Reklama

Aplikacja sprawdzi, czy nie skłamałeś. Nowe narzędzie w rękach kolbuszowskich urzędników

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Aplikacja sprawdzi, czy nie skłamałeś. Nowe narzędzie w rękach kolbuszowskich urzędników - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa płacą 30 zł od osoby co miesiąc za odbiór śmieci. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W domu mieszka pięć osób a w deklaracji za śmieci podałeś trzy, aby płacić mniej? Możesz spodziewać się, że trafi do ciebie pismo z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Magistrat ma narzędzie, które ma pomóc w wyłapaniu takich przypadków.

Mowa o aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach śmieciowych, określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina Kolbuszowa jest jedną z około 300 w kraju, którym takie narzędzie udostępnił Świdnik. To właśnie tam wymyślono aplikację, która pomaga w uszczelnieniu systemu śmieciowego. 

Narzędzie to, w przypadku Świdnika, okazało się bardzo skuteczne. Już przy pierwszym jego użyciu wykryto 1300 osób, które nie płaciły za wywóz odpadów, mieszkając na terenie Świdnika. W sumie, dzięki aplikacji od 2019 roku udało się znaleźć około 2400 osób niezgłoszonych wcześniej do opłaty za odpady.

Jak działa aplikacja? Wyjaśnia nam to Karolina Fijałkowska z Urzędu Miasta w Świdniku. Wprowadzane są do niej m.in. dane z deklaracji śmieciowych, które składali mieszkańcy. Tam musieli wskazać ile osób mieszka w budynku (nie należy mylić z osobami zameldowanymi). Te dane są porównywane z informacjami, którymi dysponują szkoły, przedszkola, ośrodek pomocy społecznej, czy zakład gospodarki komunalnej. 

Jeżeli okazuje się, że informacja o liczbie domowników jest rozbieżna, wówczas mieszkańcy będą musieli wyjaśnić tę sytuację.

Przykład: rodzice mają trójkę dzieci i na każde pobierają 500 plus (te dane ma ośrodek pomocy społecznej). Z deklaracji śmieciowej wynika jednak, że w domu mieszkają cztery osoby (rodzice + dwójka dzieci). Oznacza to, że za jedną osobę nie jest uiszczana comiesięczna opłata za odpady komunalne.

Jak aplikacja, którą gmina Kolbuszowa otrzymała nieodpłatnie w ubiegłym roku, się sprawdza? 

-  Analiza dotychczas złożonych deklaracji wykazała nierzetelność podanych danych przez właścicieli nieruchomości pod względem liczby mieszkańców, które dotyczą głównie zaniżonej liczby osób zamieszkujących na danej nieruchomości

- czytamy na stronie kolbuszowskiego magistratu. 

Konkretne liczby jednak nie padają. O nie zapytaliśmy dzisiaj (12 października) i czekamy na odpowiedź. Pytań do urzędników było oczywiście więcej. M.in. o to ilu mieszkańców do tej pory nie złożyło deklaracji śmieciowej, a tym samym nie płacą za odbiór śmieci. 


Pracownicy kolbuszowskiego magistratu przypominają, że właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć deklarację tzw. śmieciową w ciągu 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca. 

Należy ją zmienić (zaktualizować), jeżeli mieszkańców przybędzie lub ubędzie. 

- W deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ujęte powinny być osoby faktycznie zamieszkujące nieruchomość (również niezameldowane)

- dodają urzędnicy i przypominają, że niedopełnienie tego obowiązku może skończy się wydaniem decyzji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uwzględniając okres do 5 lat wstecz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy