Reklama

Bezrobocie w powiecie kolbuszowskim. Urząd pracy w Kolbuszowej rejestrował także obywateli Ukrainy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Bezrobocie w powiecie kolbuszowskim. Urząd pracy w Kolbuszowej rejestrował także obywateli Ukrainy - Zdjęcie główne

Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej podsumował 2022 rok. Ilu bezrobotnych poszukuje pracy w powiecie kolbuszowskim? Ilu z nich pozostaje długotrwale bez zatrudnienia? Ile kobiet poszukuje pracy? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym raporcie. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Liczba osób bezrobotnych w powiecie kolbuszowskim spada. Jak wyglądał 2022 rok? Komu ciężej jest znaleźć pracę? W jakim wieku są bezrobotni? Czy mieszkają w mieście, a może na wsi? W jakich zawodach najczęściej poszukiwani są parownicy? Te dane znajdziecie Państwo w naszym raporcie.

Na koniec 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowano 1577 osób bezrobotnych, w tym 797 kobiet, czyli nieco ponad 50 procent osób bez pracy. W porównaniu do końca 2021 roku ogólna liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 167 osób, a liczba bezrobotnych kobiet zmniejszyła się o 143. 

- Bardzo ciężko znaleźć coś w Kolbuszowej dla kobiety

- mówi Teresa, mieszkanka miasta nad Nilem.

- Bardzo często patrzę na oferty, które zamieszcza pośredniak w Kolbuszowej. Zwykle szuka się kierowców, stolarzy. Zawody typowe dla mężczyzn. Kobiecie jest dużo trudniej. Sama pracy szukam od dłuższego czasu. Oferty, jakie się pojawiają dla kobiet, to najczęściej ekspedientka lub sprzątaczka

- dodaje nasza rozmówczyni. 

Najwięcej bezrobotnych w Kolbuszowej

Największy udział w ogólnej liczbie bezrobotnych stanowią mieszkańcy gminy Kolbuszowa. Na koniec roku bez pracy pozostawało tam 599 osób, z czego 310 było długotrwale bezrobotne.

Duża liczba bezrobotnych jest także w gminie Majdan Królewski - 280 osób, z czego 152 długotrwale pozostawały bez pracy. W gminie Cmolas na koniec roku zarejestrowanych było 246 bez zatrudnienia, z czego 126 długotrwale. Są to trzy największe gminy w naszym powiecie. 

Najmniej bezrobotnych na wsiach

Najmniej bezrobotnych było w gminach Niwiska i Raniżów. Są to jednak dwie najmniejsze gminy w powiecie kolbuszowskim. 

Na koniec 2022 roku w kolbuszowskim pośredniaku zarejestrowane były 1383 osoby bezrobotne zamieszkałe na wsi. W tej liczbie było nieco ponad 700 kobiet. Liczby pokazują, że w dużej większości osoby bez pracy mieszkają na wsiach. Spośród bezrobotnych zamieszkałych na wsi 315 osób posiadało gospodarstwo rolne.

Podjęcie pracy w powiecie kolbuszowskim 

Według stanu na koniec 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowanych było 1380 bezrobotnych bez prawa do zasiłku, co stanowiło 87,5 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, w tym 686 kobiet, co stanowi 86,1 proc. ogółu zarejestrowanych kobiet.

Według stanu na koniec 2022 roku w PUP w Kolbuszowej zarejestrowanych było 158 niepełnosprawnych bezrobotnych, w tym 59 kobiet. Z tej liczby 20 osób pobierało zasiłek dla bezrobotnych. Większość – 139 osób zamieszkiwała na wsi, a 43 osoby posiadały gospodarstwo rolne. Ponadto zarejestrowanych było 19 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy, w tym 7 kobiet. Ponad połowa - 11 osób zamieszkiwało na wsi, a dwie osoby posiadały gospodarstwo rolne.

Chęć zatrudnienia w powiecie kolbuszowskim 

W 2022 roku 474 pracodawców zgłosiło w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej

1084 oferty na 1432 miejsca pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (w 2021 roku odpowiednio 1057/1365). A zatem, w porównaniu z rokiem ubiegłym zgłoszono o 73 więcej wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Największy wzrost liczby stanowisk pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD): przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle, budownictwo, opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Największy spadek odnotowano w sekcji: działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca.

Staże w powiecie kolbuszowskim 

Staż to nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Staż realizowany jest zawsze według określonego programu stażu. W przypadku osób do 30 roku życia staż może trwać od trzech do 12 miesięcy. Pozostali bezrobotni mogą otrzymać skierowanie do odbycia stażu maksymalnie na okres do sześciu miesięcy.

W 2022 r. do odbycia stażu skierowano 322 osoby. Najczęściej staże organizowano na stanowiskach: sprzedawca, magazynier, kelner, robotnik leśny, technik prac biurowych, operator obrabiarek, monter sieci wodnych i kanalizacyjnych, sprzedawca w branży spożywczej czy specjalista sprzedaży internetowej.

W 2022 roku staż kontynuowało 119 osób w ramach umów zawartych w roku 2021. Na organizację staży wydano w 2022 r. 3 086 064,93 zł. 

Rejestracja obywateli Ukrainy

Od 24 lutego 2022 r., czyli od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, do końca 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowanych było 50 obywateli Ukrainy.

Obywatele Ukrainy zarejestrowani w kolbuszowskim pośredniaku zostali objęci usługami rynku pracy
(pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe) i instrumentami rynku pracy:

  • 5 obywateli Ukrainy zostało skierowanych do pracy niesubsydiowanej
  • 15 osób zostało skierowanych do odbycia stażu
  • 1 osoba została skierowana do pracy w ramach prac interwencyjnych
  • 1 osoba została skierowana do pracy w ramach robót publicznych
  • 2 osoby zostały skierowane do pracy w ramach doposażenia/wyposażenia stanowiska
    pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy