Reklama

Andrzej - męski i odważny. Sprawdzamy ilu mężczyzn o tym imieniu mieszka w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano:
Autor:

Andrzej - męski i odważny. Sprawdzamy ilu mężczyzn o tym imieniu mieszka w powiecie kolbuszowskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Andrzej - to jedno z najpopularniejszych imion noszonych w Polsce. Także i w naszym powiecie Andrzejów nie brakuje.

Urzędnicy z gmin naszego powiatu policzyli, a raczej sprawdzili w systemie, ilu mieszkańców ma w dowodach osobisty wpisane jako pierwsze imię Andrzej. Najwięcej, z racji także wielkości gminy, jest ich w Kolbuszowej. - Mamy 375 żyjących Andrzejów w bazie - poinformowała przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Przeszło trzy razy mniej mężczyzn o tym imieniu żyje w gminie Majdan Królewski.

 

 

Wierzenia ludowe
Z tym imieniem związany jest wieczór wróżb odprawiany z nocy 29 na 30 listopada. W wigilię św. Andrzeja nasze babcie i prababcie mogły dowiedzieć się, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż. Kilka dni wcześniej, w wigilię św. Katarzyny, wróżyli sobie chłopcy. - W bardzo wielu wsiach urządzano wróżby i święcie wierzono w ich prawdziwość. Miały one przede wszystkich charakter matrymonialny – opowiadała nam Jolanta Dragan, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Co ciekawe, wierzenia ludowe mówiły, że św. Katarzyna i św. Andrzej byli świętym rodzeństwem. Dlaczego tak uważano? - Można tłumaczyć to tym, że Katarzyna opiekowała się dziewicami, a Andrzej patronował skromnym młodzieńcom i wspólnie pomagali swoim podopiecznym w ich staraniach matrymonialnych – tłumaczyła etnolog z kolbuszowskiego muzeum.

Więcej w 48 numerze Korso Kolbuszowskiego

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE