Reklama

Gmina Cmolas. Samorząd ma plan na przebudowę ruchliwego skrzyżowania

Opublikowano:
Autor:

Gmina Cmolas. Samorząd ma plan na przebudowę ruchliwego skrzyżowania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI To już kolejny raz, gdzie radni w imieniu mieszkańców zgłaszają problem związany z krajową drogą nr 9 w Cmolasie. Gmina ma plan na przebudowanie ruchliwego skrzyżowania.

Klub radnych "Głos Mieszkańców" złożył pismo skierowane do wójta gminy Cmolas. Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, w imieniu kolegów z klubu chciał uzyskać informację m.in. na temat planów urzędu dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa na krajowej "dziewiątce", która przebiega przez centrum wsi. 

Potrącenia i wypadki

Jak zauważa radny Siębor, niejednokrotnie w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 9 z drogą powiatową w Cmolasie dochodziło do potrącenia pieszych, w tym dzieci, wypadków i kolizji, w których przyczyną była nadmierna prędkość.

- W celu zwiększenia bezpieczeństwa, na wniosek wójta, w rejonie skrzyżowania częściej są delegowane patrole policji - informuje przedstawiciel klubu. 

- Niestety, zdyscyplinowanie wielu kierowców często trwa wyłącznie w czasie trwania służby patrolu. Tym bardziej, że obszar oznaczony znakami jako teren zabudowany zaciągnięty jest na stosunkowo krótkim odcinku drogi krajowej - dodaje rajca, wyjaśniając, że sytuacja jest o tyle niekorzystna, że obszar zabudowany zaczyna się bezpośrednio po długim prostym odcinku drogi, z obu stron miejscowości. 

Za wąsko 

Kolejne kłopotliwe skrzyżowanie, na które "Głos Mieszkańców" zwraca uwagę, znajduje się na drodze krajowej, która krzyżuje się z drogą gminną. Dojechać nią można do basenu i szkoły w Cmolasie. 

- Skrzyżowanie drogi krajowej nr 9 z drogą gminną w kierunku pływalni jest często wybierane przez rodziców jako dojazd do szkoły i przedszkola - informuje Stanisław Siębor. - Droga gminna jest usytuowana pod stosunkowo ostrym kątem wobec drogi krajowej. Jest wąska, co dodatkowo utrudnia płynność włączania się do ruchu - zauważa radny i wyjaśnia, że pojazdy oczekujące na możliwość skrętu w kierunku pływalni często są zmuszone wypuszczać samochody z drogi podporządkowanej, aby móc zjechać z drogi krajowej nr 9. Powoduje to bardzo niebezpieczne sytuacje i zdarzenia. 

- Linia ciągła przy tym skrzyżowaniu jest dość krótka i brak zakazu wyprzedzania na tym odcinku powoduje kolejne niebezpieczne sytuacje i wypadki - uzasadnia członek klubu. - Na przykład ostatnia szczególnie niebezpieczne kolizja z 10 czerwca. Uważamy, że w związku z nasilającym się ruchem tranzytowym i lokalnym bieżąca organizacja ruchu nie zapewnia wystarczającego bezpieczeństwa mieszkańców. W związku z tym wnosimy o udzielenie informacji na temat aktualnego stanu projektu rewitalizacji centrum Cmolasu, obejmującego przebudowę głównego skrzyżowania - pisze radny w imieniu całego klubu.

Treść pisma 

 

W treści pisma "Głos Mieszkańców" zwrócił się do wójta również o wprowadzenie do budżetu gminy inwestycji przeprojektowania i przebudowy skrzyżowania drogi gminnej od strony pływalni z drogą krajową, poprzez przeprofilowanie i poszerzenie drogi gminnej.

Kolejnym z punktów w piśmie było pilne, doraźne zwrócenie się do zarządcy drogi nr 9 o analizę aktualnej organizacji ruchu, pod kątem bezpieczeństwa i możliwości jej poprawy. Poprzez między innymi wprowadzenie zakazu wyprzedzania w ciągu drogi krajowej, na odcinku od skrzyżowania głównego aż do końca terenu zabudowanego w kierunku Radomia oraz od firmy Makro do centrum, wraz z naniesieniem podwójnej linii ciągłej na jezdni.

 Ostatnim z zapisów było zawnioskowanie do odpowiednich służb o instalację fotoradaru w rejonie głównego skrzyżowania, w celu zdyscyplinowania ruchu tranzytowego i zwiększenia bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych

Plan urzędu 

 W sprawie nasilającego się ruchu na drodze krajowej nr 9 oraz jej bieżącej organizacji ruchu Urząd Gminy w Cmolasie poinformował, że w Gminnym Programie Rewitalizacji Gminy Cmolas na lata 2016-2022 zostało zawarte zadanie pod nazwą przebudowa układu komunikacyjnego w centrum wsi - przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych z drogą krajową nr 9 oraz uporządkowanie terenu wokół poprzez budowę dodatkowych miejsc parkingowych, nasadzenia zieleni, zakup i montaż małej architektury.

- Gmina Cmolas poczyniła kroki w tym kierunku, opracowując na działce przylegającej do drogi krajowej Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - informuje Eugeniusz Galek, wójt gminy. Jak się okazuje, przeznaczona będzie ona częściowo pod drogę publiczną, a częściowo pod parking. - Przebudowa ta jest możliwa po wywłaszczeniu i wyburzeniu budynków na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą powiatową oraz zakup działek prywatnych - nadmienia włodarz. - Celem przebudowy układu komunikacyjnego w centrum oraz uporządkowania terenu wokół - dodaje. 

Jak zapewnia szef gminy, Urząd Gminy w Cmolasie w najbliższym czasie wystąpi do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o analizę aktualnej organizacji ruchu na drodze krajowej nr 9 na terenie gminy Cmolas. 

Jak podkreślił wójt w swojej odpowiedzi, zamontowanie fotoradaru należy do kompetencji Inspekcji Transportu Drogowego - W temacie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi gminnej, od strony pływalni w Cmolasie z drogą krajową nr 9, urząd wystąpi z pismem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie z prośbą o jego przebudowę - zaznacza Galek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE