Reklama

Reklama

Zakaz spacerów i zbierania grzybów w lesie. Samorządy protestują

Opublikowano: pon, 14 cze 2021 17:23
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Zakaz spacerów i zbierania grzybów w lesie. Samorządy protestują - Zdjęcie główne

Może się okazać, że niedługo mieszkańcy czy przyjezdni nie będą mogli wejść na teren Białkówki. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nowe regulacje każdy odczuje na własnej skórze. Wprowadzone przez Unię Europejską zmiany mają polegać na wzroście do 30 procent powierzchni leśnych objętych ochroną ścisłą. W efekcie na ścieżkę Białkówkę czy na grzyby do niektórych lasów nie będziemy mieli wstępu.

Reklama

Lokalni samorządowcy z gminy Kolbuszowa dyskutowali nad przyjęciem uchwały w sprawie apelu dotyczącego prac Komisji Europejskiej. Chodzi o "Unijną strategię na rzecz bioróżnorodności 2030. Przywracanie przyrody do naszego życia".

ZOBACZ TAKŻE: Awaria wodociągu. Gdzie nie będzie wody? [LISTA MIEJSCOWOŚCI]

Zaprotestować

Radni podczas majowych obrad wysłuchali Bartłomieja Pereta z Nadleśnictwa Kolbuszowa, który przedstawił, jakie będą skutki zmian wprowadzonych przez Komisję Europejską na rzecz przywracania przyrody do naszego życia. 

Na tę chwilę nie ma możliwości, żeby konwencja została wycofana. Przepisy mówią jasno, że zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia przyszłego roku. 

Jeszcze w tym roku

Decyzje zielonego ładu będą wchodziły w życie początkiem czerwca lub lipca 2021 roku w związku z procedowaniem tych przepisów. Założenie jest takie, aby zwiększyć ochronę terenów do 30 procent. 

Obecnie obszar Natura 2000 w Polsce zajmuje prawie 20 procent powierzchni kraju. W porównaniu do krajów UE jest dość wysoki wynik. Jak się okazuje, to jednak za mało. Dlatego, zdaniem UE, należy zwiększyć takie obszary jeszcze o 10 procent. Jest także potrzeba poszerzenia obszarów ściśle chronionych do powierzchni około 3 mln hektarów.

Obszary, które są objęte programem Natura 2000 i obszarami chronionego krajobrazu, będą objęte ochroną ścisłą.

Nie wejdziesz

Do lasów prywatnych, które będą na obszarach chronionych, ich właściciele nie będą mieli wstępu. To jest nieprawdopodobne, ale tak będzie. Jakie będą dalsze konsekwencje niedotyczące leśnictwa, ale dotyczące bezpośrednio gospodarki? Zmniejszą się kwoty podatków wpłacanych do budżetu.

- Na gminach, które będą miały takie obszary, nie będzie podatku, a jak już, to będzie jakiś minimalny, chyba że będą jakieś inne przepisy wykonawcze, które by to zmieniły

- zaznaczył leśniczy Peret.

Mniej miejsc pracy

Takie zmiany pociągną za sobą skutki, których dzisiaj nikt się nie spodziewa. Automatycznie spadnie liczba miejsc pracy.

- Proszę sobie wyobrazić, że nie będziemy mogli chodzić na grzyby ani zbierać jagód, ani wypoczywać, bo teren ten będzie objęty ochroną ścisłą

- dodał mundurowy.

Zakaz wstępu

Jak to wygląda na terenie powiatu kolbuszowskiego? Niestety bardzo źle. Około 70 proc. terenu byłoby objęte ochroną. 

- Proszę sobie wyobrazić, że na Białkówce, gdzie teraz jest ruch parkowy, nie będzie wstępu, bo tam obszar chronionego krajobrazu i będzie zamknięty

- podkreślił Bartłomiej Peret. 

Zakaz odstrzału

Następną konsekwencją będzie brak odstrzału zwierzyny. Wszystko będzie naturalnie regulowała przyroda, czyli wilki i niedźwiedzie. Łowiectwo jest wpisane jako ta dziedzina, która nie będzie mogła funkcjonować. 

- Informujemy przedstawicieli samorządów, bo najbardziej może ich to dotyczyć. Sytuacja powiatu kolbuszowskiego jest zła

- przekazał nadleśniczy Peret. Kontynuując wypowiedź, dodał, że protesty mogą być szansą na to, że te decyzje ulegną zmianie. 

