Reklama

Afrykański pomór świń. Sprawdzamy sytuację w powiecie kolbuszowskim [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay,com

Afrykański pomór świń. Sprawdzamy sytuację w powiecie kolbuszowskim [WIDEO] - Zdjęcie główne

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej zarejestrowanych jest 165 gospodarstw, gdzie hodowane są świnie. Jak wynika z danych przekazanych przed ARiMR, prawie połowa gospodarstw, w których hoduje się trzodę chlewną, leży na terenie gminy Raniżów (72). W Kolbuszowej zarejestrowanych gospodarstw utrzymujących świnie jest 55. Kolejną gminą, gdzie kilkudziesięciu rolników posiada świnie, jest gmina Dzikowiec (23 stada). Z kolei w gminie Niwiska zarejestrowanych jest siedem stad, w gminie Majdan Królewski cztery i tyle samo w gminie Cmolas. | foto pixabay,com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń i dzików stwierdzono w powiecie kolbuszowskim. Łącznie to już siedem chorych zwierząt. Pięć gmin weszło w obszar różowy. Co to oznacza dla hodowców?

W piątek, 10 grudnia odstrzelono dwa dziki na terenie Niwisk. Niestety oba z nich były zakażone afrykańskim pomorem świń (ASF).

W naszym powiecie wcześniej odnotowano pięć przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Cztery z nich zostały zastrzelone na terenie gminy Niwiska. Jeden został odstrzelony na terenie gminy Cmolas, w Trzęsówce. Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, poinformował, że jeden z padłych dzików został znaleziony około 100 metrów od zabudowań w Trześni (gmina Niwiska). Nie żył już od około tygodnia. 

Podejrzenie ASF u świń 

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób, np. gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów. Dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów, należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Zgłoszenie należy przekazać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia ASF jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie. Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia, przysługuje zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na ASF, zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.

 

Co z padłymi sztukami

Padłej trzody chlewnej bezwzględnie nie należy zakopywać. Działanie takie jest surowo zakazane przepisami prawa. Za złamanie zakazu grożą sankcje karne o znacznej wysokości. 

Hodowcy nie ponoszą kosztów związanych z przekazywaniem padłych zwierząt do utylizacji. W Polsce funkcjonuje specjalny system dopłat z budżetu państwa dla zakładów utylizacyjnych odbierających od rolników padłe zwierzęta.

Wojsko i inspekcja szukają martwych dzików 

Już kilkukrotnie kilkudziesięciu żołnierzy wraz z myśliwymi przeczesywali lasy na terenie powiatu kolbuszowskiego i poszukiwali padłych dzików, które potencjalnie mogłyby być nosicielami wirusa ASF. Poszukiwania nie dały rezultatów. 

Przypomnijmy, że siatka mająca zatrzymać migrujące dziki stoi już m.in. wzdłuż drogi krajowej nr 9, m.in. w Komorowie. Jest to jeden ze sposobów na nieustającą walkę z afrykańskim pomorem świń.

Siatka przy krajowej drodze nr 9 pojawiła się od lasu między Majdanem Królewskim a Komorowem. Kończy się na wjeździe do Hadykówki, gdzie rozpoczyna się zabudowa szeregowa domów.

Restrykcje w strefie różowej:

 • przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni jest możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie świń
 • po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy
 • nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem muszą być zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii
 • istnieje możliwość zgromadzenia świń przemieszczanych do rzeźni w miejscu przeznaczonym na skup zwierząt lub targ, miejsce to musi znajdować się na obszarze objętym ograniczeniami, takie przemieszczenie jest możliwe po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii (należy wcześniej złożyć do niego wniosek o wydanie pozwolenia).
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że zostało opublikowane rozporządzenie zmieniające obszary objęte ograniczeniami w powiecie kolbuszowskim

Obszar objęty ograniczeniami I (niebieski)

 • gmina Raniżów


Obszar objęty ograniczeniami II (różowy)

 • gmina Niwiska,
 • gmina Cmolas,
 • gmina Majdan Królewski
 • gmina Dzikowiec,
 • gmina Kolbuszowa


Po dokonaniu zgłoszenia do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:

 1. izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt
 2. wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych
 3. niewywożenia z gospodarstwa materiału biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków)
 4. uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy