reklama

Drogi w powiecie kolbuszowskim usłane krzyżami. Te tragedie wstrząsnęły mieszkańcami. Obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drogi w powiecie kolbuszowskim usłane krzyżami. Te tragedie wstrząsnęły mieszkańcami. Obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Wspominamy, ku przestrodze, te najtragiczniejsze w skutkach wypadki drogowe.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Co roku na drogach powiatu kolbuszowskiego giną ludzie. Dziś (niedziela, 19 listopada) wspominamy ofiary tych tragicznych zdarzeń. Obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Wspominamy, ku przestrodze, te najtragiczniejsze w skutkach.
reklama

Śmiertelny odcinek DK9 w kierunku Tarnobrzega

Bieżący rok na nieszczęście obfitował w tragiczne w skutkach wypadku. Na trasie z Kolbuszowej do Tarnobrzega życie straciło kilka osób. 11 września na drodze krajowej nr 9 w Cmolasie bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

Kierowca scanii, chcąc uniknąć zderzenia z renault, zjechał do przydrożnego rowu, gdzie ciężarówka wraz z naczepą przewróciła się na bok. Niestety pomimo udzielonej pomocy, życia 34-letniego kierowcy renault nie udało się uratować. Pisaliśmy o tym w artykule: Wypadek w Cmolasie. Kolbuszowska policja o tragicznym zdarzeniu na DK9 [NOWE ZDJĘCIA]

Do kolejnego śmiertelnego wypadku doszło na tej samej drodze kilka miesięcy wcześniej, w marcu. W Komorowie zginęło małżeństwo. Kierujący osobowym volkswagenem, prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się ciężarowym renaultem. Volkswagenem podróżowały dwie osoby - kierujący i pasażerka. Oboje ponieśli śmierć. O tej tragedii przeczytasz w artykule: Śmiertelny wypadek w Komorowie. Na drodze krajowej nr 9 zginęło małżeństwo [ZDJĘCIA]


Po przyjeździe na miejsce służby ratunkowe rozpoczęły walkę o życie osób, które jechały osobowym autem. Długa reanimacja nie przyniosła jednak rezultatów. 70-letni mieszkaniec gminy Majdan Królewski zginął na miejscu. Jego żona zmarła w szpitalu.

Tragedie na lokalnych drogach

Do tragedii dochodziło również na drogach lokalnych. W marcu tego roku na trasie Raniżów - Poręby Wolskie zginął 73-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Jak się okazało, kierowca nissana, z nieustalonych przyczyn, zjechał do rowu i dachował. Pomimo reanimacji, nie udało się go uratować. Więcej przeczytasz w artykule: Śmiertelny wypadek w Porębach Wolskich. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA - MAPA]

Śmiertelny wypadki miały miejsce również w 2022 roku. O nich przeczytasz w załączonej do artykułu galerii zdjęć. Znajduje się ona na samym dole tekstu.

Przydrożne krzyże stoją przy drogach powiatu

O ludzkich dramatach przypominają nam przydrożne krzyże. Możemy je znaleźć wzdłuż drogi krajowej numer 9 czy też przy drodze wojewódzkiej. Najczęściej stawiane są wzdłuż pasa drogowego przez bliskich osób zmarłych. Czy każdy może taki krzyż postawić w dowolnym miejscu? O to pytamy Bartosza Wysockiego, przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie. 

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami lokalizowanie w pasie drogowym np. pomników czy krzyży jest możliwe pod warunkiem uzyskania zezwolenia właściwego zarządcy drogi, wydanego w drodze decyzji administracyjnej. W ostatnim czasie nie otrzymaliśmy wniosków dotyczących postawienia krzyży przy drodze

- wyjaśnia.

Co jednak w przypadku, kiedy postawimy krzyż przy drodze, będąc nieświadomym, że wymaga to stosownego zezwolenia?

- Jeżeli taki krzyż stoi już przy drodze i nie zagraża bezpieczeństwu, to nie jest przez nas usuwany. Jeżeli np. koliduje z przebudową czy budową nowej drogi lub chodnika, to kapliczki czy krzyże są przez nas przesuwane

- nadmienia Wysocki.

Trasa śmierci z Kolbuszowej do Mielca 

Przydrożne krzyże można spotkać, jadąc z Przyłęka do Mielca. To tam dochodziło do wielu tragicznych zdarzeń. 

Trzy krzyże ustawione w lesie w Przyłęku przypominają o tragedii z 2004 roku. Kierowca autocysterny przewożącej olej napędowy i benzynę zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo uderzył w jadącego z przeciwka forda transita. Na miejscu zginęli podróżujący fordem trzej mieszkańcy powiatu mieleckiego, w wieku 57, 45 i 28 lat.

Dwa lata później, w roku 2006, na tej samej trasie zderzyły się dwa samochody osobowe - peugeot 406 i opel omega. Na miejscu zginął 30-letni kierowca samochodu marki Opel, natomiast dwoje pasażerów z tego pojazdu trafiło do szpitala. Samochód po wypadku spłonął doszczętnie.

