Reklama

Cmolas poszkodowany przez budowę dużej obwodnicy Kolbuszowej?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Cmolas poszkodowany przez budowę dużej obwodnicy Kolbuszowej?  - Zdjęcie główne

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 9 z drogą powiatową w Cmolasie to newralgiczne miejsce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraz z budową dużej obwodnicy Kolbuszowej rosną obawy mieszkańców, szczególnie Cmolasu. Kosztem nowej drogi, która odciążyć ma Kolbuszową, Cmolas, a właściwie jego centrum może stać się jeszcze bardziej zakorkowaną wsią. Podobnie może być z Nową Dębą.

Przypomnijmy, że powstało dziewięć wariantów dużej obwodnicy Kolbuszowej. Niezależnie od wyboru konkretnego z dostępnych wariantów, wszystkie z nich zaczynałyby się przed Cmolasem. Oznacza to, że z Cmolasu nie zostałby wyprowadzony ruch, a wręcz mógłby on się zwiększyć. Problem w tym, że w centrum wsi, gdzie znajduje się gęsta zabudowa, są także dwa newralgiczne skrzyżowania z drogami powiatowymi. Mieszkańcy niejednokrotnie podnosili sprawę bezpieczeństwa na krajowej drodze nr 9 w Cmolasie i nie tylko. Co o sprawie mówi wójt?

Większe korki w Cmolasie

 

- Niewątpliwie obwodnica dla Kolbuszowej jest potrzebna. Ważne jest to, żeby była ona usytuowana w optymalnym układzie terenowym. Ważne jest również to, żeby wszyscy byli zadowoleni, chociaż o to jest bardzo trudno

- mówi Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

Włodarz Cmolasu zauważa, że każdy wariant kolbuszowskiej obwodnicy spowoduje, że korki w Cmolasie będą się zwiększać.

- Kierowcy jadący przez Kolbuszową ustawią się w korku nie w Kolbuszowej, tylko w Cmolasie. Nasza postawa jest następująca: obwodnica tak, ale również dobrze, równolegle, by było zająć się obwodnicą dla Cmolasu lub też przebudową skrzyżowań w centrum Cmolasu

- wyjaśnia Eugeniusz Galek.

Zająć się Cmolasem

 

Temat przebudowy cmolaskiego centrum, a dokładniej dwóch głównych skrzyżowań, ciągnie się od kilku lat i poruszany był wielokrotnie.

- Trzeba równolegle z budową obwodnicy Kolbuszowej zająć się Cmolasem oraz Majdanem Królewskim

- zaznacza raz jeszcze wójt.

To te dwie gminy mogą zostać poszkodowane przez budowę dużej obwodnicy Kolbuszowej. Ruch tranzytowy ominie miasto, ale jednocześnie wjedzie w krajową "dziewiątkę" i w gęste zabudowania Cmolasu, Hadykówki, Komorowa i Majdanu Królewskiego.

- Ruch narasta na krajowej drodze nr 9, gdyż jest to droga w kierunku Warszawy oraz w kierunku autostrady. Pośrednio też budowa obwodnicy Nowej Dęby dotyczy zarówno Cmolasu, jak i Majdanu Królewskiego

- dodaje włodarz cmolaskiej gminy.

Wójt Galek potrzebę przebudowania centrum Cmolasu sygnalizuje od wielu lat. Na tę chwilę nie ma jednak konkretnych działań ze strony zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym numerze Korso Kolbuszowskie

Tygodnik Korso Kolbuszowskie - e-wydanie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy