reklama
reklama

Będą kontrole nielegalnych stawów? Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej odpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk/Canva

Będą kontrole nielegalnych stawów? Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej odpowiada - Zdjęcie główne

Czy RZGW Rzeszów przeprowadzi kontrole na terenie powiatu kolbuszowskiego? | foto K. Ząbczyk/Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIPrawo wodne nakłada konkretne wymagania na budowę zbiorników wodnych, a niedopełnienie obowiązków zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia może skutkować surowymi karami. Czy RZGW Rzeszów przeprowadzi kontrole na terenie powiatu kolbuszowskiego?
reklama

Do naszej redakcji wpłynęły zapytania od kilku Czytelników dotyczące planów Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie odnośnie kontroli stawów zbudowanych bez pozwoleń. Wśród mieszkańców krążą bowiem plotki, że planowane są takie działania, a do ich realizacji mają być wykorzystane drony.

Kontroli dronami nie będzie

W nawiązaniu do przesłanego przez nas zapytania, Wydział Kontroli Gospodarowania Wodami RZGW w Rzeszowie poinformował, że nie prowadzi i w najbliższym czasie nie planuje przeprowadzania kontroli nielegalnych zbiorników wodnych z wykorzystaniem dronów. Co to oznacza dla właścicieli stawów i innych zbiorników wodnych?

Zgłoszenie a pozwolenie wodnoprawne

Prawo wodne jasno określa wymagania dotyczące budowy stawów. Jak wyjaśnia RZGW w Rzeszowie, wykonanie stawu, który napełniany jest tylko wodami opadowymi, roztopowymi lub gruntowymi, o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m² i głębokości nieprzekraczającej 3 m, wymaga jedynie zgłoszenia wodnoprawnego. Natomiast w przypadku stawów rybnych, stawów przeznaczonych do oczyszczania ścieków lub rekreacji, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Jak słyszymy, zgodnie z art. 476 ustawy Prawo wodne, za wykonanie nielegalnego stawu wymagającego pozwolenia wodnoprawnego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W przypadku nielegalnego wykonania stawu wymagającego jedynie zgłoszenia wodnoprawnego konieczna jest jego likwidacja i przywrócenie do stanu pierwotnego lub wystąpienie z wnioskiem o legalizację, a także wniesienie opłaty legalizacyjnej.

Z wątpliwościami do zlewni

Jeśli planujesz inwestycję w zbiornik wodny i masz wątpliwości, czy wymaga ona pozwolenia wodnoprawnego, czy zgłoszenia wodnoprawnego, warto zwrócić się do odpowiedniego terytorialnie organu.

- W razie wątpliwości, czy planowana inwestycja wymaga pozwolenia wodnoprawnego, czy zgłoszenia wodnoprawnego, należy skontaktować się z najbliższym, właściwym terytorialnie Nadzorem Wodnym lub Zarządem Zlewni

- informuje w rozmowie z nami Katarzyna Tokarz, rzecznik prasowy RZGW w Rzeszowie.

Właściciele stawów powinni być świadomi swoich obowiązków i w razie wątpliwości konsultować się z odpowiednimi organami. Choć w najbliższym czasie nie planuje się kontroli z wykorzystaniem dronów, warto przestrzegać przepisów, aby uniknąć problemów prawnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama