Do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym w Widełce doszło 14 stycznia 2022. Wtedy to kierowca dostawczego citroena wjechał na przejazd kolejowy bez zapór (na drodze prowadzącej do Bud Głogowskich) i zderzył się z szynobusem. Rozpędzony pociąg zatrzymał się dopiero kilkaset metrów dalej, wykoleił się i stanął w ogniu. O tym pisaliśmy w artykule: Kolbuszowska prokuratura o śmiertelnym wypadku na torach w Widełce [WIDEO]
Kierowca auta nie przeżył. Substancje łatwopalne, które przewoził w swoim samochodzie doprowadziły do ekslozji. Po drugiej stronie przejazdu kolejowego na przejazd pociągu czekały trzy inne samochody. Z relacji kierowców wynikało, że sygnały świetlne i dźwiękowe po ich stronie na pewno działały.
Po wypadku zmarła także 17-letnia pasażerka pociągu, która wiele dni walczyła o życie w szpitalu.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Postępowanie zakończone
Mija rok od tragicznych zdarzeń. Wracamy do tematu, a o sprawę pytamy Prokuraturę Rejonową w Kolbuszowej.Prokurator Tomasz Chudzik poinformował w piątek, 13 stycznia, że postępowanie w sprawie śmiertelnego wypadku na przejeździe kolejowym w Widełce zostało zakończone końcem grudnia 2022 roku. Jaki jest jego finał?
Prokurator Chudzik wyjaśnił, że postępowanie zostało umorzone. Decyzja jeszcze się nie uprawomocniła, stąd prokuratura nie wyklucza, że na decyzję wpłynie zażalenie.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Rogatki na przejeździe
Stanisław Rumak, radny z Widełki, jakiś czas temu dopytywał, czy w niedługiej perspektywie na przejeździe kolejowym w Widełce staną rogatki. Podkreślił, że był już świadkiem zachowań kierowców, którzy nie zważając na czerwone światło, przejeżdżają przez tory.
- Muszą być rogatki zamykane, wtedy będzie bezpieczniej
- stwierdził Stanisław Rumak.
Po kilku miesiącach od tragedii rogatki na przejeździe kolejowym w Widełce stały się faktem. Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, zdarzeniem z 14 stycznia tego roku w Widełce zajmowała się Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych. Po każdym zdarzeniu sytuacja na skrzyżowaniu toru i drogi jest szczegółowo badana i analizowana.
Z ustaleń komisji wynika, że przyczyną tragicznego zdarzenia było niezachowanie ostrożności przez kierowcę samochodu dostawczego i wjazd na przejazd kolejowo-drogowy, mimo włączonej sygnalizacji świetlnej.
- W związku z rekomendacją PKBWK oraz budową Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie z Rzeszowa do Kolbuszowej, PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o zmianie kategorii przejazdu w Widełce z C na B
- tłumaczyła Dorota Szalacha.
Odbudowa szynobusa
Nowosądecki Newag zajmie się odbudową szynobusa, który brał udział w wypadku, w którym zginęła jedna z pasażerek, oraz kierowca, który wjechał na przejazd kolejowy, wprost pod nadjeżdżający pociąg.Z końcem roku Polregio poinformowało o zleceniu Newagowi naprawy maszyny, biorącej udział w wypadku. Pod pociąg Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, jadący w kierunku Kolbuszowej, wjechał pojazd dostawczy z substancją, która zapaliła się po zderzeniu. Zginął kierowca oraz młoda pasażerka pociągu, ranny został pracownik Polregio.
Przez rok pojazd był obiektem analiz ubezpieczycieli oraz prawników. W zakres naprawy wchodzi produkcja nowego członu A oraz produkcja nowego wózka napędowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.