Samodzielne złożenie komputera – czy to dobra inwestycja?

Opublikowano:
Autor:

Samodzielne złożenie komputera – czy to dobra inwestycja? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Mając na celu samodzielne złożenie komputera, już na samym początku musimy zadać sobie jedno zasadnicze pytanie. Czy nasz PC będzie służył nam typowo do gier, pracy, tworzenia grafiki czy też muzyki? Jest to bardzo istotne, ponieważ na podstawie tego możemy trafnie określić, jakie podzespoły mają znaleźć się w naszej jednostce centralnej. Jednak wiele osób chce, by komputer służył im do najprostszych czynności takich jak na przykład przeglądanie stron internetowych, więc nie posiadają oni szczególnych wymagań. Trzeba pamiętać, aby nawet w takich przypadkach poświęcić sporo uwagi na dobór części, które po prostu będą pasowały.

Płyta główna jako wyznacznik doboru podzespołów

Z definicji procesor jest określany jako “serce” komputera, jednak, aby ono biło musi, zostać przyłączone w odpowiednie miejsce, nazywane socketem. Na takiej właśnie zasadzie oparta jest znaczna część podzespołów, które wszystkie razem umiejscowione są na płycie głównej. To właśnie ta część jest najważniejsza i do niej powinniśmy dopasowywać pozostałe elementy. Na sklepie internetowym eltkom.pl można znaleźć szeroki wybór płyt głównych, na podstawie których zaczniemy składanie naszego komputera. Jedną z nich jest płyta główna B450M PRO4-F 4DDR4 DVI/HDMI/VGA 4SATA3 M.2 micro ATX. Jej socket jest kompatybilny z procesorami AMD, miejsca na pamięć RAM typu DDR4 pozwalają zamieścić cztery kostki o łącznej pamięci 64GB, a formaty płyty jest odpowiedni dla obudów micro ATX. Istotne jest, aby przepatrzeć wszystkie złącza będące na płycie w celu sprawdzenia, czy są te, których potrzebujemy. Na przykład posiadając monitor z wejściem DVI oraz nie mając zamiaru dokupywać zewnętrznej karty graficznej musimy zwrócić uwagę, czy ten slot rzeczywiście znajduje się na płycie. 

 

Dlaczego nie powinniśmy oszczędzać na zasilaczach? 

Często zdarza się, że gdy kompletujemy wszystkie nasze podzespoły, wolimy dołożyć więcej pieniędzy na kolejną kostkę RAMU lub o model lepszą kartę graficzną, aniżeli na dobry zasilacz. Można tłumaczyć to sobie w ten sposób, że przecież zasilacz nie zwiększy nam osiągów i wydajności, a tamte rzeczy już tak. To prawda, jednak problemy zaczynają się, gdy w sieci energetycznej pojawią się przepięcia, z którymi słabe zasilacze nie będą w stanie sobie poradzić i dojdzie do popalenia się wszystkich podzespołów w naszym komputerze. Dobierając zasilacz powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada on wszystkie certyfikaty wydajności oraz na jego moc.  

Od czego zależy dobór mocy zasilacza? 

Posiłkując się stroną eltkom.pl możemy znaleźć dwa modele z tej samej serii mianowicie GPE700S 700W ATX-12V, box oraz GPE500S 500W ATX-12V, box; różniące się od siebie tylko i wyłącznie mocą. Zarówno jeden jak i drugi posiadają wysokie standardy zabezpieczeń chroniące nas przed różnego rodzaju skokami napięć mogących uszkodzić resztę sprzętu. Jednak dobór mocy urządzenia nie jest obojętny, a zależy on w głównej mierze od poboru energii przez komputer. Standardowo przyjęło się, że moc zasilacza powinna być około 40% większa od całkowitej energii pobieranej przez jednostkę centralną.  Więc w przypadku, gdy komputer jest w stanie zabrać 400W, najlepiej będzie zakupić zasilacz o mocy 700W.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE