości Cmolas, to RONDO NA SKRZYŻOWANIU i o to konkretne rozwiązanie gmina powinna się starać.

 • 19 dni temu | ocena +2 / -1

  noblista bez honorowego myślenia

  no dobra a co z majdanem królewskim, dalej to bedzie wszystko jeżdziło przez centrum i dudniło,po co tutaj się pchają, przecież tu nie ma żadnych atrakcji , poza zegarkiem na urzędzie

 • 19 dni temu | ocena +1 / -0

  babka z dziadkiem

  a ludzi z tych gmin nic nie interesuje , bo po co, jak oni są przecież przyszłą elitą intelektualną Paryża, a naet krakowa i warszawy

 • 19 dni temu | ocena +2 / -1

  miejscowy

  WÓJT mas całkowitą rację ,że obwodnica powinna zaczynać sie dużo wcześniej, bo ten projekt niczego rozwiązuje , ale jak zwykle mieszkańcy Cmolasu śpią , jak sie obudzą to znowu będą narzekać na cały świat

 • 20 dni temu | ocena +2 / -0

  Marecek

  Obwodnica to powinna zaczynać się w Jadachach a kończyć za Kolbuszową. Wtedy ominęła by Nową Dębę, Majdan Królewski, Hadykówkę i Cmolas. Ale to trzeba myśleć .

 • 20 dni temu | ocena +7 / -1

  Reno

  Co ma obwodnica Kolbuszowej do zwiększenia ruchu w Cmolasie? ;D Bez przesady, żeby jeszcze każdej wiosce budować obwodnicę... to już chyba lepiej i taniej poprowadzić równoległą do 9-tki....

  • 20 dni temu | ocena +1 / -2

   Martin

   Reno nie pisz już nic więcej kup sobie rower i zacznij jeździć 9 wiątką w Cmolasie. Szybko ktoś Cię już teraz potrąci a jak się obudzisz to może zacznie Ci funkcjonować więcej szarych komórek i zrozumiesz że te propozucje to ulice podobne do tej w Górnej na Sędziszów, o cały ten miejscowy bałagan zostanie przeniesiony z Kolbusxowej do Cmolasu. Ot rozwiązanie godne miejscowych włodarzy.

   • 20 dni temu | ocena +3 / -0

    Olowek

    Ma rację. Co ma obwodnica Kolbuszowej do cmolasu. Te same samochody które przejadą przez centrum Kolbuszowej po prostu będą jechać obok. A w cmolesie będzie nadal ich tyle samo. Co zmieni że przez Kolbuszowa przejadą wolniej. Przecież nie ma innej drogi na tej trasie by po wybudowaniu obwodnicy wybierali akurat ta drogę a nie inną. Po prostu przejazd przez Kolbuszowa skróci się o kilka minut a i w Kolbuszowej może być ciut bezpieczniej i luźniej. Albo chociaż mniejszy korek. A jak ktoś jedzie na Warszawę to czy pojedzie przez centrum czy przez obwodnicę to nadal ląduje w cmolesie. Kolbuszowski obwodnica tu nic nie zmienia. Jedynym wyjściem dla niebezpiecznego cmolasu była by obwodnica samego cmolasu.

 • 20 dni temu | ocena +6 / -2

  młodszy inżynier ruchu drogowego

  korki w kolbuszowej powodują że część kierowców ginie po drodze i nie dociera do cmolasu? a jak będzie obwodnica to uda im się przejechać i zrobią korek w cmolasie? czy w jaki inny sposób mam sobie wyobrazić że szybsze minięcie kolbuszowej wpłynie na zatłoczenie drogi w cmolasie?

  • 19 dni temu | ocena +1 / -0

   rafał

   Logika jest tu porażająca. :D Jak ludzie wybrali takiego człowieka, na takie stanowisko? Brawo Cmolasianie. :D

 • 20 dni temu | ocena +1 / -0

  Kierowca

  I ma rację całkowicie