Rok 2008 i kolejne dwa krzyże ustawione na drodze prowadzącej do Mielca. Polonez ciągnący przyczepkę zawracał na drodze. Samochód zderzył się z jadącym w tym samym kierunku ciężarowym renaultem przewożącym zboże. 34-letni mężczyzna zginął na miejscu. Jadący z nim 19-latek trafił do szpitala, gdzie zmarł w wyniku doznanych obrażeń.

W 2009 roku na trasie Kolbuszowa - Mielec w wypadku drogowym giną kolejni młodzi ludzie. Tym razem to dwaj mieszkańcy Weryni. Kierowca nissana z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z volkswagenem golfem. 29-letni pasażer nissana zginął na miejscu, a 27-letni kierowca zmarł w mieleckim szpitalu.

Do kolejnych tragedii dochodziło w kolejnych latach aż do 2021 roku włącznie. 

26 marca 2016 roku. Bus z piłkarzami na zakręcie zderza się czołowo z jadącym z przeciwka samochodem ciężarowym. W Wypadku ginie pięciu młodych piłkarzy. W akcji ratunkowej brały udział liczne zastępy straży pożarnej, ratownicy medyczni, policjanci, lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Tragedia na zakrętach w Weryni 

Wspominając ofiary wypadków, nie sposób nie wspomnieć o kolejnych dwóch tragicznych zdarzeniach, do których doszło na terenie powiatu kolbuszowskiego. W każdym z nich życie straciło pięć osób. 

Lipiec 2005. Na drodze krajowej nr 9 w Zarębkach zderzyły się dwa samochody - peugeot 405 i volkswagen golf.  Na miejscu zginęło dwóch 19-latków z Ropczyc (jechali peugeotem) oraz rodzeństwo z powiatu kolbuszowskiego, które podróżowało golfem: dwaj mężczyźni (21 i 25 lat) oraz 32-latka. 

Mija 11 lat i cała Polska mówi o tragedii, do jakiej doszło w marcu 2016 roku w Weryni (droga relacji Kolbuszowa - Dzikowiec). W drodze na mecz do Wólki Pełkińskiej, na krętej i śliskiej drodze bus z piłkarzami zderzył się z samochodem ciężarowym, którym kierował 51-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Ofiarami tragicznego wypadku byli: Patryk Szewczak z woj. lubelskiego, bracia Kamil i Rafał Pydychowie z Mielca, Kamil Oślizło z pow. mieleckiego oraz Mariusz Korzępa z Kolbuszowej. Samochód prowadził Kamil H. On oraz jeszcze dwóch piłkarzy ocaleli.

W 2020 roku w Cmolasie na drodze krajowej nr 9 doszło do zderzenia fiata 126p z samochodem ciężarowym. Śmierć na miejscu poniósł 93-letni kierowca samochodu osobowego, mieszkaniec naszego powiatu. Starszy mężczyzna kierujący fiatem, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z samochodem ciężarowym marki Scania.

Z danych kolbuszowskiej policji wynika, że w ciągu ostatnich 11 lat (2011 - 2022) na drogach powiatu kolbuszowskiego doszło do 434 wypadków. Życie straciło w nich 76 osób, a 483 zostało rannych.

Rok 2022 na drogach powiatu kolbuszowskiego - wypadki, kolizje, ofiary

  • Gmina Kolbuszowa: 12 wypadków, 2 zabitych, 13 rannych, 157 kolizji
  • Gmina Majdan Królewski: 3 wypadki, 2 zabitych, 1 ranny, 36 kolizji
  • Gmina Raniżów: brak wypadków, brak rannych, 25 kolizji
  • Gmina Dzikowiec: 1 wypadek, brak zabitych, 2 rannych, 30 kolizji
  • Gmina Cmolas: 1 wypadek, 1 ranny, 38 kolizji,
  • Gmina Niwiska: 1 wypadek, 1 zabity, brak rannych, 45 kolizji
  • Razem: 18 wypadków, 5 zabitych, 17 rannych, 331 kolizji
 

Bezpieczeństwo na drogach powiatu - ostatnie 11 lat

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że główne przyczyny wypadków na prostych odcinkach dróg, do których dochodziło w ostatnich latach, to:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami
  • nieprawidłowe wyprzedzanie
 

Wypadki, ranni i zabici na drogach powiatu kolbuszowskiego - lata 2011- 2022

  • Rok 2011 - 65 wypadków, 73 osoby ranne, 10 ofiar
  • Rok 2012 - 47 wypadków, 53 osoby ranne, 4 ofiary
  • Rok 2013 - 38 wypadków, 41 osób rannych, 5 ofiar
  • Rok 2014 - 35 wypadków, 40 osób rannych, 5 ofiar
  • Rok 2015 - 38 wypadków, 43 osoby ranne, 9 ofiar
  • Rok 2016 - 27 wypadków, 36 osób rannych, 7 ofiar
  • Rok 2017 - 25 wypadków, 30 osób rannych, 5 ofiar
  • Rok 2018 - 38 wypadków, 39 osób rannych, 8 ofiar
  • Rok 2019 - 37 wypadków, 50 osób rannych, 3 ofiary
  • Rok 2020 - 36 wypadków, 34 osoby ranne, 9 ofiar
  • Rok 2021 -  30 wypadków, 27 osób rannych, 6 ofiar
  • Rok 2022 - 18 wypadków, 17 rannych, 5 ofiar

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama