reklama

Urlop w Bieszczadach? Ściągnij te aplikacje na telefon i ułatw sobie wędrówki!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: linkhouse

Urlop w Bieszczadach? Ściągnij te aplikacje na telefon i ułatw sobie wędrówki! - Zdjęcie główne

foto linkhouse

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEWspółczesny turysta doskonale wie, jak istotnym narzędziem w czasie podroży może okazać się telefon komórkowy. Już smartfon ze średniej półki jest w stanie obsłużyć aplikacje, dzięki którym Twoja podróż w Bieszczady stanie się przyjemniejsza, ciekawsza i co najważniejsze – bezpieczniejsza!

Wśród wymienionych przez nas aplikacji znalazły się takie, które powstały specjalnie z myślą o różnych rejonach Bieszczad i właśnie na nich skupimy się na początku poniższego zestawienia.

Bieszczady i MRB Karpaty Wschodnie

Rezerwat Biosfery to równie urokliwe co ogromne miejsce. Odkrywanie naturalnie pięknych obszarów Bieszczad i Wschodnich Karpat stało się dużo prostsze, od kiedy pojawiła się ta podróżnicza aplikacja. Funkcjonuje ona już od kilku dobrych lat i przez ten czas zdążyła się  mocno rozwinąć. Przejrzyste menu, które ukaże Ci się od razu po uruchomieniu, pozwala wybrać jedną z wielu funkcji. Oprócz opisów miejsc wartych odwiedzenia oraz dokładnych map prezentujących m.in. najciekawsze szlaki dostępna jest również szczegółowa encyklopedia. Pobierz tę aplikację na swój smartfon, aby uzyskać dostęp do bazy informacji o aż trzech parkach narodowych – Bieszczadzkim, Użańskim oraz parku Połoniny.

Bieszczady & Góry San

To, że powstała specjalna aplikacja skupiająca się na obszarach Doliny Górnego Sanu, tylko utwierdza w przekonaniu, że jest to region jedyny w swoim rodzaju. Znajdziesz w niej szczegółowe mapy, z zaznaczonymi szlakami i ciekawymi destynacjami, a także regulamin zwiedzania parku narodowego. Korzystając ze wbudowanej funkcji audioprzewodnika, możesz zdobywać wiedzę podczas wycieczek krajoznawczych po bieszczadzkim rejonie. Ciekawym urozmaiceniem jest możliwość obejrzenia starych map Bieszczadów oraz dawnych obiektów architektonicznych odwzorowanych w postaci nowoczesnych modeli 3D.

Locus

Ta aplikacja, podobnie jak poprzednie dwie, daje Ci dostęp do szeregu przeróżnych map. Różnica polega na fakcie, że Locus obejmuje cały świat, a nie tylko region Bieszczadów. Tym, co odróżnia ją od poprzedniczek, jest również zastosowanie, gdyż może się przydać osobom nastawionym na aktywny wypoczynek. Jeśli jedziesz w Bieszczady z myślą o rowerowych przejażdżkach czy trekkingu, Locus jest stworzony dla Ciebie!

Za niewielką opłatą da się za jej pośrednictwem pobrać mapy, tak aby później korzystać z nich nawet bez dostępu do internetu. Locus nadaje się też do nawigowania podczas jazdy samochodem po drogach – może Cię poprowadzić do parkingu przy szlaku. Jeżeli – odpukać – zdarzy się jakaś stłuczka w jego obrębie, pod tym linkiem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/szkoda-parkingowa-jak-sie-zachowac/ dowiesz się, jak się zachować w podobnej sytuacji.

Polskie Góry

To polski odpowiednik aplikacji takich jak Peak Lens czy Peak Finder. Przy pomocy tej pomysłowej apki dowiesz się, na jaki szczyt aktualnie zerkasz – wystarczy, że najedziesz na niego obiektywem aparatu swojego smartfona!

Ratunek

Wypadki przydarzają się nawet osobom doskonale zaznajomionym ze środowiskiem górskim, dlatego zawsze warto dbać o bezpieczeństwo, w czym niezwykle pomocne może się okazać oprogramowanie Ratunek. To jedna z aplikacji, które powinni mieć na swoich telefonach wszyscy piechurzy udający się w Bieszczady, ale i pozostałe regiony górskie w Polsce. Nie dość, że potrafi ona przekazać właściwym służbom informacje o Twojej lokalizacji czy stanie baterii w telefonie, na dodatek gromadzi najistotniejsze dane zaznajamiające ratowników z ogólnym stanem Twojego zdrowia. Możesz także umieścić w niej personalia osoby, z którą zostanie podjęty kontakt w razie, gdyby przydarzył się jakiś wypadek.

Aplikacje do prognozy pogody

Podobnie jak w przypadku innych pasm górskich, pogoda w Bieszczadach potrafi zaskoczyć. Każdy doświadczony podróżny wie, jak ważne jest jej sprawdzenie przed wyruszeniem w trasę. Warto zatem zainstalować w telefonie jedną z wielu aplikacji oferujących dostęp do informacji o temperaturze czy ewentualnych opadach, również w obszarach górskich. Przy pomocy takiego oprogramowania możesz sprawdzić prognozowane warunki pogodowe na nadchodzące dni i tygodnie. Wśród popularnych aplikacji można wymienić m.in. The Weather Channel, Windy czy AccuWeather.

Blitzortung to z kolei aplikacja, z której dowiesz się o nadchodzących burzach. Działa ona na licencji Open Street Map, dzięki czemu poinformuje Cię o potencjalnych zagrożeniach w czasie rzeczywistym.

Aplikacje do liczenia kroków i kalorii

Wycieczka w góry może być doskonałym pretekstem do zadbania o formę. Aplikacje takie jak Krokomierz czy Accupedo gromadzą informacje, na których bazie dowiesz się m.in., jaką odległość udało Ci się przebyć, jakie było Twoje średnie tempo i ile kalorii zostało spalonych w trakcie wyprawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE