Reklama

"Bogu i ludziom". Za kilka dni premiera filmu o ks. Stanisławie Sudole. Gdzie można obejrzeć? [ZAPOWIEDŹ WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwalne zbiory.

"Bogu i ludziom". Za kilka dni premiera filmu o ks. Stanisławie Sudole. Gdzie można obejrzeć? [ZAPOWIEDŹ WIDEO] - Zdjęcie główne

Ksiądz Stanisław Sudoł pełnił swoją służbę przez 62 lata. | foto Archiwalne zbiory.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tego roku mija dokładnie 42 lat od śmierci znanego na całą okolicę Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła z Dzikowca. Film o życiu duchownego pt. "Bogu i ludziom" ukaże się za kilka dni, w niedzielę (16 kwietnia). Gdzie będzie można obejrzeć dokument?

Przypomnijmy, że w 2014 roku ruszył proces beatyfikacji ks. Stanisława Sudoła, długoletniego proboszcza z Dzikowca. Warunkiem wyniesienia na ołtarze musi być świadectwo cudu, jakie dokonała osoba beatyfikowana za życia.

- W przypadku ks. Sudoła jest on spełniony. Chodzi o uzdrowienie za jego wstawiennictwem. Jest to poparte przez lekarzy i specjalistów. Takie rzeczy muszą potwierdzić osoby kompetentne

- mówił w rozmowie z nami ks. Jan Biedroń, postulator, który zajmował się całą sprawą w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

Premiera za kilka dni

Ks. Adam Kopeć zajmujący się sprawą beatyfikacji ks. Stanisława Sudoła poinformował nas, że premiera filmu przedstawiająca życie Sługi Bożego odbędzie się w niedzielę (17 kwietnia) na kanale YouTube Diecezji Sandomierskiej.

Projekcję filmu zaplanowano również dla mieszkańców gminy Dzikowiec i wszystkich chętnych. Będzie ona miała miejsce tego samego dnia o godz. 16:30 w dworku Błotnickich w Dzikowcu. Drzwi otwarte będą dla wszystkich zainteresowanych.

Drugi, oficjalny zwiastun dokumentu możecie obejrzeć tutaj:

Na dzikowieckiej ziemi

Ks. Stanisław Sudoł objął parafię w Dzikowcu 10 stycznia 1945 r. Szybko zyskał uznanie i akceptację miejscowych parafian. Od samego początku zajął się reorganizacją parafii, rozpoczynając od spraw duchowych.

Zachęcał do modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej mszy św., w nabożeństwach, zakładał i prowadził grupy duszpasterskie działające przy parafii. Wprowadził czterdziestogodzinne nabożeństwo, głosił nauki rekolekcyjne, zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym roku przypada 128. rocznica urodzin księdza Sudoła i 42. rocznica śmierci. Patron pochodził z rodziny chłopskiej z okolic Raniżowa. Był celującym uczniem i wspaniałym księdzem, oddanym bez reszty Bogu i ludziom, wśród których przyszło mu pełnić służbę kapłańską.

Patron dwóch szkół

Jego imieniem zostały uhonorowane szkoły w Dzikowcu i Wiązownicy. Był pobożny, gorliwy, a przede wszystkim bardzo sumienny. Osoby, które miały okazję go poznać, uważają go za autentycznego świadka wiary.

- Jest dla nas niedościgłym wzorem skromności, życzliwości dla ludzi, umiłowania przyrody, swej ziemi rodzinnej, wierności zasadom wiary chrześcijańskiej oraz poświecenia się służbie Bogu i ludziom

- mówią o swoim patronie przedstawiciele dzikowieckiej szkoły.

Oddany i pracowity

Jak wspominają wierni, mieszkańcy Dzikowca księdza Sudoła? - Był człowiekiem bardzo dobrym i oddanym - mówi Maria, jedna z mieszkanek gminy Dzikowiec. Rozmówczyni wspomina go jako pracowitego i bezinteresownego człowieka.

- Nigdy nikomu nie odmówił ślubu, pogrzebu czy chrztu. Potrafił w środku zimy, w nocy jechać na drugi koniec parafii do chorego, a wtedy nie było samochodów

- opowiada o ks. Sudole i dodaje:

- Niespotykanym było to, że miał ogromne kolejki do spowiedzi. Wszyscy chcieli się u niego wyspowiadać. A w święta Wielkanocy czuwał dzień i noc przy grobie Jezusa.

Proces beatyfikacji w toku

Adam Kopeć, wicepostulator w sprawie beatyfikacji ks. Sudoła, poinformował we wtorek, 21 marca, że aktualnie nadal przygotowywany jest bardzo obszerny dokument nazywany Positio.

- Ten proces jest długotrwały, ale myślę, że w przyszłym roku będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć

- dodał nasz rozmówca. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy