reklama

Od dziś znikają obostrzenia związane z pandemią. Zostaje jedno, znienawidzone przez wielu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Od dziś znikają obostrzenia związane z pandemią. Zostaje jedno, znienawidzone przez wielu  - Zdjęcie główne

Ministerstwo poinformowało o luzowaniu obostrzeń. | foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

STREFA COVID-19 Ostatnie dni to znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Od 1 marca zaczną obowiązywać łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Brak limitu osób w sklepach, restauracjach i ponowne otwarcie klubów i dyskotek. Sprawdź, co jeszcze się zmieni.
reklama

– Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Od 1 marca zostanie zniesionych większość obostrzeń, a zostaną te, które są konieczne.

Zniesienie niektórych obostrzeń od 1 marca. Jakich? 

Od 1 marca przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Maseczki wciąż obowiązkowe

Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC).

Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Maseczkę nadal będziemy musieli nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone.

Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Jeśli zachorujemy, bez zmian będzie trzeba poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał.

Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Ryzyko istnieje, jeśli mieszkamy z osobą, która jest zakażona koronawirusem.

Kwarantanna trwa tyle, ile izolacja współdomownika. Osoby zaszczepione, które uzyskają negatywny wynik testu, zostaną zwolnione z kwarantanny. Osoby niezaszczepione mogą zostać zwolnione z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji. Kwarantanna obowiązuję także po powrocie z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie ma się ważnego UCC) i trwa 7 dni.

Szczepienia przeciwko Covid-19 

Obecnie wykonano już ponad 53 mln szczepień. Osoby w pełni zaszczepione:

  • w wieku 18+ – 65,6 proc.
  • w wieku 60+ –  76 proc.
  • w wieku 70+ –  77 proc.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama