Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, to wyjątkowe święto w Polsce i wielu innych krajach. To czas, gdy tysiące ludzi udają się na cmentarze, aby uczcić pamięć swoich zmarłych bliskich. Tradycja ta ma głębokie korzenie i bogate znaczenie kulturowe.
W tym dniu cmentarze stają się miejscem szczególnym. Groby są ozdobione kolorowymi kwiatami, a przede wszystkim zapalane są liczne znicze, które rzucają światło na mroczne aleje nekropolii. To symboliczny gest pamięci, który ma korzenie w wierzeniach ludowych. Znicze mają rozświetlać drogę duszom zmarłych, pomagając im odnaleźć spokój.
Dzień Wszystkich Świętych to również czas modlitwy. Rodziny gromadzą się przy grobach swoich bliskich, gdzie odmawiają różańce i modlą się za dusze zmarłych. To chwila refleksji, skupienia i zadumy nad ulotnością ludzkiego życia.
Każdego roku na terenie cmentarzy odprawiane są również nabożeństwa. W Kolbuszowej uroczystość Wszystkich Świętych jest jednocześnie uroczystością odpustową w Parafii pw. Wszystkich Świętych. O godz. 11 rozpoczęła się uroczysta suma, a po południu modlono się w trakcie mszy świętej o godz. 14. Po niej odbyła się procesja na cmentarz parafialny tradycyjnie prowadzona przez orkiestrę.
1 listopada przy wejściach na terenie kolbuszowskiej nekropolii można było spotkać osoby z puszkami. Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara jak co roku wraz z zaproszonymi gośćmi, młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych i harcerzami zbierało pieniądze na renowację kolejnych zabytkowych nagrobków. Do tej pory z zebranych pieniędzy udało się odrestaurować ich dziewięć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.