Dodatek do emerytury to zmiana, na której mają zyskać polscy sołtysi. Świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie ma być wypłacane jako dodatek do emerytury. Ma się on należeć tym, którzy funkcję tę sprawowali co najmniej dwie kadencje. Co ważne, nie ma wymogu, by następowały one bezpośrednio po sobie.
Docenić pracę
Dodatek przysługiwać będzie mężczyznom, którzy osiągnęli 65. rok życia i kobietom, które ukończyły 60 lat. Wnioski o świadczenie ma weryfikować wójt. Będzie on miał obowiązek sprawdzić kompletność wniosku o przyznanie świadczenia, czyli zweryfikować, czy sołtys (lub sołtyska) pełnił funkcję przez minimum dwie kadencje oraz czy osiągnął odpowiedni wiek.
- Planowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tę niezwykle pożądaną społecznie funkcję, przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności – czytamy w uzasadnieniu projektu.
60 dni od złożenia
300 zł wypacać ma miesięcznie Kasa Rolniczego Ubezpieczenie. O szczegóły pytamy w oddziale w Kolbuszowej. - Ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa weszła w życie z dniem 1 lipca 2023 r., w związku z czym można już składać wnioski - informuje Jan Puzio, kierownik kolbuszowskiego oddziału KRUS.
Można je składać osobiście w oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, lub uzupełnione wysłać pocztą, lub elektronicznie przez ePUAP.
Jak dodaje kierownik Puzio, decyzja w sprawie o przyznanie świadczenia będzie wydawana w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku, a świadczenie jest przyznanie od miesiąca, w którym został złożony wniosek o jego przyznanie.
Zaświadczenie o niekaralności
Świadczenie w całości będzie wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, nie ma tutaj np. znaczenia pobieranie emerytury z ZUS. - Podstawą przyznania takiego świadczenia jest przedłożenie zaświadczenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzającego okres(y) pełnienia tej funkcji, oraz złożenie oświadczenia o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa - wyjaśnia dodatkowo Jan Puzio.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.