Reklama

Dziesiątki bobrów do odstrzału. Problem: są zbyt mało atrakcyjne

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michael Schwarzenberger z Pixabay

Dziesiątki bobrów do odstrzału. Problem: są zbyt mało atrakcyjne - Zdjęcie główne

Bobry powodujące duże szkody, szczególnie rolnikom, zaszły za skórę wielu mieszkańcom, nie tylko gminy Cmolas, ale z pewnością całego powiatu kolbuszowskiego | foto Michael Schwarzenberger z Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Sołtysi wraz z mieszkańcami ustalili, że na terenie całej gminy Cmolas znajduje się kilkadziesiąt tam bobrów. Dla niektórych, zwłaszcza rolników, oznacza to niemałe szkody w uprawach. Plan zakłada odstrzał tych gryzoni. W ilu procentach został on zrealizowany?

Temat bobrów, które powodują szkody w uprawach, poprzez np. podtopienia i zalania terenów rolniczych, niejednokrotnie podnosili radni oraz sołtysi, a także sami mieszkańcy. Ponownie problem pod lupę wzięli radni z gminy Cmolas - członkowie komisji rozwoju gospodarczego. 

ZOBACZ TAKŻE: Koniec zbierania grzybów i spacerowania po lesie. Nawet prywatnym!

W zeszły sezonie 2019/2020 do odstrzału na terenie całego powiatu kolbuszowskiego przewidziano 40 bobrów. Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, uważał, że ta liczba jest zbyt mała.

Nieatrakcyjny bóbr

Swoją wypowiedź uzasadnił tym, że w samych Porębach żyje dużo więcej bobrów. Wyliczył on, że jedna bobrza rodzina ma od 4 do 10 osobników, a wzdłuż rzeki w Porębach Dymarskich jest kilka bobrzych żeremi.

- Mamy kilkadziesiąt sztuk w samych Porębach Dymarskich. No to, ile mamy bobrów w powiecie

- zastanawiał się samorządowiec.

Radni jeszcze w ubiegłym roku byli zdania, że bóbr dla myśliwego nie jest atrakcyjną zwierzyną, stąd plan odstrzału nie pokryje się z rzeczywistością. 

Kilkadziesiąt żeremi

Populacja bobra na terenie województwa podkarpackiego bardzo szybko uległa zwiększeniu. Obecnie jest szacowana na kilkanaście tysięcy sztuk.

Komisja rozwoju gospodarczego uznała, że pomocni w policzeniu bobrów i tam na terenie gminy Cmolas będą sołtysi poszczególnych miejscowości. To oni mieli za zadanie w 2020 roku zebrać informację od mieszkańców, którzy mogli zgłaszać problemy związane z tymi zwierzętami.

Na podstawie informacji otrzymanych od sołtysów dziesięciu sołectw z gminy Cmolas ustalono przybliżoną liczbę żeremi.

Najwięcej w Ostrowach

Najwięcej, bo około 25 konstrukcji ochronno-lęgowych bobrów naliczono w Ostrowach Baranowskich. Żeremi nie brakuje również w Ostrowach Tuszowskich, gdzie naliczono ich około 20.

W Trzęsówce oraz Dąbrówce według mieszkańców jest około dziesięciu bobrzych domów w każdym z sołectw. Z kolei w Porębach Dymarskich naliczono ich około 20. Do sołtysa z Cmolasu zgłoszono dziesięć sztuk, z kolei w Toporowie znajdują się najprawdopodobniej dwie żeremie. 

Szkody wypłacone

Szkody wyrządzone przez bobry należy zgłaszać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. To on na podstawie szacunku określa wysokość odszkodowania.

Łukasz Lis, rzecznik prasowy rzeszowskiego RDOŚ-u, poinformował, że w 2020 odnotowano cztery szkody bobrze w powiecie kolbuszowskim. Zostały one oszacowane na łączną kwotę 4817 zł.

10 procent 

Na terenie powiatu kolbuszowskiego w latach 2019-2020 przeznaczono do strzału 40 sztuk tych gryzoni. W latach 2020/2021 przeznaczono do zabicia już 80 bobrów.

- Z przyznanej puli odstrzelono około 10 procent tych gryzoni

- informuje Łukasz Lis, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Odstrzał bobrów jest możliwy w okresie od 1 września do 31 grudnia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy