reklama
reklama

70 lat Klubu Raniżovia Raniżów. Jak powstawał i jak potoczyły się jego losy?

Opublikowano:
Autor:

70 lat Klubu Raniżovia Raniżów. Jak powstawał i jak potoczyły się jego losy?  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SPORTRaniżovia Raniżów świętowała w tym roku 70. rocznicę istnienia. Z tej okazji w niedzielę, 26 czerwca, zorganizowano huczne obchody.
reklama
reklama

Sport w Raniżowie istniał już przed drugą wojną światową. Boisko do piłki nożnej mieściło się na terenie dawniejszego tartaku. Drużyna z Raniżowa początkowo rozgrywała swoje mecze z sąsiednimi wioskami lub też z niemiecką mniejszością zamieszkująca Raniżów przed wojną. Niestety, oprócz opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie nie zachowały się żadne dokumentacje czy inne źródła opowiadające szczegółowo tamte czasy.

LZS Raniżów

Klub Sportowy w Raniżowie został założony 24 października 1952 r. jako Koło Ludowego Zrzeszenia Sportowego, przyjmując nazwę "LZS Raniżów". Na początku swego istnienia klub liczył 39 członków. Jego założycielami byli Kazimierz Wiącek, Stanisław Seremet i Józef Wiącek, który został jego pierwszym przewodniczącym. Funkcję tę pełnił do 1954 r. Po nim stanowisko przewodniczącego Koła LZS objął Kazimierz Wiącek, pełniąc tę funkcję przez szereg lat z kilkuletnią przerwą jako zastępca przewodniczącego, w którym to czasie zastępował go Jan Kasica. 

reklama

W latach 1982-83 prezesem był Kazimierz Rosół, od 1983 do 85 roku funkcję tę pełniła kobieta - Krystyna Samojedny. Po niej stanowisko prezesa objął Jan Samojedny, który kierował klubem do 1998 roku. 

Zmiana nazwy 

W 1961 roku klub zmienił swoją nazwę na "LZS Raniżovia". Pod taką nazwą występował do 1998 r. z czteroletnią przerwą w latach 1985-90, mieniąc się LZS "Igloopol". W 1998 roku wskutek ustawowego obowiązku rejestracji klubu w sądzie nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Klub Sportowy "Raniżovia". 

25 stycznia 1998 r. przewodniczący komitetu założycielskiego Jan Samojedny zwołał zebranie założycielskie, na które podobnie jak w roku 1952 przybyło 39 członków założycieli. 19 kwietnia 1998 roku powołano nowy zarząd klubu, w skład którego weszli: prezes - Stanisław Kasica, wiceprezes - Ryszard Stadnicki, skarbnik - Stanisław Samojedny, sekretarz - Grzegorz Woś, członkowie zarządu - Jan Samojedny, Jan Niemczyk, Edward Warzocha, Kazimierz Rzeszutek, Jerzy Kasica i Kazimierz Wiącek. 

reklama

Sekcje sportowe

Pierwszą sekcją sportową była piłka nożna. Później powstały kolejne: podnoszenia ciężarów, piłki ręcznej kobiet, lekkoatletyki, siatkówki, tenisa stołowego, szachów i kolarstwa. 

Działalność raniżowskiego LZS-u wspierała Rada Powiatowa LZS w Kolbuszowej. Piłkarze zaczęli startować w rozgrywkach organizowanych przez Powiatowy Komitet Kolbuszowej, a także rozgrywali mecze towarzyskie.

Pierwszym środkiem lokomocji raniżowskich piłkarzy była furmanka przekazana przez Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Raniżowie. W późniejszych latach wynajmowano samochody z miejscowej Gminnej Spółdzielni i PKS-u.

Podnoszenie ciężarów

Największe sukcesy w prawie 50-letniej historii klubu są udziałem ciężarowców. W 1960 r. przy LZS Raniżów została zorganizowana sekcja podnoszenia ciężarów. Już w 1961 r. zawodnicy tej sekcji, startując na mistrzostwach okręgowych w Sanoku, zajęli pierwsze miejsce zespołowo w kategorii seniorów, a Stanisław Małek zdobył mistrzostwo okręgu w wadze koguciej. 

W tym samym roku sekcja awansowała do ligi okręgowej podnoszenia ciężarów. Sukcesy raniżowskich ciężarowców sprawiły, że na centralne mistrzostwa LZS w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w Oświęcimiu od 1 do 4 marca 1962 r. Rada Wojewódzka Zrzeszenia LZS w Rzeszowie powołała do reprezentacji województwa rzeszowskiego następujących zawodników: waga kogucia: - Stanisław Małek, waga lekka - Krystyn Szwarc, waga średnia - Tadeusz Olszowy. Również w tym roku na międzywojewódzkie zawody z reprezentacją Okręgu Lubelskiego został powołany Tadeusz Olszowy. 

Waga kogucia: Małek Stanisław - 2. miejsce, Chorzępa Józef - 7. miejsce, waga piórkowa: Hajnowski Stanisław - 9. miejsce, waga lekka: Szwarc Krystyn - 1. miejsce, waga średnia: Olszowy Tadeusz - 1. miejsce, Bakaj Tadeusz - 3. miejsce. 

Kolejne sukcesy

Rok 1964 był kolejnym rokiem sukcesów miejscowych ciężarowców. Na Spartakiadzie Wojewódzkiej w Łańcucie Tadeusz Olszowy zdobył medal, ustanawiając jednocześnie rekord województwa w rwaniu, wynikiem 100 kg w wadze średniej. W tych samych zawodach również w wadze średniej Tadeusz Bakaj zdobył 3. miejsce i brązowy medal. Tę samą lokatę i taki sam medal zdobył Marian Wiącek, reprezentujący wagę ciężką. Natomiast w wadze koguciej Stanisław Małek zajął 4. miejsce.

W 1965 roku zespół LZS Raniżów w lidze okręgowej województwa rzeszowskiego zajął 2. miejsce i zdobył wicemistrzostwo województwa. Założycielem i zarazem trenerem sekcji podnoszenia ciężarów w Raniżowie był jeden z jej czołowych zawodników - Tadeusz Olszowy. W 1966 roku po jego odejściu do pracy w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kolbuszowej sekcja podnoszenia ciężarów została rozwiązana.

Pozostałe sekcje LZS Raniżów nie odnosiły tak dużych sukcesów jak ciężarowcy, jednak odgrywały znaczącą rolę w kulturze sportowej regionu. W 1960 roku Czesław Lis na zawodach lekkoatletycznych został mistrzem powiatu w rzucie oszczepem, a drużyna LZS Raniżów zajęła pierwsze miejsce, zdobywając 14 medali. Natomiast w 1962 roku do rozgrywek w klasie A zostały zgłoszone piłkarki ręczne. Działalność pozostałych sekcji ograniczała się do udziału w zawodach towarzyskich i w spartakiadzie powiatowej.

Najpopularniejsza nożna 

Od lat największą popularnością w Raniżowie cieszy się piłka nożna, która przyciąga najwięcej zawodników i kibiców. Swoje podboje piłkarze rozpoczęli w 1957 roku, startując w rozgrywkach o mistrzostwo klasy C, zajmując ostatecznie drugie miejsce w tabeli. 

Drużynę tworzyli wówczas: Józef Ślusarczyk, Władysław Niemiec, Marian Faraś, Stanisław Brzuszek, Roman Olszowy, Jan Mazgaj, Jan Bździkot, Stanisław Nowak, Stanisław Hajnowski, Józef Kocha, Józef Wiącek, Czesław Lis, Bronisław Byczek, Józef Puzio i Tadeusz Pytlak.

W klasie C raniżowscy piłkarze grali do 1981 r. z przerwami w sezonie 1964/65 i w latach 1974-1980, w którym to okresie nie brali udziału w rozgrywkach. W sezonie 1980/81 piłkarze wywalczyli pierwszy awans do klasy B, gdzie grali przez osiem kolejnych sezonów. 