Radni protestują

- Jeżeli nasza uchwała pomogłaby w jakikolwiek sposób, jak najbardziej trzeba głosować za

- stwierdził radny Stanisław Rumak. Rajca prosił samorządowców o interwencję i pomoc w tej sprawie. 

Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały odnoszącej się do unijnej strategii. Ich zastrzeżenia mają zostać przesłane do marszałków Sejmu RP i Senatu RP, prezesa Rady Ministrów RP oraz ministra klimatu i środowiska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -1

  niwiszczanin

  Oburzonym komentującym pozbawionym umiejętności krytycznego myślenie (i nie, to nie to samo co "wszyscy oszukujo") wyjaśniam - cały ten tekst jest jednym wielkim kłamstwem, a nadleśniczy Peret bezczelnie manipuluje opinią publiczną, bo chce wyciąć jeszcze więcej lasu. Ta inicjatywa unijna sprawi, że będą mieli Państwo więcej drzew, nic innego się nie zmieni. Natura 2000 to obszary z ograniczoną gospodarką leśną, czytaj: mniej milionów dla kolegów Pereta w Lasach Państwowych. A tak w ogóle, poziom językowy tego "artykułu" jest żałosny.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  zielony

  Karmcie się dalej telewizją, "pandemią" i szczepieniami a zniewolenie postępuje i łańcuch coraz krótszy

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Adam

  Jak unia kazała sądzić lasy na użytkach udawała kasę to wszyscy zacierali ręce bo kasa za friko a to przecież było wiadomo że teraz nam odbiorą wszelkie prawa do naszej własności ja tam nigdy w nie nie wierzyłem imam pole zamiast lasu i mogą mi skoczyć

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Fib

  Obszary Natura 2000 nie są terenami ochrony ścisłej. Jedynie z ograniczoną gospodarką leśną, dlatego Leśnicy kłamią i szerzą kłamliwą propagandę.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -3

  Serducho88

  Mamy akt własności zemi który jest nie podważalny żadnymi unijnymi gównami. Moja ziemia mój las robię co chce bo tam mieszkam i co wysiedla mnie? Jakim prawem? Pojeby pojeby i jeszcze raz pojeby!!!! Niech ta unia się rozleci jak najszybciej.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -4

  Emigrantka_Żaneta

  Nareszcie skończą się kradzieże grzybów, jagód ! Deptanie roślin, strzelanie dla przyjemności do zwierzątek ! I bardzo dobrze, trzeba chronić naszą przyrodę, ale wątpię że ciemnogród kolbuszowski zrozumie, tutaj musi wymrzeć kilka pokoleń, aby zaczęli myśleć światowo, przyszłościowo, ekologicznie... Trzeba wyjrzeć poza swoje podwórko, aby zobaczyć jak cywilizowany świat wygląda, a nie tylko: praca, dom, kościół i tyle.

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Adam

   Kobieto czy ty wiesz co piszesz jaki ty cywilizowany świat widziałaś a praca dom i Kościół to naprawdę bardzo dużo w życiu normalnych cywilizowanych ludzi sprawdź a zobaczysz jaką będziesz szczęśliwa

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

   Serducho88

   Kobieto puknij się w głowę co ty mówisz???? Lepiej dalej chodzić w szmacie na mordzie i słuchać idiotyzmów rządzących i twardo wierzyć w to co nakazują??? Nie pomyślałaś że są ludzie biedni, nie zaradni życiowo którzy żyją np.ze sprzadazy jagód czy grzybów czy nawet robionych wiankow czy innych ozdób???? No tak bo pani mądralińska jest przecież EKO. Niechcesz chodzić do lasu nie chodź ja chodziłam i chodzić będę nikt ani nic mnie nie zatrzyma. A na pewno nie takie osoby jak Ty!!!! Nigdy na wsi nie mieszkałaś to się nie wypowiadaj ze ktoś niszczy lasy itp. Owszem u nas niszczą właśnie kto miszczuchy którzy śmieci nie umieją wrzucić do kosza albo zabrać ze sobą no bo jak po co to trzymać w ręku, albo młodzież spotykająca się pełno butelek petów. Dziwię się bo w tych miejscach są kamery i jakoś nikt z tym nic nie robi. A i nikt w lesie nie kradnie po to Natura dała owoce lasu aby z nich korzystac!!!!!!!! To jest straszne co już ludzie wymyślają😪😱

   • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

    Adam

    Jak biedni to nie znaczy że są niezaradni właśnie jak zbierają jagody i grzyby to są zaradni bo nie siedzą bezmyślnie tylko coś chcą zrobić dla poprawy życia

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Doktor

  To wszystko jest chore ...