- Bardzo ciężko znaleźć coś w Kolbuszowej dla kobiety
- mówi Teresa, mieszkanka miasta nad Nilem.
- Bardzo często patrzę na oferty, które zamieszcza pośredniak w Kolbuszowej. Zwykle szuka się kierowców, stolarzy. Zawody typowe dla mężczyzn. Kobiecie jest dużo trudniej. Sama pracy szukam od dłuższego czasu. Oferty, jakie się pojawiają dla kobiet, to najczęściej ekspedientka lub sprzątaczka
- dodaje nasza rozmówczyni.
Najwięcej bezrobotnych w Kolbuszowej
Największy udział w ogólnej liczbie bezrobotnych stanowią mieszkańcy gminy Kolbuszowa. Na koniec roku bez pracy pozostawało tam 599 osób, z czego 310 było długotrwale bezrobotne.Duża liczba bezrobotnych jest także w gminie Majdan Królewski - 280 osób, z czego 152 długotrwale pozostawały bez pracy. W gminie Cmolas na koniec roku zarejestrowanych było 246 bez zatrudnienia, z czego 126 długotrwale. Są to trzy największe gminy w naszym powiecie.
Najmniej bezrobotnych na wsiach
Najmniej bezrobotnych było w gminach Niwiska i Raniżów. Są to jednak dwie najmniejsze gminy w powiecie kolbuszowskim.Na koniec 2022 roku w kolbuszowskim pośredniaku zarejestrowane były 1383 osoby bezrobotne zamieszkałe na wsi. W tej liczbie było nieco ponad 700 kobiet. Liczby pokazują, że w dużej większości osoby bez pracy mieszkają na wsiach. Spośród bezrobotnych zamieszkałych na wsi 315 osób posiadało gospodarstwo rolne.
Podjęcie pracy w powiecie kolbuszowskim
Według stanu na koniec 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowanych było 1380 bezrobotnych bez prawa do zasiłku, co stanowiło 87,5 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, w tym 686 kobiet, co stanowi 86,1 proc. ogółu zarejestrowanych kobiet.Według stanu na koniec 2022 roku w PUP w Kolbuszowej zarejestrowanych było 158 niepełnosprawnych bezrobotnych, w tym 59 kobiet. Z tej liczby 20 osób pobierało zasiłek dla bezrobotnych. Większość – 139 osób zamieszkiwała na wsi, a 43 osoby posiadały gospodarstwo rolne. Ponadto zarejestrowanych było 19 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy, w tym 7 kobiet. Ponad połowa - 11 osób zamieszkiwało na wsi, a dwie osoby posiadały gospodarstwo rolne.
Chęć zatrudnienia w powiecie kolbuszowskim
W 2022 roku 474 pracodawców zgłosiło w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej1084 oferty na 1432 miejsca pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (w 2021 roku odpowiednio 1057/1365). A zatem, w porównaniu z rokiem ubiegłym zgłoszono o 73 więcej wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Największy wzrost liczby stanowisk pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD): przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle, budownictwo, opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Największy spadek odnotowano w sekcji: działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca.
Staże w powiecie kolbuszowskim
Staż to nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Staż realizowany jest zawsze według określonego programu stażu. W przypadku osób do 30 roku życia staż może trwać od trzech do 12 miesięcy. Pozostali bezrobotni mogą otrzymać skierowanie do odbycia stażu maksymalnie na okres do sześciu miesięcy.W 2022 r. do odbycia stażu skierowano 322 osoby. Najczęściej staże organizowano na stanowiskach: sprzedawca, magazynier, kelner, robotnik leśny, technik prac biurowych, operator obrabiarek, monter sieci wodnych i kanalizacyjnych, sprzedawca w branży spożywczej czy specjalista sprzedaży internetowej.
W 2022 roku staż kontynuowało 119 osób w ramach umów zawartych w roku 2021. Na organizację staży wydano w 2022 r. 3 086 064,93 zł.
Rejestracja obywateli Ukrainy
Od 24 lutego 2022 r., czyli od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, do końca 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolbuszowej zarejestrowanych było 50 obywateli Ukrainy.
Obywatele Ukrainy zarejestrowani w kolbuszowskim pośredniaku zostali objęci usługami rynku pracy
(pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe) i instrumentami rynku pracy:
- 5 obywateli Ukrainy zostało skierowanych do pracy niesubsydiowanej
- 15 osób zostało skierowanych do odbycia stażu
- 1 osoba została skierowana do pracy w ramach prac interwencyjnych
- 1 osoba została skierowana do pracy w ramach robót publicznych
- 2 osoby zostały skierowane do pracy w ramach doposażenia/wyposażenia stanowiska
pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.