Kolejny sukces to awans do klasy A, który miał miejsce w 1989 r. Jednak największy sukces tamtych lat raniżowscy piłkarze osiągnęli w sezonie 1992/93, zajmując do ostatniego meczu pierwsze miejsce w tabeli. Na drodze do awansu do klasy okręgowej stanęła im drużyna "Korony" Załęże. Stronnicze sędziowanie w ostatnim decydującym meczu doprowadziło do zamieszek na obiekcie "Korony", a Rzeszowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej przyznał walkower gospodarzom, który dał im awans do klasy wyższej tylko lepszym bilansem bezpośrednich spotkań.

Upragniony awans 

Dwa lata później piłkarze spadli do klasy B. Ponowny powrót do klasy A nastąpił w sezonie 1999/2000, gdzie piłkarze Raniżovii grali przez kolejne cztery sezony.

Przełomowym w historii klubu okazał się być sezon 2003/2004, kiedy to drużyna prowadzona przez trenera Adama Mikłosia wywalczyła pierwszy, upragniony awans do klasy okręgowej, zajmując drugie miejsce w lidze, plasując się zaraz za mielecką "Smoczanką". 

- W sezonie 2006/2007 na stanowisku szkoleniowca Adama Mikłosia zastąpił Jan Rochecki i to właśnie pod jego wodzą w sezonie 2008/2009 zajęliśmy historyczne czwarte miejsce w lidze okręgowej, w której to Raniżovia występowała nieprzerwanie do roku 2015

- pisze Jakub Jaskot, obecny prezes klubu.

- Ostatnie lata to występy głównie w klasie A, z krótkimi epizodami zarówno w okręgówce, jak i w B klasie. Kolejnymi trenerami w najnowszej historii klubu byli: Artur Marciniak, Adrian Żabiński, Marcin Boronowicz, Waldemar Mazurek i Stanisław Pruś

- wymienia. 

Aktualnie drużyna Raniżovii Raniżów występuje w klasie A w grupie Rzeszów III - Mielec, w której to zakończyła obecny sezon na wysokim czwartym miejscu z dorobkiem 54 punktów, przegrywając tylko jedno spotkanie w rundzie rewanżowej.

- Z informacji, jakie udało się nam zebrać, wynika, że już w roku 1998 Raniżowscy juniorzy rozgrywali swoje mecze w B klasie, ale niestety nie zachowało się zbyt wiele wspomnień i informacji z tego okresu. Wiemy na pewno, że w drugim sezonie po przejęciu prezesury przez Stanisława Kasicę do rozgrywek przystąpiła drużyna juniorów starszych i już w pierwszym sezonie swojego istnienia w roku 2004 juniorzy Raniżovii pod opieką trenera Artura Marciniaka po raz  pierwszy w swojej krótkiej historii, po świetnym sezonie, wygrali swoją ligę, lecz z przyczyn organizacyjnych musieli obejść się smakiem awansu i zadowolić się jedynie pamiątkowym pucharem

- wspominają zawodnicy. 

Zwycięstwo w barażu

W roku 2009, po czterech latach, sztuka awansu do klasy okręgowej udała się jednak ponownie, po wygraniu ligi Raniżovia zmierzyła się w barażowym dwumeczu z drużyną "Pogórze Wielopole Skrzyńskie". 

Dzięki zwycięstwu w barażu od sezonu 2009/2010 juniorzy pod wodzą trenera Adama Mikłosia z powodzeniem rywalizowali w rzeszowskiej klasie okręgowej. 

Na przestrzeni lat trenerami raniżowskiej młodzieży byli: Jan Piekarz, Mariusz Małek, Adam Mikłoś, Artur Marciniak, Tomasz Niemczyk, Piotr Wesołowski, Adrian Żabiński oraz Marcin Boronowicz.

Obecnie najstarszą grupę młodzieżową w klubie tworzą chłopcy z rocznika 2010, których trenerem jest wychowanek Raniżovii, Andrzej Warzocha. Ponadto trener Warzocha pod patronatem GOSiR opiekuje się również dwoma grupami młodzieżowymi z roczników 2011 oraz 2013.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama