Reklama

31. finał WOŚP 2023. Sztab w Kolbuszowej przygotowuje się do styczniowej zbiórki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie zagra w Kolbuszowej. Sztab przy kolbuszowskim liceum ogólnokształcącym ma być jednym z ponad 20 na Podkarpaciu. Co już wiadomo w sprawie styczniowej zbiórki?

To kolejny rok z rzędu, kiedy wolontariusze WOŚP wyjdą na ulice Kolbuszowej. Można ich będzie spotkać także w różnych sołectwach. Orkiestra Jurka Owsiaka w mieście nad Nilem gra od kilkunastu lat. Z roku na rok wydarzeń towarzyszących zbiórce jest w Kolbuszowej coraz więcej. 

Wolontariusze ze sztabu WOŚP w Kolbuszowej

Jak będzie tym razem? 

- Otrzymaliśmy zgodę na organizację sztabu, ale czekamy jeszcze na jego oficjalne zarejestrowanie. Myślę, że nastąpi to niebawem

- mówi Małgorzata Miąso, szefowa sztabu WOŚP w Kolbuszowej.

Nasza rozmówczyni zaznacza, że dopiero wtedy, kiedy to nastąpi, ruszy rejestracja wolontariuszy. 

- Założyliśmy, że będzie to 50 osób, ale również ta liczba ma zostać zatwierdzona przez WOŚP. Podobnie jest z liczbą stajnonarnych puszke, które można umieścić np. w sklepie, czy przedszkolu. Chcielibyśmy, aby było ich 10

- dodaje Małgorzata Miąso. 

Rekordowy wynik zbiórki

Podczas ostatniego finału WOŚP w Kolbuszowej i okolicy pieniądze zbierane były na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Do puszek trafiło wówczas 34 761,55 zł a 1620 zł znalazło się w eSkarbonkach. Łącznie dało to rekordowe 36 381,55 zł.  

Również dla fundacji był najwyższy wynik w 30-letniej historii zbiórek - 224 376 706 złotych i 35 groszy.

- W tym tygodniu zaczynamy nasze działania. Pomysłów jest wiele. Myślę, że początkiem grudnia będziemy mogli już mówić o konkretach

- mówi Tomasz Chlebek z Fundacji Wspierania i Organizacji Czasu Wolnego "Chlebek", która po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 

Zobacz zdjęcia ze zbiórek w Kolbuszowej z poprzednich lat

Na co WOŚP zbiera w 2023 roku?

Podczas 31. Finału WOŚP (29 stycznia) zbierane będą pieniądze na walkę z sepsą. To zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 

- Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów

- czytamy na stronie WOŚP.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia w ciągu pierwszej godziny.

- Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zagażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami

- informują przedstawiciele fundacji. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy