Reklama

Budowa biogazowni się opóźnia. Rolnicy są zainteresowani

Opublikowano: czw, 21 sty 2021 13:26
Autor: | Zdjęcie: wz

Budowa biogazowni się opóźnia. Rolnicy są zainteresowani - Zdjęcie główne

foto wz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pod koniec ubiegłego roku miała zostać zakończona budowa dwóch biogazowni na terenie Dzikowca i Osiej Góry. Prace się jednak przedłużają.

W ubiegłym roku, kiedy o inwestycji zrobiło się głośno, mieszkańcy wsi mieli wobec niej sporo wątpliwości. W tej sprawie odbyły się dwa spotkania wiejskie. Na drugim z nich obecny był sam inwestor i odpowiadał na wszystkie pytania mieszkańców. Inwestycja cały czas idzie do przodu, jednak są opóźnienia. 

O tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ

Kazimierz Posielski, prezes spółki Galaauto i właściciel biogazowni, poinformował nas, że na chwilę obecną inwestycja jest zrealizowana w 60 proc. Otwarcia biogazowni mieszkańcy spodziewać się mogą na przełomie marca - kwietnia. Jak prezes zaznaczył, budowa się opóźnia między innymi przez warunki pogodowe.

Jak właściciel biogazowni dodał, jest zainteresowany współpracą z miejscowymi rolnikami odnośnie skupu biomasy. Nasz rozmówca tłumaczył, że już w ubiegłym roku dokonał zakupu sieczki kukurydzianej od kilku rolników dzikowieckiej gminy. Materiał ma służyć na okres otwarcia i rozruchu biogazowni do momentu nowych zbiorów. Prezes zaznaczył, że będzie współpracować z tymi rolnikami również w obecnym roku. Kazimierz Posielski podkreślił, że bez współpracy z dzikowieckimi rolnikami ta inwestycja nie ma prawa bytu.

Prócz regularnego skupu biomasy od miejscowych rolników, biogazownia oferuje także ciepło będące produktem ubocznym swojej pracy. Można je rozdysponować do ogrzania ważnych budynków publicznych, np. gminy za "symboliczną złotówkę".

Na budowę biogazowni otrzymano dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 4 926 920 zł.
Łączna kwota tej inwestycji to 7 785 000 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Onet

  Co za brednie, aby ogrzać jakiekolwiek budynki musiały być one zlokalizowane bezpośrednio przy biogazowi inaczej jest to zupełnie nie opłacalne . Co do skupu biomasy przekonamy się za kilka lat , gdyż właściciel będzie prawdopodobnie produkował gaz z tego co może otrzymać ,a darmo a nie musi kupować .....

  • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -1

   Gość

   No to jak w takim razie działa sieć ogrzewania miejskiego skoro twierdzisz że budynek musi być obok źródła ciepła. Jaki produkt który nada się do efektywnej produkcji biogazu może dostać właściciel za darmo?

   • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Onet

    Budynek wcale nie musi stać obok źródła ciepła , ale wybudowanie infrastruktury ciepłowniczej do Dzikowca niesie za sobą ogromne koszty ,nikt nie wyłoży takich pieniędzy jest to zwykłe mydlenie oczu. A co do drugiego pytania odpady poubojowe nadają się świetnie do produkcji biogazu .Jeszcze jakieś pytania ???

   • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    gazek

    A co w sytuacji jak ceny skupu dla lokalnych rolników będą zaniżone np 1t obornika po 10zł?