reklama

Studnia miejska w Kolbuszowej do czyszczenia. - Zabytek w centrum miasta nie wygląda najlepiej - mówi Czytelniczka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW Studnia miejska w Kolbuszowej to najbardziej charakterystyczny zabytek w mieście nad Nilem. Na to, jak on obecnie wygląda, zwraca uwagę mieszkanka miasta. Co nie podoba się kobiecie?
reklama

- Od jakiegoś czasu przyglądam się tej naszej zabytkowej studni w Kolbuszowej i nie wygląda ona zbyt ładne

- zwraca uwagę mieszkanka miasta nad Nilem.

- Przed świętami zostały w niej umieszczone różne ozdoby. O przez wejścia do środka studni je widać, to gorzej już z bokami. Na szybach jest biały osad, który zajmuje ich jedną trzecią powierzchni. Widać, że nikt dawno tego nie czyścił

- stwierdza kobieta.  

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę na to, że to najbardziej charakterystyczny zabytek w mieście, o który trzeba dbać. 

- Studnia jest na pocztówkach. Stoi w centrum rynku. Tyle ludzi codziennie obok niej przechodzi. Liczę na to, że ktoś zainteresuje się tym

- dodaje mieszkanka Kolbuszowej. 


Studnia miejska w Kolbuszowej. Fot. J.Serafin

O plany związane z czyszczeniem zabytkowego obiekty zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. W związku z tym, że magistrat nie udziela informacji mediom przez telefon, czekamy na odpowiedź na naszego maila. 

Studnia miejska w Kolbuszowej została wybudowana w latach 80. XIX wieku. - Jej obecny wygląd to efekt przebudowy z 1941 r. oraz przeprowadzonej rewitalizacji w 2012 r. - czytamy na stronie urzędu miejskiego. 

Ponad 10 lat temu, w trakcie gruntownej przebudowy rynku w Kolbuszowej, studnia została oszklona i zamknięta. W jej bocznych częściach, gdzie wcześniej rosły kwiaty, wykonano fontanny. To właśnie chlor zawarty w wodzie powoduje powstawanie na szybach białego osadu. 

Zanim wejście do studni zamknięto hartowanym szkłem, przez lata służyła ona osobom nadużywającym alkohol, jako toaleta. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama