Reklama

Budynek przedszkola w Nowej Wsi w rękach mieszkańców [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Budynek przedszkola w Nowej Wsi zmieni swoje przeznaczenie. Po przedszkolu zostało tylko wspomnienie. Teraz są nowe plany rady sołeckiej, która chce, aby wspomniane miejsce służyło lokalnej społeczności - zarówno tym młodszym jak i starszym mieszkańcom.

Brak chętnych rodziców, którzy zapisaliby swoje pociechy do placówki w Nowej Wsi, spowodowało, że budynek przedszkola zmieni swoje docelowe przeznaczenie.

- Planujemy stworzyć dom ludowy. Nie mamy szkoły, nie mamy zaplecza kulturalno-oświatowego. Po dyskusji z radą sołecką i mieszkańcami postanowiliśmy stworzyć takie miejsce, jak to jest w ościennych miejscowościach

- mówi Grażyna Maziarz, sołtys Nowej Wsi. 

 

Oddział Przedszkola nr 2 w Nowej Wsi stworzony był na potrzeby dzieci 6-letnich, które zobowiązane były odbyć obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej wyjaśniają, że rodzice nie chcieli zapisywać dzieci do przedszkoli miejskich, w których pobierane były dość wysokie opłaty, wówczas była to tzw. opłata stała za przedszkole oraz opłata za wyżywienie. Oddział w Nowej Wsi jako pięciogodzinny bez wyżywienia był zupełnie bezpłatny. Z biegiem czasu, a zwłaszcza od kiedy powstały "zerówki" przy szkołach podstawowych (również bezpłatne bez wyżywienia), rodzice przestali zapisywać starsze dzieci do przedszkola, a najwięcej chętnych było 2,5 latków.

Oddział był od zawsze pięciogodzinny, a modernizacja budynku nie obejmowała stworzenia przedszkolnej kuchni z możliwością gotowania, co umożliwiałoby wydłużenie godzin pracy przedszkola. Wystosowane zostały zapytania ofertowe do kilku firm odnośnie wprowadzenia cateringu, ale wszystkie kwoty codziennego wyżywienia dzieci były znacząco wyższe, aniżeli w przedszkolach w mieście, ze względu na dojazd oraz małą liczbę posiłków. Nie wszyscy rodzice z Nowej Wsi byli chętni na żywienie. Niektóre dzieci przychodziły tylko na dwie, trzy godziny. Poza tym rodzice nie chcieli stosowania opakowań jednorazowych, a istniejące zaplecze kuchenne bez kolejnego remontu nie spełnia wymogów, by możliwe było zmywanie naczyń w przedszkolu (brak miejsca na zmywarkę, wyparzarkę itp.). 

 

Przepisane do innych placówek w gminie Kolbuszowa

Do dyrektora nie wpłynęło żadne pismo w sprawie wydłużenia godzin pracy przedszkola. W miarę wolnych miejsc w trakcie roku chętne na dłuższy pobyt dzieci z Nowej Wsi zostały przepisywane do siedziby głównej Przedszkola Nr 2 w Kolbuszowej. W ostatnich latach dyrektor przedszkola po przeprowadzeniu rekrutacji nie wykazywał dzieci uprawnionych, a nieprzyjętych do Publicznego Przedszkola Nr 2 w Kolbuszowej.

Liczby te wskazują maksymalną liczbę dzieci zapisanych. W latach tych zaobserwowano bardzo dużą rotację dzieci, były przepisywane w trakcie roku do przedszkoli miejskich. Odnotowano również wysoką absencję dzieci w przedszkolu w trakcie roku.

W roku szkolnym 2021/2022 zapisanych zostało czworo dzieci. Od 1 października 2021 r. wszystkie dzieci zostały na wniosek rodziców przeniesione do siedziby głównej przedszkola przy ul. Obrońców Pokoju w Kolbuszowej. 

 Gospodarować będzie rada sołecka Nowej Wsi

Z przekazanych informacji z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej dowiedzieliśmy się, że rada sołecka z Nowej Wsi wnioskował o to, aby budynek został przeznaczony dla mieszkańców sołectwa. 

Tym samym odpowiedzialnym za budynek została rada sołecka z Nowej Wsi. Zapytaliśmy przedstawicieli magistratu, czy pracownicy oświaty przeprowadzili badanie (sondę lub ankietę) wśród mieszkańców Nowej Wsi, czy nie chcą, aby dalej działało przedszkole? - Ustawiczny monitoring, rozmowy z rodzicami i przedstawicielami wsi pozwoliły na wstępną zgodę, aby oddział był dziewięciogodzinny - przekazał Ireneusz Kogut, inspektor do spraw oświaty w gminie Kolbuszowa. 

Do kolbuszowskiego urzędu nie trafił żaden wniosek w sprawie wynajęcia budynku w Nowej Wsi pod działalność przedszkola lub żłobka. Nieoficjalnie pojawiały się takie głosy, że są chętni, którzy chcieli wynająć budynek pod wspomnianą działalność. 

 Temat na sesji rady miejskiej

Jeszcze w sierpniu 2021 roku samorządowcy Rady Miejskiej w Kolbuszowej dyskutowali na temat pięciogodzinnego oddziału w Nowej Wsi. Ze wszystkich placówek w gminie Kolbuszowa najmniej osób właśnie tam zgłaszało swoje pociechy. 

- Czy jest potrzeba zwiększać liczbę godzin w przedszkolu, skoro nie ma podań, które nie mogą znaleźć miejsca w gminie Kolbuszowa. Jeżeli nie ma, to z tego wynika, że nie ma potrzeby zwiększania do ośmiu czy dziewięciu godzin w Nowej Wsi - argumentował wtedy radny Józef Fryc. 

- Niepokoi mnie to, że wydaliśmy kupę forsy na remont tego obiektu, a on będzie stał pusty. Czy jest jakiś pomysł na jego reaktywację? Dla mnie jest to niepojęte, bo jeżeli są chętni, a wiem, że są, uczestniczyć tam w zajęciach ośmiogodzinnych i rodzice chętnie posłaliby tam swoje pociechy, to może zróbmy wszystko, żeby do tego doprowadzić i ulżyć tym ludziom - mówił z kolei Michał Karkut, radny z Kolbuszowej Górnej. 

W tej chwili w budynku przedszkola w Nowej Wsi magazynowane są dary dla uchodźców. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy